Blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma

Blogunuzu WordPress.com'dan WordPress.org'a Taşıma

Blogunuzu WordPress.com’dan kendi kendine barındırılan bir bloga taşımak mı istiyorsunuz? Senden önce olduğu gibi, muhtemelen bir example.wordpress.com bloguyla WordPress maceranıza başladınız. Ancak zamanla, WordPress.com’da yapabileceğiniz çok şey olmadığını fark ettiniz..


Örneğin, kendi reklamlarınızı, eklentilerinizi ekleyemez veya WordPress temanızı tam olarak özelleştiremezsiniz. Heck, trafiğinizi ödemeden bile takip edemezsiniz. Belki de özel bir alan adı, yani alt alan adı olmayan bir şey istersiniz; bilirsiniz, wpexplorer.com gibi bir alan adı.

WordPress.com size diğer şeylerin yanı sıra özel bir alan adı satın alma şansı sunarken, WordPress sitenizden en iyi şekilde yararlanmak için bir prim ödersiniz. Tabii ki, maliyetleri önemli ölçüde azaltan ve sizi çıldırtan özelleştirme gücünü sağlayan kendi kendine barındırılan WordPress (buna WordPress.org diyelim) ile gitmediğiniz sürece.

WordPress.com ve WordPress.org karşılaştırması

Bugün daha ince ayrıntılara girmeyeceksiniz, bayanlar ve baylar, zaten bu şovu yaptık. Ve – daha iyi bir ifade eksikliği için – söz konusu gönderiden alıntıları engelle:

WordPress.com, WordPress ile bir blog ve web sitesi oluşturmak için ücretsiz bir platformdur. Tam olarak Automattic (WordPress’in arkasındaki içerik oluşturucular) tarafından yönetiliyor ve en iyisi web’deki en kolay bloglama platformlarından biri. Tek yapmanız gereken ücretsiz bir hesaba kaydolmak, alt alan adınızı (örnek: web siteniz.wordpress.com) seçmek, ücretsiz bir tema seçmek ve içeriğinizi eklemeye başlamaktır. – Kyla

Her rastgele kişiye WordPress hakkında her soru sorduğumda, katılımcıların% 95’i her zaman WordPress.com’dan bahsettiğimi düşünüyor.

WordPress.org

WordPress.org’da başka bir WordPress lezzeti daha var ve tekrar başlıyoruz:

WordPress.org, WordPress.com ile aynı ada sahip olabilir ve aynı içerik yönetim sistemini kullanabilir, ancak kendi başına tamamen ayrı bir varlıktır. Automattic tarafından yönetilen her şey yerine, web sitenizi tamamen kontrol altında tutuyorsunuz. WordPress.org, kendi web sitenizi çevrimiçi oluşturmak için kullanabileceğiniz WordPress’in kendi kendine barındırdığı sürümüdür. Ve hala artıları ve eksileri olsa da, WordPress’in en sevdiğimiz formudur. – Kyla

Başka bir deyişle, WordPress.org’daki koyu mavi indirme düğmesinin arkasında ne olursa olsun, güneş altındaki herhangi bir siteyi oluşturmanıza ve özelleştirmenize olanak tanır. Vay. WordPress.com’dan farklı olarak web siteniz üzerinde tam kontrole sahipsiniz. İstediğiniz tüm siteleri yükler, indirir ve kopyalarsınız.

İstediğiniz temayı, oh ve binlerce eklentiyi de yükleyebilirsiniz. Web sitenizi istediğiniz gibi tasarlarsınız. WordPress.com sınırlı işlevsellik ve özelleştirme seçeneklerine sahiptir, bu nedenle parayla sınırlı bir bütçeniz varsa.

Her neyse, WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi almaktan çekinmeyin: Differences, Pros & Cons. Şimdi boğazlarımızı temizlediğimize göre, kolları sarmaya ve bazı WordPress’e eklemeye ne dersin? Kılavuz için, bu WordPress.com sitesini taşıyacağım:

blogu wordpress..com'dan wordpress.org'a taşıyın

Bu yapım aşamasında kendi kendine barındırılan WordPress bloguna:

içeri aktarmadan önce kendi kendine barındırılan wordpress blogu

Ardından, WordPress.com blogumuza benzemek için kendi kendine barındırılan blog’u özelleştirin. Günün sonunda sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org’a başarıyla taşıdınız, bu yüzden neşelendirin ��

Blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma

WordPress.com’daki ücretsiz plan, ücretsiz barındırma ve bir alt alan adı ile birlikte gelir, bu da önümüzdeki 5 dakika içinde içerik yayınlayabileceğiniz anlamına gelir. Evet, aynen böyle.

WordPress.org kampında farklı bir hikaye. Kendi kendine barındırılan WordPress’i çalıştırmak için bir web barındırma planı ve bir etki alanı adı satın almanız gerekir.

WordPress’i yerel makinenize bir maliyet ödemeden suları test etmek için kurabilirsiniz. Yerel kalkınma harika ancak web siteniz İnternet’te mevcut değil. Tabii ki, ücretsiz Yerel Volan WordPress Geliştirme uygulamasını kullanmıyorsanız.

İlgili okumalar:

 • WordPress’i Mac’te Yerel Olarak MAMP ile Yükleme
 • WAMP ile Windows’a Yerel Olarak WordPress Kurulumu
 • LAMP ile WordPress’i Ubuntu’ya Yerel Olarak Yükleme
 • Yerel Volan İncelemesi: Anında Yerel WordPress Ortamları Oluşturun (Ücretsiz Araç)

Önemli olan, blogunuzu WordPress.com’dan, bir bilgisayar veya web barındırıcılarının sunduğu sunucularda herhangi bir kendi kendine barındırılan WordPress örneğine taşıyabilirsiniz. Haydi gidelim. üzerinde.

Bir WordPress Ana Bilgisayarı Bulun

namecheap-hosting

Web hosting iş adamlar temelde sunucu alanı ve yazılım (web sitesi + e-posta vb oluşturmak ve yönetmek için) yinelenen bir ücretle sunuyoruz. Yine, neden bir web barındırma ihtiyacınız var? WordPress blogunuzu oluşturan tüm dosyalar, sitenize dünyaya erişilemeyen bir sunucuda canlı olarak yayınlanır.

WordPress.com’da, ücretsiz bir hosting planına sahip olursunuz (tabii ki premium bir planınız yoksa), ancak burada, istediğiniz herhangi bir barındırma sağlayıcısı ile bir barındırma planı satın almalısınız. Ancak rekabet sert olduğu ve peeps sizi kazanmak için çılgınca şeyler yapacağından, en iyi seçimi kolaylaştırmak için WordPress ana bilgisayarlarının bu harika listesini bir araya getirdik.

Burada sizin için daha da kolay hale getirmek için farklı fiyat noktalarında favori barındırma seçeneklerimizin hızlı bir listesi:

 1. WP Engine Yönetilen WordPress Barındırma: Görüşümüze göre WP Engine, orada en iyi hosting seçimidir. Tüm web sitelerimizi ve WordPress tema demolarını barındırmak için kullandığımız ve güvendiğimiz kişidir. Hızlı, güvenilir ve tüm ekibi çalışmaktan zevk alıyor. Planlar aylık 29 $ ‘dan başlar (% 20 tasarruf için WP Engine promosyon kodumuzu kullandığınızda daha da az) ve web sitenizin hızlı ve güvenli olduğunu bilmek de maliyete değer!
 2. Cloudways Yönetilen Bulut Barındırma: Kurulumu hızlı ve web siteniz büyüdükçe ölçeklendirilmesi kolay süper hızlı bulut barındırma. Ayda 7 $ ‘dan başlayan, 1 tıkla kolay WordPress kurulumuyla Cloudways’den tonlarca farklı bulut barındırma seçeneği var..
 3. Bluehost Paylaşımlı Hosting: WordPress’te yeni misiniz? Yeni bir web sitesi ile suları test etmek mi? Bluehost’un paylaşılan barındırma, Bluehost promosyon kodumuzla ayda sadece 2,95 ABD dolarıdır..

Bir hosting hesabı oluşturmak pasta kadar kolaydır ve 5 dakikadan daha kısa bir sürede yapılmalıdır. Tamam, 10 dakika. Yardıma ihtiyacınız varsa, her zaman sizin için buradayız.

Alan Adı Alın

Artık yalnızca bir alan adına ihtiyacınız var. Zaten bir alan adınız varsa, bunu sadece barındırma hesabınıza yönlendirmeniz gerekir. Ana makineniz size nasıl olduğunu gösteriyor, endişelenmeyin. Blogunuzu kendi alt alanınıza bile taşıyabilirsiniz.

Eğer yeniysenizb, WordPress sitenizi yansıtan bir alan adı satın alın, ancak alan adı içinde “WordPress” terimini kullanmaktan kaçının çünkü telif hakkı. Ancak WP kısaltmasını istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Harika alan adlarına örnek olarak WPExplorer.com verilebilir, WebDesignLedger.com, ve diğerleri arasında WPExplorer.com. Etki alanları için Namecheap kullanıyorum.

Ardından, alan adınızı barındırma hesabınıza bağlamanız gerekir. Web barındırıcınız, alan adınızı barındırma hesabınıza nasıl bağlayacağınızı gösterir, bu yüzden bir boncuk terlemeyin. Bu basit bir prosedürdür, ancak değişikliklerin yayılmasından önce biraz beklemeniz gerekebilir.

Alan adınız barındırma hesabınıza bağlandıktan sonra, heyecan verici bölüme hazırsınız: kendi kendine barındırılan WordPress’i yükleme.

Kendi Kendine Barındırılan WordPress’i Yükleme

Sadece bir web hosting hesabı ilk kez satın aldıysanız, gerçekten heyecan verici olmalı. Şaka bir kenara. WordPress’i yükleyelim, bu yüzden bir içecek veya herhangi bir şey alın ve sadece kaynatın. Modern web barındırıcılarının çoğu tek tıklamayla WordPress yüklemesi sunar, bu da tek yapmanız gereken yeni bir WordPress bloguna yönlendirmek ve tıklamak demektir.

Özellikle teknoloji meraklısı değilseniz, bir dizi seçeneğinizin tek tıklamayla WordPress kurulumu sunup sunmadığını kontrol etmek önemlidir. Güven bana amigo, sunucu ortamlarında yolunu kaybetmek istemiyorsun – bu çok kötü. Tıpkı gün batımından hemen önce ormanda kaybolmak gibi. Yine de, WordPress’i manuel olarak yüklemek, WordPress.org kurulum kılavuzu.

Örneğin, Namecheap cPanel kullanarak (oh bak, ben de orada barındırıyorum), sadece Softaculous Apps Installer’a tıklamam ve geniş uygulama listesinden WordPress’i seçmem gerekiyor.

Softaculous-app-yükleyici-namecheap

WordPress seçili Softaculous ekranı:

Softaculous-wordpress-montaj-ilk

Ardından, alan adınızı seçin, ayrıntıları doldurun ve yükle düğmesine basın:

Softaculous-wordpress-montaj saniyelik

Kurulum bir anda bitti:

Softaculous-wordpress-montaj-yapılır

Şimdi, alan adınızı yenilerseniz varsayılan WordPress kurulumunu görürsünüz:

wordpress-org-default-montaj-ile-2017-tema

Kendi kendine barındırılan WordPress blogunuz özelleştirme veya istediğiniz herhangi bir şey için hazırdır. Karakteristik WordPress stilinde giriş yapabilir ve dilediğinizi yapabilirsiniz.

Buna karşılık ve yanılıyorsam beni düzeltin, subdomain.wordpress.com blogunda, kendi kendine barındırılan bir blogda özelleştirme ve özellikler açısından hiçbir şey yoktur. Bunu yeterince vurgulayamıyorum.

İçeriğinizi Taşıma

Artık barındırılan web sitenizi hazır hale getirdiğinize göre, içeriğinizi WordPress.com sitenizden taşıyabilirsiniz.

Adım 1: İçeriği WordPress.com’dan Dışa Aktarın

Hey sen, şuna bir bak. Bu kısım, bu kısım, bu kısımdaki en kolay kısımdır. Neredeyse hiçbir şey yok; içeriğinizi yeni blogunuza aktarmanız yeterlidir. Burada bir şey seçin ve oraya bırakın, bilirsiniz, bu tür şeyler.

Burda biraz var isteğe bağlı yoldan çıkmak isteyebileceğiniz şeyler:

 • İçe aktarma özelliği tüm yayınları (taslaklar, çöp kutusu ve diğerleri) getirdiğinden, istemediğiniz sayfaları ve yayınları kaldırmayı düşünün.
 • Ayrıca, çakışan girişleri önlemek için kendi kendine barındırılan blogunuzu temizleyin.

İçeriğinizi toplayalım. Example.wordpress.com/wp-admin adresini kullanarak WordPress.com blogunuza giriş yapın. Elbette, yukarıdaki URL’deki “örnek” kısmı alt alan adınızla değiştirmek istersiniz. Bu sizi doğrudan WordPress yönetici kontrol panelinize götürür:

wordpress-admin-pano-wordpresscom

Şu yöne rotayı ayarla Araçlar> Dışa aktar (menünün altına doğru bulunur) dışa aktarma ekranına erişmek için:

ihracat ekran-start-ihracat düğmeli

Gördüğünüz gibi, burada iki seçenek var – ücretsiz ve ücretli. (Bir aileni mutlu etmeye meyilli olmadıkça) ödeme yapmanıza gerek yoktur, bu yüzden bu kılavuzun amacı için ücretsiz seçeneğe gidelim. Sizi bu ekrana götüren Dışa Aktarmayı Başlat düğmesine tıklayın:

indir-ihracat-dosya wordpresscom

Burada, taşımak istediğiniz içeriği seçin. Her şeyi dışa aktarmak için “Tüm İçerik” i seçtim. Ardından, Dışa Aktarma Dosyasını İndir düğmesine basın ve elde edilen XML dosyasını bilgisayarınıza kaydedin. Sen gayet iyi gidiyorsun. İlk seferde de birkaç hata yaptım. Hata yapmak insandır.

2. Adım: İçeriği Kendi Kendine Barındırılan Blogunuza Aktarın

İlk önce, yükleyin ve etkinleştirin WordPress Importer eklentisi. Kendi kendine barındırılan WordPress blogunuza giriş yapın ve Araçlar> İçe Aktar:

kendi kendine barındırılan wordpress blog içe aktarma ekranı

Ardından, WordPress bölümüne gidin ve İçe Aktarıcıyı Çalıştır bağlantısını tıklayın (yukarıdaki resme bakın). Bir sonraki ekranda, WordPress.com blogunuzdan aldığınız XML dosyasını seçin ve Dosya Yükle ve İçe Aktar buton:

Yükleme-dosya ve-ithalat ekran

Bir sonraki ekranda, barındırılan blogunuzdaki mevcut bir yazara içe aktarılan içerik atayın. Ayrıca, medyanızı içe aktarmak için “Dosya eklerini indir ve içe aktar” onay kutusunu işaretleyin. Ardından, Gönder düğmesini tıklayın:

assign-yazar-ithalat-medya ekran

İçe aktarmanın ne kadar süreceği tamamen yüklemenizin boyutuna bağlıdır. Daha fazla içeriğin yüklenmesi daha uzun sürmesi doğaldır, ancak günün sonunda şu ekranı görmelisiniz:

İthalat içerikten kendi kendine barındırılan-wordpress-komple

Şimdi, yeni içe aktarılan içeriğimizin kendi barındırdığı blogumuzda nasıl göründüğünü görelim:

tamamlanmış-içe aktarılan blog içerik görünümü

Urrrgh! Bu kesinlikle beklenmedik bir manzara. Farklı bir temamız var (Beans WordPress tema çerçevesinin en temel şekli – WordPress tema çerçeveleri hakkında daha fazla bilgi edinin). Yine de, orada menü korkunç görünüyor. Görünüşe göre artık her an düşecek.

Sonuçta, yayınlarımı ve sayfalarımı başarıyla içe aktardım. İçe aktarma özelliğinin güzelliği, medya, yorumlar, kategoriler ve etiketler dahil her şeyi içe aktarabilmenizdir. Bununla birlikte, WordPress.com’dan eklentileri, widget’ları ve temaları içe aktaramazsınız.

Eksantrik olmanıza ve barındırdığınız blogunuzu istediğiniz gibi özelleştirebilmenize rağmen, bu çalışma için barındırılan blogumuzu WordPress.com blogumuza uyacak şekilde özelleştireceğiz.

Kendi Kendine Barındırılan Blogunuzu Özelleştirme

Bir WordPress Teması Seçin

WordPress.com blogumuz, WordPress deposundan Something Fishy teması üzerine kurulmuştur. Şimdi tek yapmam gereken temayı kendi kendine barındırılan blog’a yüklemek ve etkinleştirmektir. Şuraya git: Görünüm> Temalar ve üst taraftaki Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

Toplam WordPress Teması

Premium bir tema için pazardaysanız, Total temamızı yeterince tavsiye edemeyiz. Bir nedenden ötürü en çok satan tema – içinde yerleşik olarak ihtiyacınız olabilecek her özellik var. Tema, Visual Composer sayfa oluşturucusunun özel bir genişletilmiş sürümü ile birlikte gelir, böylece bir jiffy’de özel sayfa düzenleri, basit bir demo ithalatçısı oluşturabilirsiniz. web sitenizin herhangi bir tema demoları ve herhangi bir sayfada etkileyici animasyonlu kaydırıcılar oluşturmak için kullanabileceğiniz premium kaydırıcılar gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Total gibi premium bir tema satın alırsanız, öncelikle yüklenebilir tema zip dosyasını indirmeniz gerekir.

Ardından, temanızı yükleyin veya temanızın adını yazın (yalnızca tema ücretsiz WordPress tema deposunda mevcutsa çalışır) arama kutusuna yazın ve aşağıda gösterildiği gibi enter tuşuna basın:

arama yüklemek-veya-wordpress-tema-wordpress-org

Ardından, temanızı yüklemek ve etkinleştirmek için talimatları izleyin. Temanızda önemli değişiklikler yapmayı planlıyorsanız, lütfen bir WordPress alt teması kullanmayı düşünün. Şimdi, kendi kendine barındırılan blogumuzun nasıl göründüğüne bakalım:

tema yüklendikten sonra kendi kendine barındırılan blog

Fena değil, neredeyse WordPress.com web sitemize benziyor, değil mi? Sadece birkaç şeyi hareket ettirmemiz ve önyüklemek için birkaç eklenti eklememiz gerekiyor. Tanıdık yönetici kontrol paneline tekrar giriş yapın ve istediğiniz şeyi değiştirin.

Örneğin, web sitesi başlığını değiştirmek için, yalnızca kendi barındırdığım bloguma giriş yapmam ve Ayarlar> Genel. Dünya dışı çirkin menümü özelleştirmek için, Görünüm> Menüler. Kenar çubuğunda gördüğünüz Hakkımda pencere aracını eklemek için, önce aşağıdaki gibi bir görsel düzenleyici eklentisi yüklerdim Black Studio TinyMCE Widget ve özelleştir.

Başka bir deyişle, WordPress eklentilerini yükleyebileceğiniz ve temalarınız için her şeyi yapabileceğiniz için, kendi kendine barındırılan yeni blogunuzu istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Örneğin, kendi kendime barındırılan blogumu özelleştirdim ve aşağıdakilerle sonuçlandım:

kendi kendine barındırılan blog wordpress-org-after-customization

WordPress.com blogumuza benziyor ve 5 dakikadan daha kısa sürdü çünkü şimdiye kadar yapılması gerekiyor.

Ekstra notlar

WordPress.com blogunuzu WordPress.org’a başarıyla taşıdınız, yani artık web sitenizin saltanatlarına sahip oluyorsunuz. Bir taç ve bir içki hak ediyorsun. Ve telif hakkı olarak, şerefin, sorumlulukların artar. Güvenlik, SEO, yedeklemeler, spam gibi web sitesi yönetimi görevlerinden siz sorumlusunuz.

Sadece ücretsiz hosting ve ücretsiz bir subdomain daha var, ama hey en azından onlar yürümek yardımcı oldu. Bununla birlikte, blogunuzun her zaman çevrimiçi olduğundan emin olmak için barındırma hesabınızı ve alan adınızı ücretli tutun.

Alan adınızı zamanında yenilemezseniz, başkası alabilir. Bir keresinde, bir Alman ağ brokerine bir sosyal ağ sitesine işaret eden bir alan adını kaybettim. Hatalarımdan öğren dostum, öğren. Ama çok üzülme, sitenin hatasıydı, BuddyPress’i keşfetmemiştim.

Bağlantıları ve Resimleri Kontrol Et

Taşındıktan sonra, bağlantıların koptuğu kötü sorunu önlemek için tüm bağlantılarınızın ve resimlerinizin çalıştığından emin olun. Resimlerinizden bazıları büyük web sitelerinde olduğu gibi geride bırakıldıysa, Görüntü Işınlayıcı veya Resimleri Otomatik Yükle.

Sonra mevcut aboneleri duygularını incitmeden taşıma konusu da var. Kendi kendine barındırılan WordPress’e aktarma, WordPress.com abonelerinizi beraberinde getiriyor mu? Üzgünüm hayır. Burada, Jetpack olarak bilinen şık bir eklentiye ihtiyacınız var.

Önce Jetpack’i kurun ve ardından bunu okuyun hareketli aboneler hakkında ayrıntılı rehber barındırılan WordPress blogunuza.

Başka? Evet, lütfen kullanıcılarınızı taşıma hakkında bilgilendirin veya Site Yönlendirme hizmeti yılda 13 dolar kazanıyor. Sadece ilk yıla ihtiyacın var.

Son sözler

Blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a taşımak kolay bir iştir. XML dosyasını WordPress.com blogunuzdan indirin, barındırılan blog’a yükleyin, görünümü özelleştirin, biraz temizlik yapın, kullanıcıları bilgilendirin veya yönlendirin ve altınsınız.

Daha önce bir blogu WordPress.com’dan WordPress.org’a taşıdınız mı? Eğer öyleyse, ne buldun? Bir sorunuz veya öneriniz var?

Bu yayın durumunuza ışık tutmadıysa, lütfen yorumlarınızda sorunuzu sormaktan çekinmeyin. Bir el vermekten mutluluk duyuyoruz. Şerefe ve hareket ettikçe en iyisi!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map