Markdown’u WordPress ile Kullanma: Başlangıç ​​Kılavuzu

WordPress.com tanıttıklarını açıklamıştı Markdown temel özelliklerine ve kullanıcıların blog yayınlarını, sayfalarını ve yorumlarını yazarken kullanmalarına izin vermek.


WordPress.com ekosistemine yeni özellikler eklendiğinde, WordPress.org yazılımına çok geçmeden eklenmeleri oldukça iyi bir bahistir. Markdown hayranları bu eklemeyi uzun zamandır bekliyorlar. Ancak, Markdown’ın ne olduğu ve neden kullanacakları hakkında hiçbir fikri olmayan kullanıcıların büyük bir kısmı şüphesiz.

Markdown WordPress.com’da yeniyken, basit bir eklenti kullanarak WordPress.org’da bir süredir kullanılabilir. Biraz sonra bahsedeceğimiz bu eklentilerden biri yaklaşık 25.000 kez indirildi ve çoğunlukla kullanıcıları tarafından 5 yıldızlı bir inceleme yapıldı..

Bu bize popüler ve iyi inşa edildiğini söylüyor, ancak Markdown ve tartışacağımız eklentiyi seven kullanıcılar olsa da, kullanıcı tabanının hala bu konuda hiçbir şey bilmeyen büyük bir yüzdesi var.

Şimdi bunun hakkında konuşalım.

Markdown Nedir?

ne-markdown olduğunu

Markdown 2004 yılında John Gruber ve Aaron Swartz tarafından oluşturulan sade bir metin biçimlendirme sistemidir. İnsanların web için zengin biçimlendirilmiş metin oluşturmasına izin vermek için geliştirilmiştir. En basit haliyle, Markdown web yazarları için bir metinden HTML’e dönüştürme aracıdır. Kullanıldığında metni yapısal olarak geçerli XHTML ve HTML’ye dönüştürür.

Basitliği nedeniyle hızlı bir şekilde öğrenilebilen ve metni HTML koduyla formatlamaya çalışırken meydana gelebilecek olası hataları azaltan bir sistemdir..

İşaretlemenin birincil tasarım amacı metni mümkün olduğunca okunabilir hale getirmektir. Oluşturulmasının arkasındaki fikir, işaretleme sözdizimi kullanılarak yazılan belgelerin, etiketlerle işaretlenmiş gibi görünmeden veya herhangi bir HTML biçimlendirmesine benzemeden düz metin belgeleri olarak yayınlanabilir olması gerektiğiydi..

Markdown’u Neden Kullanmalıyım?

Markdown çok kullanışlı bir araçtır çünkü kullanımı son derece kolay ve öğrenmesi çok hızlıdır. Stili ve bağlantıları belirtmek için özel karakterler ve noktalama işaretleri kullanır. Kullanılan karakterler, belgenin nasıl biçimlendirileceğini gösterir ve düz metin belgelerinin kolayca görüntülenmesine yardımcı olur. Belge web’de yayınlandığında bu karakterler uygun stile ve biçime dönüştürülür.

Markdown’da yazmak son derece temiz. Kullandıkça biçimlendirme tamamlanmış HTML stillerine çevrilir. Kapanış etiketlerini veya yuvalama etiketlerini yanlış bulma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Satır içi gerekli herhangi bir stil yoktur, bu da web’de yayınlandıktan sonra biçimlendirmeyi bozmayacağınız anlamına gelir.

Aynı zamanda esnek ve taşınabilir bir sözdizimidir. Belgeleri birden çok formata yazdırmanıza olanak tanır. Özellikle WordPress ile kullanmayı tartışırken, bu içeriği bir metin belgesinde çevrimdışı olarak oluşturmak ve doğrudan düzenleme pencerenize yapıştırmak da kolaydır. Bu esneklik, herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan stilize PDF’ye veya diğer formatlara dönüştürmenize de olanak tanır.

Markdown’u WordPress ile Kullanma

Eklenti

Markdown henüz temel WordPress yazılımına sunulmamış olsa da, tek bir eklenti ile eklemek son derece kolaydır.

Blogunuzda Markdown’u kullanmak için yükleyebileceğiniz birkaç eklenti var, ancak bu yazıda şu adresten bahsedeceğim WP-Markdown. Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, WordPress kontrol panelinin ayarlar menüsünde birkaç yeni seçenek sunulur..

İşaretleme Ayarları

Altında Ayarlar> Yazma menüsünde yazılarda, sayfalarda ve yorumlarda İşaretleme’yi etkinleştirme seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Bu menü, yazı editörü ve yorumları için yardım çubuğunu etkinleştirmenin yanı sıra Markdown’u kullanmaya alışmanıza yardımcı olacak bir sözdizimi vurgulayıcı seçeneğini etkinleştirmenizi sağlar..

markdown

Gönderilerinizde Markdown kullandıkça, yazı düzenleyici pencereniz iki ayrı bölüme ayrılır. Ana pencere, yazınızı yazmak için kullanılır ve bu pencerenin altında, tam olarak tasarlanmış yazı ile sunulur. Bu pencere gerçek zamanlı olarak güncellenir ve stil sözdiziminin doğru olduğunu hızlıca onaylamanızı sağlar.

Markdown ile temel tasarımı yapmak basittir. Metni bir H1 başlık etiketine dönüştürmek için metnin önüne tek bir kare eklemeniz gerekir. H2 başlıklarından önce çift karmalar gelir ve ardından her başlık düzeyi ek bir kare işareti ile işaretlenir.

Markdown yıldızları vurgu göstergeleri olarak kullanır. Metin seçimini kalın yapmak için iki yıldızla sarılması gerekir. Metni eğik yazı ile vurgulama metni tek yıldız işaretlerine sarmak kadar basit.

Listeler çeşitli yöntemler kullanılarak eklenir. Sırasız listelerde, liste öğelerinden önce tek bir yıldız işareti, tek bir artı veya tek bir tire işareti kullanabilirsiniz. Sıralı listeler için, herhangi bir normal metin belgesinde olduğu gibi numarayı ve ardından bir nokta kullanın.

Bağlantılar oluşturmak biraz daha düşünmeyi gerektirir, ancak doğru sözdizimine alıştıktan sonra gerçekten hızlı bir şekilde oluşturulabilir. Bir bağlantı eklemek için bağlantı metnini iki köşeli parantez arasına eklemeniz gerekir ve daha sonra bağlantının kendisi bu bağlantı metnini parantez içinde izlemelidir. Bunun bir örneği: [WPExplorer] (http://wpexplorer.com).

Dahili sayfalara ve yayınlara atıfta bulunurken, bağlantı için tam URL yerine göreli yollar kullanmanız yeterlidir.

Gönderinize resim eklemek, bağlantı eklemeye benzer şekilde çalışır. Görüntülerinizde kullanılan alternatif metin köşeli parantez içine eklenir ve görüntü dosyasının konumu parantez içine eklenir.

Kod bloğu parçacıklarını, kod bloğundaki her metin satırından önce dört boşluk bırakarak da görüntüleyebilirsiniz. Kod içindeki her ek girinti, okumayı kolaylaştırmak için dört boşlukla şekillendirilebilir.

Markdown, blok tırnak oluşturmak için e-posta tarzı> karakterler kullanır. Bunlar, blok alıntı içindeki her satır sert bir şekilde sarıldığında ve öncesinde> karakteri olduğunda en iyi sonucu verir.

WP Markdown’u indirin

Markdown herkes için olmayabilir. Ancak HTML hakkında endişelenmeden veya klavye için ellerinizi kaldırarak yavaşlatmadan hızlı ve temiz bir yöntem oluşturmak isteyenler için, size uygun bir yazma yöntemi olabilir.

Stil seçimlerinizi oluşturmak için HTML kullanmak kadar geniş değildir, ancak bunların büyük bir çoğunluğunu ve kesinlikle% 90’ını kullanacağınız stil seçeneklerini kapsar..

Markdown’u WordPress ile mi kullandınız veya başka programlarda kullandınız mı? Markdown ve WordPress web siteleri için yararlı bir araç olup olmadığını düşüncelerinizi duymak isteriz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map