Bir Blog’u Ortadan WordPress’e Taşıma

Bir Blog'u Ortadan WordPress'e Taşıma

Medium, bir blog platformu ve sosyal ağ arasında bir melezdir. Medium’daki B2B ortaklıklarının başkanı Sophie Maoura buna sosyal içerik platformu diyor. Kendi sözleriyle, “Orta, kelimelerin önemli olduğu bir yer” bu yüzden Medium’un blogcular tarafından tercih edilmesi şaşırtıcı değil, ancak popülerlik açısından hala WordPress’in arkasında kalıyor.


WordPress en popüler her ay WordPress’te yayınlanan 70 milyon yeni blog yazısı ile blog platformu. Üçüncü taraf bir platformda yayınlama kontrolünün ve belirsizliğinin olmaması, insanların WordPress’e Medium’dan geçiş yapmasına neden oldu, sonuçta hiçbir blogcu, kendilerini “Black Mirror” bölümünde kontrolsüz bir şekilde sıkışmış bulmak istemiyor kader ya da eylemler. Slack, The Awl, Film okulu reddetmeleri de dahil olmak üzere bir dizi endüstri bekçisi yayınlarını Medium’dan WordPress’e taşıdı.

Ortamdan WordPress’e Geçiş Yapma

Medium ile bloglamanın avantajları vardır. yeni kitlelere ulaşmayı kolaylaştıran, etkileşime dayalı bir algoritma kullanan yerleşik bir dağıtım kanalı sunar. Ayrıca, daha geniş bir kitleye ulaşma şansınızı artırarak topluluğuna periyodik özümler gönderir. Medium, alan adı sıralaması 94 (Wikipedia’yı bile geçiyor) olduğundan potansiyel bir arama sonucu artışı da sunuyor. Zaten mobil cihazlar için optimize edilmiş ve özel bir uygulamaya sahip olduğundan, blog yazarlarının endişelenmesine gerek yok duyarlı bir web sitesi tasarlamak blog için. Ve Medium kendi kendini barındıran bir platform olduğu için herhangi bir teknik beceri gerekmez. Blogcular, barındırma ile ilgili herhangi bir teknik sorunla uğraşmak zorunda değildir.

Çok sayıda avantaja rağmen, Medium tüm gökkuşağı ve tek boynuzlu atlar değildir. WordPress’in sunduğu esneklik ve özelleştirilebilirlikle eşleşmiyor. İçerik ve para kazanma stratejileri üzerindeki kontrol, abonelikleri artırmak için CTA’ları özel tasarım yapma yeteneği, SEO sıralamasında artış ve rakibin içeriğine izleyicinin dikkatini dağıtma şansı Ortadan WordPress’e geçmenin başlıca nedenleridir. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerli görünüyorsa, blogunuzu WordPress’e kaydırdığınızda yaklaşan rehber ihtiyacınız olacaktır.

WordPress.com veya WordPress.org ve Farkı Nedir??

WordPress.com, WordPress tarafından sunulan ücretsiz bir web sitesi barındırma hizmetidir, WordPress.org ise kendi kendine barındırılan bir hizmettir. WordPress.com’un ücretsiz planı size kendi özel alan adınızı vermez ve yalnızca bir alt alan adı alırsınız. Site URL’niz, okuyuculara profesyonel görünmeyen ve kişisel markanızı engelleyen name.wordpress.com/ olarak görünecektir..

WordPress.com blogundan para kazanma da herhangi bir bağlı pazarlama programını çalıştıramayacağınız veya Google Adsense gibi reklam ağları üzerinden doğrudan reklam yayınlayamayacağınız için bir zorluk haline geliyor. Trafiğinizden para kazanmak için WordPress’in kar paylaşımı programına, WordAds’a kaydolabilirsiniz. Özelleştirme ve blog’a kısıtlayıcı bulabileceğiniz eklentiler ekleme yeteneği de sınırlıdır.

WordPress.org ise daha güvenilirdir, WordPress’in sunduğu tüm özelliklere erişmenizi sağlar ve abonelerinizi büyütmenize ve blogunuzdan para kazanmanıza olanak tanır. Bu yazıda, WordPress’in gerçek gücünü ortaya çıkarmak için Orta blogunuzu WordPress.org’a nasıl taşıyacağımızı ele alacağız (neden WordPress.com ve WordPress.org karşılaştırmamızın nedenini bulunuz).

Orta Blog’unuzu WordPress’e Taşıma?

Orta, bağımsız bir ekosistemdir, bu nedenle blogunuzun içeriğinin Ortadan WordPress’e taşınması kolay bir işlem değildir. Dışa aktarma dosya biçimi XML değil HTML’dir. Medium’un RSS alanları da normal RSS kurallarına uymaz, ancak doğru araçlar ve kollarınızla ilgili bilgilerle, mümkün olan en az çaba ile yapılabilir..

Medium blogunuzu WordPress’e geçirmek için adım adım kılavuz.

1. Blogunuz için özel bir alan adı edinin

GoDaddy Alan Adı Arama

Kendi kendine barındırılan bir WordPress bloguna sahip olmanın ilk adımı özel bir alan adına sahip olmaktır. Alan adı, web sitenizin internet üzerindeki adresidir. Medium artık özel alan adları sunmadığından, Medium blogunuz için kayıtlı bir alan adınızın bulunmaması ihtimali vardır.

Blogunuz için bir alan adı satın alabileceğiniz birkaç tedarikçi vardır (örneğin, GoDaddy’nin birinci yıl için yalnızca 4,99 ABD doları karşılığında premium alan adı takma promosyonu vardır). Zaten kayıtlı bir alan adınız varsa, tek yapmanız gereken DNS’nizi (Alan adı sistemi) WordPress sitesine geri yönlendirmektir. Yardıma ihtiyacınız olursa WordPress DNS kılavuzumuzu kullanabilirsiniz.

Bir alan adı seçerken, ayrıca WordPress sitenizin güvenliğini sağlamak için SSL eklemenizi ve HTTPS protokolünü seçmenizi öneririz. Blogunuzun yalnızca daha güvenilir görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Google arama sıralamasında size hafif bir artış sağlayabilir.

2. Web barındırma hizmetinizi kurun

WordPress sitenizin depolanması için sunucu alanına ihtiyacı vardır ve web barındırma şirketleri bunu sizin için yapar. Aralarından seçim yapabileceğiniz değişken bir fiyat aralığına sahip bir dizi WordPress uyumlu barındırma sağlayıcısı vardır. En iyi WordPress barındırma seçenekleriyle ilgili bu kılavuz, farklı barındırma türlerini ve WPExplorer’ın her biri için önerdiği şirketleri kapsar.

Çoğu web hosting şirketi, hizmetlerinin WordPress ile uyumlu olup olmadığını açıkça söyler. WordPress web sitesi barındırma, WordPress barındırma özelliğini (yazma sırasında) desteklemek için PHP 7.3 ve sonraki sürümleri ve MySQL 5.6 ve sonraki sürümlerini gerektirir. Yetkiliyi iki kez kontrol etmek iyi bir fikir olsa da mevcut WordPress gereksinimleri Sadece emin olmak için.

Hayatınızı kolaylaştırmak için mümkünse yönetilen WordPress barındırma özelliğini kullanmanızı öneririz. Yönetilen barındırma ile, barındırma şirketi sizin için bununla ilgileneceğinden WordPress’i yükleme veya bakımını yapma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Tavsiye ettiğimiz önemli yönetilen barındırma şirketleri arasında WP Engine, Kinsta ve Media Temple yer alır.

3. WordPress’i yükleyin

Paylaşılan, bulut veya VPS planı için yönetilen WordPress barındırma işleminden vazgeçmeye karar verirseniz, sunucunuza WordPress yüklemeniz gerekir. WordPress barındırma şirketlerinin çoğu, C-panelinde tek tıklamayla kurulumlar sunarak WordPress’i yüklemenize izin verir. Değilse, planınızın çevrimiçi belgelerine bakın veya yükleme işlemini sıralamak için barındırma destek ekibiyle iletişime geçin.

4. Makaleleri Medium’dan dışa aktarın

Medium blog’unuzun içeriğini dışa aktarmak XML değil HTML biçiminde gerçekleşir. Bu ve RSS feed kurallarındaki farklılıklar, içeriğin WordPress.org’a aktarılmasını zorlaştırır ve biçim uyumsuzluğuna karşı koymak için bir dolambaçlı yaklaşım almanız gerekir..

İçeriğin kendisini dışa aktarmak kolay bir iştir. Tek yapmanız gereken kullanıcı ayarlarını açmak, “Hesap” bölümünü tıklayıp aşağı kaydırıp “Bilgilerinizi indirin” seçeneğini tıklamaktır. Medium’da paylaştığınız tüm blogların ve içeriğin, sahip olduğunuz yayınların ve taslakların bir .zip dosyası, profil sayfanızdaki bilgiler HTML dosyaları biçiminde kayıtlı e-posta kimliğinize gönderilecektir.

Makaleleri Medium'dan dışa aktarma

Bağlantı, e-posta alındıktan sonra 24 saatlik bir süre boyunca etkin olacaktır. Aracı ayrıca içeriğinizi dışa aktardığınızda e-posta kimliğini değiştirme seçeneği de sunar.

5. WordPress’e makale aktarma

WordPress.org için, Orta dosyayı bir WordPress’ten Ortaya aktarıcı aracına ve dosyayı WordPress’e hazır formata dönüştüren şekilde çalıştırabilirsiniz. WordPress sitenizin yönetici bölümüne gidin ve Araçlar’a tıklayın ve içe aktar’ı seçin. Bir kez seçtiğinizde WordPress ithalatçı eklentisi ve kurun, tek yapmanız gereken “ithalatçı çalıştır” a tıklamak ve başlatmak.

WordPress'e makale aktarma

Bunu gerçekleştirmenin başka bir yolu da Orta feed URL’niz için ham kodu kullanmaktır. Sayfa koduna ulaşıp sayfayı sağ tıklatarak bilgisayarınıza kaydettikten sonra bir XML dosyası oluşturulur. WordPress’te XML dosyası indirme eklentisini kullanarak, Orta blog yayınlarınızın tüm içeriğini WordPress’e alabilirsiniz.

Orta Blog Beslemesi Kullanarak İçe Aktar

Üçüncü yol, bir döner kavşak olmasına rağmen de kullanılabilir. Orta dosyaları WordPress.com’a içe aktarabilirsiniz ve daha sonra WordPress.com dosyaları (XML biçiminde olan) dışa aktarılıp WordPress.org’a aktarılabilir. Tüm çemberlerden atlamak ve işleri bu şekilde yapmak istemiyorsanız anlaşılabilir, ancak bu seçeneğe sahip olduğunuzu bilmek zarar vermez.

6. WordPress’te medya içeriği edinin

İçeriği içe aktarırken, WordPress içe aktarıcısı size bir yazar atama istemi verir. Yazar profilini ortamdan içe aktarabilir veya yeni bir profil oluşturabilirsiniz. Seçim size kalmış.

Orta dışa aktarma dosyasının blog yayınlarınızda kullanmış olabileceğiniz resimler içermediğini unutmayın. Dışa aktarılan dosyalar, Medium’un kendi CDN’si (İçerik Dağıtım Ağı) kullanılarak dağıtılan resimlerle HTML biçimindedir. Bu, resimlerinizi WordPress blogunuzda barındırmak için harici bir ithalatçı kullanmanız veya blog yayınlarınıza manuel olarak yüklemeniz gerekeceği anlamına gelir.

7. Gerektiğinde URL yönlendirmeleri ekleyin

Daha önce Medium, kullanıcıların özel alan adlarına sahip olmasına izin verdiğinden, Medium yayınlarını bir WordPress sitesine yönlendirmek bir olasılıktı. Alan adınızı yeni WordPress sunucularınıza yönlendirdikten sonra, yeniden yönlendirme eklentisi kullanmanız gerekiyordu. Orta URL’yi kaynak URL olarak ve yeni WordPress URL’sini hedef olarak eklemeniz yeterlidir. Gibi eklentiler Yoast SEO bu özelliği sunun, böylece kontrol panelinizden yönetmek kolaydır.

Basit WooCommerce İpuçları: Stokta Bulunmayan Ürünler için Yoast SEO Yönlendirmeleri

Ne yazık ki bir Medium.com alan adınız varsa, şu anda Medium blogunuzdan yeni WordPress blogunuza URL yönlendirmeleri ayarlamanın bir yolu yoktur..

Artık blogunuzu WordPress’e taşıdığınıza göre, tek yapmanız gereken blogunuzu özelleştirmek temalı ve birkaç yardımcı eklenti.

8. Tasarımınızı bir WordPress temasıyla özelleştirin

Tasarımınızı bir WordPress temasıyla özelleştirin

Varsayılan olarak, WordPress doğrudan WordPress panonuzdan (Görünüm> Temalar altında) bulunan çok çeşitli ücretsiz WordPress temaları sunar. Ve daha da fazla özelliğe sahip binlerce premium WordPress teması var. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, WordPress blog temaları ile başlamak için en iyi seçimlerimizden bazıları.

Her durumda, blogunuzun neyle ilgili olduğunu ve kişisel marka kimliğinizle karışan bir tema seçin. Temayı yükledikten sonra gezinme menülerini ayarlamayı ve kenar çubuğunuza veya altbilginize widget’lar eklemeyi unutmayın (temanıza bağlı olarak). İyi organize edilmiş bir gezinme menüsü, ziyaretçilerin blog’da yollarını bulmalarına yardımcı olur.

9. Yararlı eklentiler seçin ve ekleyin

Yararlı eklentiler seçin ve ekleyin

WordPress’te seçebileceğiniz çok sayıda eklenti olsa da (bunlara gösterge tablonuzdan göz atmak için Eklentiler> Yeni Ekle’ye gidin), ısırdıklarınızdan daha fazlasını çiğnemek akıllıca bir strateji değildir. Çok fazla kişi sitenizi bozabilecek eklenti çakışmalarına yol açabilir. Bu yüzden seç ve seç ve hissettiklerin blog için kesinlikle gerekli.

Genellikle aşağıdaki gibi bir optimizasyon eklentisi kullanmanızı öneririz Yoast SEO, gibi bir spam filtresi Akismet, ve iThemes Security gibi bir güvenlik eklentisi veya VaultPress. Bunun dışında etkinlik takvimleri, e-ticaret mağazaları, canlı sohbet ve daha fazlası için tonlarca eklenti var. Biraz düşünün ve sizin için en iyi eklentileri seçin.


Blogunuzu Medium’dan WordPress’e taşımak karmaşık bir görev gibi görünebilir. Ancak günün sonunda, bunu yapmaya başladığınızda, ayrıntılı bir süreç olsa bile bunun zor olmadığını göreceksiniz. İşiniz bittiğinde, sitenizin tam geçişini yapın. Tüm dahili ve harici bağlantıların yerinde olduğundan ve düzgün çalıştığından ve WordPress’in sunduğu özgürlük ve esnekliği tam olarak kullanmaya hazır olduğundan emin olun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map