Plesk’te WordPress Araç Seti – Hızlı ve Kapsamlı Bir Kılavuz

Plesk'te WordPress Araç Seti - Hızlı ve Kapsamlı Bir Kılavuz

WordPress inanılmaz derecede inanılmaz ve bir içerik yönetim sisteminden (CMS) beklemeyebileceğiniz bazı faydalar getiriyor. WordPress’teki her şeyi yeni bir blogdan haber yayıncılığına kadar yönetmek çok kolaydır. Bu yüzden birçok farklı kanalda çok popüler. Ayrıca, kullanımı kolay eklentiler ve araçlar sayesinde herhangi bir niş için ek özellikler vardır.


Web sitenizde WordPress çalıştırmak söz konusu olduğunda birkaç seçeneğiniz kalır. WP Engine gibi yönetilen hosting şirketleri işleri kolaylaştırır ve sizin için WordPress’i yükler. Ancak paylaşılan barındırma kullananlar için genellikle cPanel, Ubuntu veya Plesk seçeneğiniz vardır.

Plesk, hem Linux hem de Windows sunucularına kurulabilen bir web barındırma kontrol panelidir. Media Temple VPS kullanıyorsanız daha önce görmüş olabilirsiniz. Ancak kendiniz de yükleyebilir ve WordPress kurulumlarını kendi sunucunuzda daha kolay yönetmek için kullanabilirsiniz.

Plesk 17 WordPress Araç Seti Plesk için bir dizi WordPress işlevselliği eklemesi için bir uzantıdır. WordPress temalarınızı, eklentilerinizi, güvenliğinizi, güncellemelerinizi ve daha fazlasını kolay bir şekilde yönetmek için kullanışlı (ve kolay) bir seçenektir.

Plesk’te WordPress Araç Seti

Plesk, WordPress için birden çok WordPress örneğini kolayca yönetmek için tek bir gösterge paneli sağlayan eksiksiz, çok yönlü ve güvenli bir araç setidir. Plesk ile yeni eklentileri, özellikleri ve tasarım fikirlerini canlı web sitenizde yayınlamadan önce bir sanal alanda test etmek çok kolaydır. Bunun için fazladan eklentilere veya ayrı bir sunucuya ihtiyacınız olmayacak – Plesk’teki WordPress Araç Seti hepsini yönetiyor.

WordPress araç setini, WordPress web sitelerini yönetmenin bazı karmaşıklıklarını ortadan kaldırmak için de kullanabilirsiniz. Evreleme, klonlama, senkronizasyon, güncelleme, taşıma ve diğer karmaşık görevler – sadece tek bir tıklama ile bunu yapmak kolaydır.

Plesk'te WordPress Araç Seti

WordPress Toolkit, WordPress’i kolayca kurmak (tek tıklamayla yükleyici), yapılandırmak ve yönetmek için tek bir yönetim arayüzü sağlar. WordPress Toolkit uzantısını Plesk’e yüklemeniz gerekiyor ve onunla çalışmaya başlayabilirsiniz.

WordPress Toolkit, bir sunucu PHP sürüm 5.3 veya daha yüksek bir sürümün yanı sıra Plesk (elbette) gerektirir. Sunucunuz hala bunun altında bir PHP sürümü kullanıyorsa, özel PHP işleyici. Bunu etkinleştirmek için PHP ikilisinin yolunu belirtmeniz ve WordPress Toolkit ile aboneliği özel PHP işleyicisine değiştirmeniz gerekir..

Ayrıca, WordPress Toolkit, Plesk Web Host ve Plesk Web Pro sürümlerinin sahipleri için ücretsizdir. Plesk Web Yöneticisi kullanıcılarına daha az özelliklere sahip farklı bir SE sürümü sunulur.

Şimdi Plesk’te WordPress Araç Setini nasıl kullanabileceğinize bakalım.

Plesk ile WordPress Kurulumu

Öncelikle Plesk panelinize giriş yapmanız gerekiyor. Buradan aşağıdaki kurulum seçeneklerine sahip olmalısınız:

 • Web Siteleri ve Etki Alanları> WordPress> Yükle
 • Uygulamalar> WordPress> Yükle
 • Abonelik> WordPress> Yükle

Plesk ile WordPress yükleyin

Tıkla Web Siteleri ve Alan Adları sekmesinde Plesk kontrol panelinizin sağ üst tarafında bir WordPress simgesi görmeniz gerekir. Tıkla WordPress simgesi ve tıkla Yüklemek panelinize bir WordPress yüklemek için bir düğme.

WordPress Kurulumlarını Yönetin

WordPress’i Plesk ile başarıyla yükledikten sonra (veya bir siteyi Web Siteleri ve Alan Adları> WordPress> İçe Aktar) bir sonraki adımınız, sunucunuzda çalışan WordPress web sitelerine genel bir bakış için WordPress Toolkit panosuna gitmektir. Bu ana sayfadan tüm kurulumlarınızı bir bakışta görebilirsiniz.

Görsel tercihinize göre kartlar, listeler veya kutucuklar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Plesk'te WordPress Kurulumlarını Yönetme

Gönderen Bilgi ve Araçlar kart sekmesi, sitenize ilişkin denetimlere ve araçlara erişebileceksiniz. Arama motoru dizine eklemeyi hızlı bir şekilde devre dışı bırakmak, bakım modunu ve hata ayıklamayı etkinleştirmek, önbelleğe almayı açmak veya şifre korumasını açarak genel erişimi kısıtlamak için geçiş tuşlarını kullanın.

Ayrıca senkronize etmek, klonlamak, dosyaları yönetmek ve dosyalarınızı yedeklemek / geri yüklemek için hızlı bağlantılar da bulacaksınız..

İpucu: Klon test amacıyla hızlıca bir hazırlama sitesini açmak için düğmeye basın.

WordPress Eklentilerini Yönetme

Plesk WordPress Toolkit ile eklenti yönetimi de kolaylaştırılmıştır. Eklentileri tüm kontrol panelinizden yükleyebilir, etkinleştirebilir ve kaldırabilirsiniz.

Plesk'te WordPress Eklentilerini Yönetme

Eklentileri Yükle

eklentileri yüklemek için iki seçenek vardır. Belirli bir siteye eklenti ekleyin, şu adrese gidin: WordPress> Bir site için Eklentiler sekmesi> Yükle

Veya tüm WordPress sitelerinize yeni bir eklenti yüklemek istiyorsanız, daha genel olana gidin: WordPress> Eklentiler> Yükle

Her iki durumda da, arama simgesini tıklayın ve bir eklenti arayın. Varsayılan olarak, WordPress Araç Seti’ni kullanarak bir eklenti yüklediğinizde otomatik olarak etkinleştirilir.

Ayrıca üçüncü taraf bir eklenti de yükleyebilirsiniz (CodeCanyon’dan satın aldığınız bir eklenti veya WooCommerce’den yeni bir uzantı gibi). Basitçe şu adrese gidin: WordPress> Eklentiler> Eklentiyi Yükle

Ardından eklenti zip dosyanızı seçin ve Yükle’yi tıklayın. Eklentiyi yüklemek ve etkinleştirmek için şu adrese gidin: WordPress> Eklentiler

Yeni eklentinizi yüklemek için tıklayın, ardından eklemek istediğiniz WordPress sitelerini seçin.

Eklentileri Kaldır

Ancak, seçili kurulumdan kaldırmak için sil simgesini seçip tıklatarak WordPress’inizden kaldırılacak eklentileri seçebilirsiniz.

Şimdi, yüklü herhangi bir eklentiyi etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak istediğiniz WordPress kurulumunu seçin.

Şuraya git: Sunucu Yönetimi> WordPress> Eklentiler sekmesini tıklayın ve etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz eklentiyi seçin.

WordPress Temalarını Yönetme

Plesk kullanarak herhangi bir WordPress temasını eklemek, kaldırmak, etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak çok kolaydır.

Plesk'te WordPress Temalarını Yönetme

Temaları Yükle

Adresine git WordPress> Temalar sekmesi> Yükle yeni bir tema eklemek için. Bir tema bulmak için aramayı kullanın ve eklemek istediğiniz temanın onay kutusunu işaretleyin.

Tıpkı eklentilerde olduğu gibi, tüm WP örnekleri için aynı temayı ekleyebilir veya yalnızca belirli bir örneğe (veya daha fazlasına) belirli bir tema ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için açılır menüyü tıklamanız ve ardından bir tema eklemek veya kaldırmak istediğiniz örnekleri seçmeniz gerekir.

Plesk'e WordPress Temaları Ekleme

Ayrıca, herhangi bir temayı kolayca WordPress> Temalar sekmesi. Kurulumlarınız için güncellemek istediğiniz temayı seçin (güvenlik için her zaman güncellemenizi öneririz – özelleştirmeler için bir WordPress alt teması kullanıyorsanız endişelenmenize gerek yoktur).

WordPress Güvenliği

Plesk’in WordPress Araç Seti ile web siteniz için bir güvenlik kontrolü yapabilirsiniz. Tüm / readme.html / dosyalarının boş olup olmadığını görebilirsiniz. Güvenlik ayarlarınızı kolayca değiştirebilir ve güvenlik durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bunun için bölümdeki S sütununa gitmeniz gerekiyor Web Siteleri ve Etki Alanı> WordPress.

Plesk WordPress Güvenliği

Tüm WordPress kurulumlarınızın durumunu görmek için “güvenliği kontrol et” bağlantısını tıklayın. Gerçekleştirmek istediğiniz güvenlik iyileştirmesi içeren onay kutularını seçin ve ardından güvenli düğmesine tıklayın.

Plesk WordPress Güvenlik Kontrolü

WordPress web sitesi güvenliğini en üst düzeyde sağlayarak birisinin sitenize girme şansını büyük ölçüde azaltabilirsiniz..

Yedekleme ve Geri Yükleme

Genel WordPress site güvenliğinin yanı sıra, Plesk’teki WordPress Araç Seti de sitenizi yedeklemek için kullanılabilir.

WordPress için Plesk Toolkit, web siteniz için zamanlanmış yedeklemeler oluşturmayı kolaylaştırır. Gerektiğinde yedek alabileceğiniz yerden geri yüklemek için güncel verilerinizin bulunduğundan emin olmak için adımları izleyin:

 • Plesk kontrol paneline ilk giriş
 • Alan Adlarını tıklayın
 • Ardından Alan Adını Yönet veya Barındırma Yönet seçeneğini tıklayın
 • Şimdi Web Siteleri ve Alan Adları’nı tıklayın
 • Yedekleme Yöneticisine tıklayın
 • Zamanlanmış Yedekleme Ayarlarına tıklayın

Plesk Yedekleme Yöneticisi

Burada, yedekleme adınıza bir önek eklemeyi, çok hacimli bir yedeklemeyi, yedek depolama yerini seçmeyi ve yedekleme için bir sınır ayarlamayı içeren Yedekleme Ayarları’nda seçeneklerinizi seçebilirsiniz. (yedeklemenizin kopya sayısı) sunucunuzda. Bir bildirim uyarısı bile ayarlayabilirsiniz.

Eğer gidersen program bölümünde yedekleme görevinizi etkinleştirebilir ve otomatikleştirebilirsiniz. Web siteniz için bir yedekleme sıklığı seçin. Yedekleme işleminize başlayacağınız zamanı seçin ve kaydedin.

Genel Ayarları Düzenle

Sonunda, Global Ortam hazırlama sayfanızı ve klonlama için varsayılan alt alan önekini yapılandırabilirsiniz; bu, hazırlama sitesi URL’sini değiştirmenize olanak tanır.

Plesk Global Ayarları

Sonuç

WordPress sitelerini manuel olarak yönetmek oldukça karmaşık olabilir. Plesk gibi güçlü bir kontrol paneli bunu kolaylaştırır ve Plesk’teki WordPress Araç Seti ile tüm sitelerinizi tek bir kontrol panelinden yönetebilirsiniz.

Birden fazla müşteri sitesi barındıran bir ajanssanız veya her alanda bir blog içeren hevesli bir yazarsanız, Plesk’teki WordPress Araç Seti, tüm sitelerinizi yönetmek için en iyi seçeneklerinizden biridir. Daha zor değil, daha akıllıca çalışın ve WordPress sitelerinizi sorunsuz bir şekilde yönetin.

Plesk’teki WordPress Toolkit hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Yoksa başlamakla ilgili sorularınız mı var? Aşağıda bize bir yorum bırakın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map