Basit bir WordPress Eklentisi Yazma, Başlangıç ​​Eğitimi

Layman dilinde, bir WordPress eklentisi, temel programlamayı düzenlemek zorunda kalmadan WordPress web sitenizi özelleştirmenize ve geliştirmenize yardımcı olan basit bir programdır. Ustalaştığında WordPress Eklenti Geliştirme, WordPress blogunuza kısa sürede her türlü işlevselliği ekleyebilirsiniz. Ama profesyonel olmadan önce ipleri öğrenmelisin.


Bir WordPress Eklentisi, PHP komut dosyası dilinde yazılmış, WordPress web günlüğüne, erişim noktaları ve yöntemler kullanılarak weblog ile sorunsuz bir şekilde entegre edilebilen belirli bir özellik veya hizmet grubu ekleyen bir program veya bir veya daha fazla işlev kümesidir. WordPress Eklentisi Uygulama Programı Arayüzü (API) tarafından sağlanır. – Bir Eklenti Yazma, WordPress Codex

Bugünün gönderisinde, ilk WordPress eklentinizi oluşturma sürecinde size rehberlik edeceğiz. Biz çok az bilgiye sahip ya da hiç bilgisi olmayan ilk kez geliştirici için hitap öğretici tutacak PHP (WordPress’in arkasındaki kodlama dili).

Bununla birlikte, gerçek kodlamaya geçmeden önce, WordPress eklenti geliştirme hakkında anlamanız gereken birkaç şeye bakacağız..

WordPress Eklentisi Oluşturmadan Önce Bilmeniz Gereken Temel Noktalar

Bu bölümde, ilk birkaç adım bir WordPress eklentisi oluştururken takip etmeniz gerekir. Ayrıca, eklentinizi yazarken dikkate almanız gereken tüm çeşitli şeylerden bahsedeceğiz. Harika. Temel bilgilerle başlayalım.

WordPress Eklentisi Nasıl Adlandırılır

Her şeyden önce, WordPress eklentiniz için benzersiz bir ad bulmanız gerekir. Uygun bir isim belirlemenin en iyi yollarından biri, eklentinizin ne yapacağını düşünmektir. Örneğin, eklentiniz insanların sosyal medya aracılığıyla içerik paylaşmasına yardımcı olacaksa, adınıza “sosyal medya paylaşımı” ifadesini ekleyebilirsiniz. Başka bir şey, eklenti adları birkaç kelime olabilir, bu yüzden yaratıcılığı kıymayın.

Diğer eklentilerle çakışmaları önlemek için eklenti adınızın benzersiz olması gerekir. Adınızın benzersiz olmasını sağlamak için adda bir Google araması yapabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli eklenti dizinlerinde arama yapabilirsiniz. WordPress Eklenti Deposu.

Herhangi bir eklentiyi adlandırmak için, bizi bir sonraki bölümümüze tanıtan en az bir eklenti dosyası (ana PHP dosyası) oluşturmalıyız..

Eklenti Dosyaları Nasıl Oluşturulur

Bir eklenti, ne yapmak için tasarlandığına bağlı olarak tek bir PHP dosyasından veya birden fazla dosyadan oluşabilir. En önemli dosya ana PHP dosyası, WordPress temalarında ve HTML tasarımlarında sırasıyla index.php ve index.html eşdeğeridir.

WordPress geliştiricilerinin ana eklenti dosyalarını eklentilerinden sonra kural olarak adlandırmaları önerilir. Örneğin, WP Renym eklentisi adı verilen bir eklenti için ana eklenti dosyası wp-renym.php. Adınıza bir ayırıcı ekliyorsanız, yalnızca alt çizgi (_) yerine kelimeler arasında kısa çizgiler (-) kullanın.

Yukarıda belirtildiği gibi, bir eklenti tek veya birden fazla dosyadan (resimler, JavaScript, dil, CSS dosyaları vb.) Yapılabilir. Her iki durumda da, eklenti dosyalarınızın tek bir dizinde olması gerekir. WP Renym adlı bir eklenti için wp-renym.php dosya bir wp-renym Klasör. Diğer eklenti dosyalarını düzenlemek ve düzenlemek için ana eklenti klasörüne ek alt klasörler eklenebilir.

Bir eklenti için tüm kodu koyduktan sonra, ana klasörünüzü bir WordPress sitesine yüklenecek ve yüklenecek bir zip dosyasına sıkıştırın (bu durumda wp-renym.zip arşivi olacaktır)..

Ana PHP dosyasına bir Dosya Başlığı Ekleme

Eklentinizi adlandırırken açıklama, sürüm, lisans, yazar adı gibi temel bilgileri eklemeniz gerekir – temel olarak eklentinizin altında ve yanında eklentinin yanında görünecek her şey WordPress Eklentileri Ekranı – eklenti başlığı. Bunun için bir standart eklenti bilgi başlığı ana PHP dosyanızın üst kısmında. Tipik bir başlık şöyle görünür:


/ *
Eklenti Adı: Eklentinizin adı
Eklenti URI'si: http: // eklenti ana sayfanıza bağlantı
Açıklama: Birkaç kısa cümle ile eklentinizin neyle ilgili olduğunu açıklayın
Sürüm: 1.0
Yazar: İsminiz (Yay! İşte şöhret geliyor ...)
Yazar URI'si: http: // web sitenize bağlantı
Lisans: GPL2 vb.
Lisans URI'sı: http: // eklenti lisansınıza bağlantı
* /

Yukarıdaki başlıktaki her parametre açıklayıcıdır, bu yüzden ayrıntılara girmeyeceğim. Sadece ilgili http: // veya https: // Eklentinizi ve Yazar URI’lerinizi yazdığınızda veya bağlantılar çalışmaz.

Kullanacaksanız, aşağıdaki lisans bilgileriyle başlığınızı takip edin. GPL2 lisansı veya bir lisans GPL2 ile uyumlu:

/ * Telif hakkı YEAR PLUGIN_AUTHOR_NAME (e-posta: e-posta adresiniz)
(Plugin Name) ücretsiz bir yazılımdır: yeniden dağıtabilir ve / veya değiştirebilirsiniz
tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı koşulları uyarınca
Özgür Yazılım Vakfı, Lisansın 2. sürümü veya
sonraki sürümler.

(Eklenti Adı), yararlı olacağı ümidiyle dağıtılır,
ancak HERHANGİ BİR GARANTİ OLMADAN; zımni garanti olmadan
BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK veya FITNESS. Bkz.
Daha fazla bilgi için GNU Genel Kamu Lisansı.

GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını almış olmalısınız
(Eklenti Adı) ile birlikte. Değilse, bkz. (Http: // eklenti lisansınıza bağlantı).
* /

Bu öğreticinin kapsamı, bu temel adımların ötesine geçmemize izin vermemektedir. Kontrol etmeniz gerekecek eklenti yazmak WordPress eklenti kancaları, şablon etiketleri, eklenti verilerini veritabanlarına kaydetme, eklenti seçenekleri mekanizması ve eklentinizi diğer şeyler hakkında güncelleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için kodeksinde rehberlik edin. Kodeks ayrıca büyük bir Eklenti Kaynakları video rehberleri, ileri düzey konular ve daha fazlasıyla dolu koleksiyon.

Şimdi temelleri ele aldığımıza göre, iki temel (ancak şık) işlev gerçekleştirecek basit bir WordPress eklentisi yazalım:

 • İçeriğinizdeki kelimeleri kendi kelime seçiminizle değiştirin
 • Her blog yazısının sonuna “Bu eğiticiyi okuduğunuz için teşekkür ederim…” notunu ekleyin.

Basit bir WordPress Eklentisi Yazma – WP Renym

Bu bölümde, baştan beri bahsettiğim WP Renym eklentisi için kod yazacağız.

Neye ihtiyacın var:

Eklentimizi Adlandırma

İlk olarak, WordPress eklenti deposunu kontrol ettik ve adımızda bir Google araması yaptık; WP Renym ücretsizdi. İlk seçimim WP Rename oldu ama zaten alındı.

Devam ediyor… Kod düzenleyicinizde yeni bir dosya açın ve eklentinizi ile açtıktan sonra aşağıdaki kodu en üste ekleyin :

/ *
Eklenti Adı: WP Renym
Eklenti URI'si: http: // eklenti ana sayfanıza bağlantı
Açıklama: Bu eklenti, kelimeleri kendi kelime seçiminizle değiştirir.
Sürüm: 1.0
Eser Sahibi: Freddy Muriuki
Yazar URI'si: http: // web sitenize bağlantı
Lisans: GPL2 vb.
Lisans URI'sı: https: // eklenti lisansınıza bağlantı

Telif hakkı YEAR PLUGIN_AUTHOR_NAME (e-posta: e-posta adresiniz)
(Plugin Name) ücretsiz bir yazılımdır: yeniden dağıtabilir ve / veya değiştirebilirsiniz
tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı koşulları uyarınca
Özgür Yazılım Vakfı, Lisansın 2. sürümü veya
sonraki sürümler.

(Eklenti Adı), yararlı olacağı ümidiyle dağıtılır,
ancak HERHANGİ BİR GARANTİ OLMADAN; zımni garanti olmadan
BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK veya FITNESS. Bkz.
Daha fazla bilgi için GNU Genel Kamu Lisansı.

GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını almış olmalısınız
(Eklenti Adı) ile birlikte. Değilse, bkz. (Http: // eklenti lisansınıza bağlantı).
* /

Dosyayı farklı kaydet wp-renym.php wp-renym klasöründe. Klasörde yoksa, oluşturun. wp-renym.php ana PHP dosyanız olacak.

İşlev Ekleme

Şimdi eklentiye gerçek fonksiyonları eklemek için. Yukarıdaki kodun hemen altında, yazım hatalarını düzeltmek için aşağıdaki işlevi ekleyin wordpress için WordPress:

işlev renym_wordpress_typo_fix ($ text) {
return str_replace ('wordpress', 'WordPress', $ metin);
}
add_filter ('the_content', 'renym_wordpress_typo_fix');

renym_wordpress_typo_fix işlevimize verdiğimiz benzersiz addır. Yeni işlevler eklerken hiçbir zaman wp_ – bu, herkesin önekini kullanan WordPress kod işlevleri ile gelecekteki uyumsuzlukları önlemek için kullanılır wp_.

PHP fonksiyonumuz argüman olarak ($ ​​text) alır ve yerine ‘WordPress’ 2. dizesiyle değiştirilen ilk ‘wordpress’ dizesini döndürür.

Eklentimize işlevimizi anlatmak için bir filtre (add_filter) ekledik ( renym_wordpress_typo_fix ) seçtiğimiz metin üzerinde çalışmak için, bu durumda yazı içeriğinin tamamı (the_content).

Birden fazla kelimeyi değiştirmek için (belki blogunuzda birden fazla kelimeyi düzenlemek veya eklentiyi basit bir küfür filtresi olarak kullanmak istersiniz), yukarıdaki kodu aşağıdaki kodla değiştirin:

function renym_content_replace ($ content) {
$ search = dizi ('wordpress', 'keçi', 'Paskalya', '70', 'sansasyonel');
$ replace = array ('WordPress', 'kahve', 'Paskalya tatili', 'yetmiş', 'olağanüstü');
return str_replace ($ arama, $ değiştirme, $ içerik);
}
add_filter ('the_content', 'renym_content_replace');

Yukarıdaki kodumuzda, değiştirilecek kelimeleri zaten seçtik, ör. wordpress, keçi, paskalya, vb. WordPress, kahve, Paskalya tatili vb. Umarım kod biraz açıklayıcıdır:

 • renym_content_replace işlevi bağımsız değişken olarak ($ ​​content) değerini alır, $ search dizisindeki tüm kelimeleri değiştirir ve değiştirilen kelimeleri WordPress’e döndürür.
 • $ search değiştirilecek tüm kelimeleri içeriyor
 • $ replace yedek kelimeleri içeriyor
 • str_replace, kelimeleri yeni kelimelerle değiştirerek, en iyisini yapar

Öneki nasıl eklediğimize dikkat edin renym her işleve. Bu, yüklenebilecek diğer eklentilerle çakışmaları önler. Eklentiler, temalar veya widget’lar geliştiriyor olun, işlevlerinize önek ekleme alışkanlığı edinmelisiniz..

Yukarıdaki adımları tamamladıysanız, eklentiniz seçtiğiniz tüm kelimeleri etkili bir şekilde değiştirebilir. Şimdi her yazının altında görünecek olan “Bu eğiticiyi okuduğunuz için teşekkür ederim…” notunu ekleyelim. Aşağıdaki kodu ana eklenti dosyanıza ekleyin ( renym_content_replace ) PHP kapanışından önce ( ?> ) Son satırda gelir:

function renym_content_footer_note ($ content) {
$ content. = '
Bu eğiticiyi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Belki bir dahaki sefere bana bir kahve almana izin vereceğim! Daha fazla WordPress öğreticisi için Blog'umuzu ziyaret edin
'; $ içerik döndür; } add_filter ('the_content', 'renym_content_footer_note');

Değişiklikleri kaydedin. renym_content_footer_note işlevi HTML içeriğini $ content parametresine ekler ve yeni değeri WordPress’e döndürür. Ayrıca daha sonra kolayca biçimlendirilebilmesi için metnimize bir altbilgi sınıfı ekledik.

İşlevimize, seçtiğimiz metin üzerinde çalışmasını söyleyen bir filtre (add_filter) ekledik, bu içerik the_content tarafından temsil edilen yayın içeriği.

Klasörünüzü Sıkıştır

Bu noktada, finaliniz wp-renym.php dosya şöyle görünmelidir:

Bu eğiticiyi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Belki bir dahaki sefere bana bir kahve almana izin vereceğim! Daha fazla WordPress öğreticisi için Blog'umuzu ziyaret edin';
$ içerik döndür;
}
add_filter ('the_content', 'renym_content_footer_note');

?>

Tüm değişikliklerinizi kaydedin. WP Renym klasörünü bir wp-renym.zip arşivleyin (Mac’te sağ tıklama kadar kolaydır, dosyayı sıkıştırın – ve PC’de çok benzer olduğuna inanıyorum). Dosyanızın bir .ZIP uzantısı olarak kaydedildiğinden emin olun, yoksa eklenti yüklenmez.

Eklentinizi Kullanın

Yeni WP Renym eklentinizi WordPress Eklentileri Ekranı. İlk eklentinizi yazdığınız için tebrikler!

Renym WordPress Eklentisini Yükleme

kaynaklar

WordPress eklentisi geliştirmesinin üzerinde daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki kaynaklara göz atın:

Sonuç

Umarım bu öğretici, eklentileri anladığınız kadarıyla size doğru yönü gösterir. Bu yazı, ne yaparsanız yapın karmaşık WordPress eklentileri geliştirmek için bir basamak görevi görmelidir. Burada durmayın, WordPress eklenti geliştirme bilginizi artırmak için yukarıda önerdiğim kaynakları inceleyin.

Bu öğreticiyi yararlı bulduysanız veya eklemek istediğiniz başka bir şey varsa bilmek isteriz. Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın. Görüşürüz ��

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map