WordPress Tarihçesi: İyi, Kötü ve Çirkin

WordPress Tarihçesi: İyi, Kötü ve Çirkin

On yıl önce, WordPress sadece bir çataldı. Hayır, akşam yemeğinde kullanacağınız türden değil. Yazılım geliştiricileri dünyasında bir çatal…


… Geliştiriciler kaynak kodun bir kopyasını bir yazılım paketinden aldıklarında ve üzerinde bağımsız bir geliştirme başlattıklarında, farklı bir yazılım parçası oluşturduklarında olur. Terim genellikle sadece bir geliştirme dalı değil, geliştirici topluluğundaki bir bölünme, bir çeşit şema anlamına gelir.”- Vikipedi.

18 yaşındayken, bir yazılım mühendisinin programcı oğlu Matt Mullenweg, Washington DC’de bir gezide çektiği fotoğrafları paylaşmak için b2 aka cafelog’u kullanmaya başladı. Blog mu? Matt’in resmi bloguna yönlendiren Photomatt.net, Mat.

Bir yıl sonra, b2’nin arkasındaki adam olan Michel Valdrighi, platformdaki güncellemeleri yayınlamayı bıraktı; Oh evet, Matt on sekiz yaşında aktif bir şekilde blog yazıyordu ve bu bir blog noktasında söylediği şeydi, Bloglama Yazılımı İkilemi, on yıl önce WordPress’in doğumunu işaret eden:

… Benim kayıt yazılımı (b2 anlamı) aylardır güncellenmedi ve ana geliştirici (Michel Valdrighi) kayboldu ve sadece iyi olduğunu umuyorum.
Neyse ki, b2 / cafelog GPL’dir, yani mevcut kod tabanını çatal, Michel’in şu an üzerinde çalışacağı tüm harika şeyleri entegre ettiyse …
Buna katılmak istediğim eylemin gidişatına karar verdim, şimdi ihtiyacım olan tek şey isim. Ne yapmalı? MovableType’ın esnekliğine, TextPattern’in ayrıştırılmasına, b2’nin hacklenebilirliğine ve Blogger’ın kurulum kolaylığına sahip olmak güzel olurdu.
Bir gün, doğru?

Matt Mullenweg ile e-posta üzerinden iletişime geçtim ama sanırım gerçekten meşgul, ya da sadece bazillion e-postaları her gün, bu yüzden şikayetçi değilim çünkü asla cevap alamadım. Haha. Ama bu adanmış bir adamın hikayesi ve vizyonunun web yayıncılığı dünyasını nasıl dönüştürdüğü sonsuza dek.

Matt’in bloglama yazılımı ikilemi gönderisi Mike Little’tan bir cevap aldı, şimdi bir WordPress Uzmanı ve WordPress topluluğunda büyük bir isim. 25 Ocak 2003, 15:58, Mike yayınladı:

Mat,
Eğer b2’yi çatallamak konusunda ciddiyseniz, katkıda bulunmak isterim. Toplulukta da bir ya da iki tane daha olduğundan eminim. Belki de B2 forumuna gönderilen, bir çatalın iyi bir başlangıç ​​noktası olacağını gösteren bir yazı.

Tarih dersimize geri dönelim.

Erken Kurucular

tarih-of-wordpress-mat-mullenweg

Mat

Matt, yazarların web yayıncılığıyla ilgili olarak karşılaştıkları zorlukları ortadan kaldırmakla ilgiliydi. Onun vizyonu web yayıncılığını sizin ve benim için kolaylaştırmaktı.

B2’ye yerleşmeden önce Metin Modeli ve Hareketli Tip dahil olmak üzere çeşitli blog platformlarını denedi. Ancak Michel’in ortadan kaybolmasıyla Matt bir çıkmazda kaldı.

Blogunu bırakmaya hazır değildi, bu yüzden b2’yi çatallamaya karar verdi. Ayrıca fırsatını orada gördüğünü ve yakaladığını da iddia edebilirsiniz..

Mike onunla hemfikirdi ve birlikte WordPress’i ondan (10) daha az insan tarafından kullanılan sadece bir çataldan bugünkü mamut blog komut dosyasına ittiler.

Bu adım Matt Mullenweg ve Mike Little’ı en eski kurucular şu anda WordPress olarak bilinir. ekleyeceğim Christine Tremoulet WordPress marka fikri onun fikriydi. Evet, Matt ve Mike temelleri kaplamıştı, ancak Christine WordPress olmasaydı bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz bir isim olmazdı.

WordPress Zaman Çizelgesi

1 Nisan 2003’te Matt bir b2 çatalı oluşturdu ve aynısını Sourceforge’da sakladı<.

WordPress-çatal-wpexplorer

WordPress Çatal

Matt, buradan kodu ve HTML anlambilimini standartlaştırmaya odaklandı. Genel hedefinin platformu PHP veya MySQL becerileri olmadan ortalama Joe için basit hale getirmek olduğunu unutmayın..

Bu nedenle Matt, blogunuzun ana sayfasını yükleyen dosya olan index.php’de semantik değişiklikler yaptı..

Hedefliyordu XHTML sıkı uyumu, WordPress web sitelerine farklı tarayıcılara ve cihazlara oldukça iyi yükleme olanağı verir. Bunun anlamı, birkaç gereksiz etiketi ortadan kaldırması ve birkaç bilinen b2 sorununu düzeltmesidir.

Bunca zamandır Michel neredeydi? Kimse bilmiyor.

Üç hafta sonra, mikrofon eksik dosyaları düzeltmek için b2 çatalındaki dosyaları yeniden doldurun. Bu, Mike’ın WP kullanıcılarının diğer yerlerin yanı sıra RSS akışlarına özel özetler eklemesine izin veren alıntı özelliği ile gelen ilk taahhüdü oldu. Matt, aynı zamanda, metnini “… daha tipografik olarak daha doğru” yapan ilk özelliğini, WP-Texturize’ı tanıttı. Siobahn McKeown.

Aynı ay içinde Matt WordPress.org, destek forumları, şematik dokümantasyon ve geliştirme blogu vardı. Ana sayfada şu slogan vardı:

“WordPress, estetik, web standartları ve kullanılabilirliğe odaklanan anlamsal bir kişisel yayıncılık platformudur.”

Bu Matt’in vizyonuydu ve yakında WordPress.org sürekli büyüyen bir WordPress topluluğu oldu.

Web sitesi, kullanıcıların katılmasını kolaylaştırdı. Hiç önemli değildi, WordPress’i deneyen çoğu insan onu heyecan verici buldu ve yollar buldu ve dahil oldu. Topluluk hızla büyüdü ve blog yazarları, geliştiriciler ve geliştiricilerden oluşuyordu..

Destek forumları gün geçtikçe popülerlik kazanıyordu. Aynı şekilde, yeterli değildi, bu yüzden resmi WordPress belgeleri oluşturmaya ihtiyaç vardı. Bu, yedi ay sonra Aralık 2003’te WordPress Wiki ihtiyaçtan doğdu.

Mediawiki-Logo-wpexplorer

MediaWiki

Wiki hızlı bir şekilde destek forumlarını aştı çünkü “… belge oluşturmak için çok daha gayri resmi ve serbest biçimli bir yol gibi geldi.”

Wiki üzerine inşa edildi MediaWiki, Wikipedia gibi büyük projelerin ardındaki aynı senaryo. Daha sonra WordPress Wiki’de vaftiz edildi “kodeks“, Tarafından önerilen bir terim Monkinetic bir WordPress sohbet odasında.

Bunun sonu değildi, Matt ve Mike WordPress’e yüzden fazla taahhütte bulunacaklardı. Bu, Sourceforge’daki WordPress deposunun büyümeye devam ettiği ve büyümeyle birlikte yönetim panelindeki değişiklikler, yükleme işlemindeki iyileştirmeler, Mike’ın b2links hack’i ve WordPress’in markalaşması gibi yeni özellikler geldiğini gösterir..

Mike ve Matt, WordPress’in ünlü olduğu kolay bir kurulum süreci yaratmaya özellikle hevesliydi. Michel’in b2’si karmaşık bir kurulum ve yapılandırma süreci içeriyordu çünkü kendisine göre b2’yi geliştirirken hala PHP öğreniyordu. Başka bir deyişle, Matt’in ve Mike’ın ilk çalışmaları Michel’in kodunu yeniden düzenleme ve ince ayarlar yapma.

Matt’in b2’yi çatallayacağını açıklamasından birkaç hafta sonra, b2’nin çeşitli çatalları vardı b2evolution, hangisiydi Francois Planque tarafından çatallandı, Fransa’dan bir geliştirici ve b2 ++, Donncha O Caoimh İrlanda’dan, kodu sunumdan ayıracak cazip bir sistem geliştirmeye hevesliydi. Bu, kullanıcıların sitelerinin tasarımını değiştirmesini kolaylaştıracaktır. Matt, Donncha’nın şablon sisteminin “o kadar acı verici” olduğunu ve bunu kimseye tabi tutmak istemeyeceğini düşündü, bu nedenle WordPress’in şablon sistemi 2005 yılına kadar uygulanmadı.

Wordpress-düğmeleri-wpexplorer

WordPress

Her yerde çeşitli çatallar ortaya çıkarken, Michel’in kararı WordPress’i b2’nin resmi şubesi yaptı. Bu, 23 Mayıs 2003’teydi. Dört gün sonra 27 Mayıs 2003’te, WordPress 0.7, WordPress’in ilk sürümü yayınlandı.

Temel kodun çoğu b2’yken, kullanıcılar blogculara blogrolls oluşturma yeteneği veren ünlü WordPress Bağlantıları Yöneticisi de dahil olmak üzere yeni özelliklere muamele edildi..

WordPress 0.7’nin piyasaya sürülmesi, WordPress kullanıcı tabanının büyümesini hızlandırdı. 29 Mayıs 2003’te Matt, Donncha’yı WordPress ile b2 ++ ‘ı birleştirmeye davet etti. Donncha, geliştiricilerin sayısını üçe çıkaran ellere katılmaktan memnundu. Francois ise hevesli değildi ve WordPress’in “… çok az fayda için çok fazla iş” olduğunu hissetti.

Matt zeki bir araştırmacı, bu yüzden blogcuların ve web geliştiricilerinin ne istediğini anlamak için b2 forumlarını ziyaret etti. WordPress 0.71, WordPress 0.7’den bir ay sonra yayınlandığında, blogcuları ve geliştiricileri tatmin etmek için tasarlanmış yeni özelliklere sahipti..

Bu iyileştirmeler, yönetici panelindeki yükseltmeleri ve güncelleme işlemini Bağlantı Yöneticisi’ndeki geliştirmelerle birlikte içeriyordu. WordPress 0.7 hataları ve güvenlik sorunları giderildi ve OPML içe aktarma işlevselliği tanıtıldı.

Aynı yıl (2003), Alex King ve Dougal Campbell WordPress bandwagonuna atladı. Dougal ilk taahhüdünü Eylül ayında yaptı. WordPress’i daha hızlı hale getirmek için sunucu yükünü azaltmak için bir HTTP 304 Yanıtı kullanarak RSS işlevselliğini geliştirdi. Alex, Ağustos 2003’te katkıda bulunan bir geliştirici oldu, ancak HTML etiketleri ile içeriği çevreleyen önerileri hiçbir zaman kullanılmadı, çünkü eklenti sistemi yerini aldı.

-Büyük-adlandırma-wordpress-wpexplorer arasında

Büyük Yeniden Adlandırma – Muppets Edition

2003’ün sonlarında, Matt, Alex King’in aradığı bir süreçte “b2” dosyalarını “wp-” olarak yeniden adlandırmaya başladı. Büyük Yeniden Adlandırma. Bu ‘büyük yeniden adlandırma’ bir dizi tutarsızlık sorununa neden oldu, ancak WordPress’in geleceği için önemliydi. Matt ayrıca dosyaların çoğunu wp-admin ve wp-include klasörleri.

2003 sona ererken, Ryan Boren topluluğa katıldı. Linux çekirdeği ve Gnome gibi açık kaynaklı projelere geçmişte katkıda bulundu. WordPress’e yaptığı katkılar, eklenti sisteminin geliştirilmesine yol açtı. Matt, “yararlı” bir eklenti oluşturan ilk kişiydi – blogtimes eklentisi – gönderilerin ne zaman oluşturulduğunu gösteren bir rapor oluşturdu. Daha önce, Merhaba Dolly eklentisi eklentilerin nasıl kullanılabileceğini göstermek için.

Matt Mullenweg’in diğer eklentilerini burada görün.

İlk sürümden bir yıl sonra, ancak şimdi aktif ve büyüyen bir toplulukla Mayıs 2004’te, geliştiriciler WordPress 1.2’yi piyasaya sürdü..

Movable Type’ın arkasındaki şirket Six Apart’ın sert lisanslama hamlesi sayesinde WordPress, Nisan ayında 8.000’den Mayıs’ta 19.000’e kadar indirildi.

Bugün çok sevdiğimiz tema sistemi, statik sayfaların yanı sıra 2005 yılında piyasaya sürüldü. Tüm bunlar WordPress 1.5 diğer adı Strayhorn’da toplandı. Aynı yıl WordPress 2.0’da (Duke) yeni bir arka uç kullanıcı arayüzü (kullanıcı arayüzü), kalıcı önbellek işlevselliği ve yeni kullanıcı rolleri tanıtıldı. Oraya koyacağım sadece biliyorsun, tüm WordPress sürümleri Jazz efsanelerinden sonra adlandırılmıştır.

2006, önceki yıllarda olduğu kadar olaylı değildi ve yeni sürümler yayınlanmadı. Ancak yatırımcılar Matt’i ciddiye almaya başlamıştı, bu yüzden 2006 ilk fon ortaklarının WordPress ekibine katıldığını gördü. Getirdikleri milyonlarca dolar şirketi ayakta tuttu ve 2008’de WordPress’in sadece on sekiz çalışanı olduğu bir zamanda daha fazla fon geldi.

İlk sürümün yayınlanmasından on yıl sonra, WordPress’in iki yüzden fazla çalışanı ve tüm dünyada yirmi binden fazla çalışanı var.

Daha ne? WordPress, altmış (60) milyondan fazla web sitesine güç veriyor, bu da web’in yaklaşık yüzde on sekizidir (% 18). Bu sayı her gün yüz bin (100.000) site büyümeye devam ediyor. Platform sürekli gelişiyor ve 12 Aralık 2013’te Automattic piyasaya sürüldü WordPress 3.8. Platformunuzu henüz güncellediniz mi?

İstatistik: Forbes

Matt’in WordPress Ödülleri

wordpress-mat-mullenweg-ödülleri

Matt – caz müziği uzmanı – birçok ödül aldı. 2007 yılında PC World tarafından internette on altıncı en önemli kişi seçildi. 2008 yılında Temple Üniversitesi Fox İşletme Yönetimi Bilgi Teknolojileri Yenilikçisi Ödülü’ne layık görüldü. 2009 yılında Üniversite Felsefe Topluluğu onursal üyesi oldu. Aynı yıl WordPress ile yaptığı çalışmalardan dolayı Genel En İyi Açık Kaynak CMS Ödülü’ne layık görüldü.

Daha sonra ödüller gelmeye devam etti ve 2012’nin sonlarında Matt, 2012 Forbes’un 30’un 30’u Medyada liste. Bunun yanı sıra, Matt Özgür Yazılım Vakfı, Masumiyet Projesi, Elektronik Sınır Vakfı ve Archive.org gibi hayırsever kuruluşların tanınmış bir destekçisidir..

WordPress ve Matt hakkında devam edebilirdim, ancak bu tamamen bir gönderi gerektiriyordu. Yani bu, bugün tarih dersimizin sonunu gösteriyor. WordPress’in iyi, kötü ve çirkinine bir göz atalım mı??

İyi

Kullanım kolaylığı

WordPress’i kurmak, yapılandırmak (veya eksikliği) ve kullanmak kolaydır. Sorunsuz bir şekilde yeni yayınlar, sayfalar, resimler vb. Ekleyebilirsiniz.

Bu, web sitenizi biçimlendirmek ve tasarlamak için çok az çaba ve zaman gerektiğinden önemli konulara konsantre olabileceğiniz anlamına gelir..

Esneklik ve Erişilebilirlik

wordpress-wpexplorer

WordPress esnektir

WordPress’in tarayıcı tabanlı olduğunu görünce, internet bağlantınız olması koşuluyla dünyanın herhangi bir yerinden WP web sitenize giriş yapabilirsiniz..

Mobil cihazlar için WordPress ile web sitenizi bir mobil cihazdan giriş yapabilir ve düzenleyebilirsiniz.

WordPress SEO Dostu

Arama motoru örümcekleri, kod basit ve temiz olduğundan WordPress için yumuşak bir noktaya sahiptir, bu da arama motorlarının içeriğinizi taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırır. Ayrıca, sitenizi anahtar kelimeler, baş bölümündeki meta, etiketler ve SEO eklentileri ile optimize edebilirsiniz. WordPress SEO by Yoast.

FTP İstemcisi veya HTML Düzenlemesi Gerekmez

Yayınlar ve sayfalar oluşturmak veya düzenlemek için HTML bilgisine ihtiyacınız yoktur. Şimdi hepsi sürükle ve bırak. Dahası, FTP yazılımı olmadan WordPress sitenize dosya yükleyebilirsiniz. WordPress ile bir esinti yaratmak.

Kullanıma Hazır Bir Blog

WordPress başlangıçta bir blog platformu olarak oluşturulmuştur, yani bir kez kurduktan sonra ayrı bir blog yazılımına ihtiyacınız yoktur. WordPress ile bir blog, web sitesi veya ikisinin birleşimi oluşturabilirsiniz..

Kötü ve Çirkin

Güvenlik Loopholes

PHP sayısız güvenlik sorununa ve hataya açıktır. WordPress’in düzenli güncellemeleri yayınlamasının nedeni budur; WordPress platformunuzu her zaman güncel tutmak neden önemlidir? Bu güncellemeler olmadan, web siteniz saldırıya uğrayabilir ve kötü bir şekilde ağlayabilirsiniz. Haha. WordPress platformunuzu güncelleyin ve gerçekten güvende olmak istiyorsanız VaultPress gibi iyi bir yedekleme sistemine yatırım yapın veya Sucuri gibi bir güvenlik hizmetini düşünün.

Şablonları Değiştirmek PHP Bilgisi Gerektirir

php = odada fil

php = odada fil

Ne yazık ki, ne denerseniz deneyin eklentileri kullanarak uygulayamayacağınız değişiklikler var. Bu değişiklikler için WordPress temanızın şablon dosyalarını düzenlemeniz gerekir.

Tek sorun, PHP’nin fena bilgisine sahip olmanız veya bir şeyi kırmanızdır.

Eklentiler Uyumsuzluğu

WordPress’in yeni bir sürümü yayınlandığında, yazarların eklentilerini güncellemeleri zaman alır ve bu da uyumsuzluk sorunlarına neden olur. Bu, özellikle WordPress sitenizde önemli işlemleri çalıştırmak için bir eklentiye (veya eklentilere) güveniyorsanız işlevsellik sorunlarına neden olabilir..

WordPress Kaynaklarının Tarihçesi

WordPress’in tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, resmi e-kitabı inceleyin: WordPress Forking, Genel Olarak Forks, Erken WordPress ve Topluluk [Bölüm III]


Bir tarih dersi bir tartışma ile iyi gider, bu yüzden sözcüğü yayın ve konuşmaya devam etmek için aşağıdaki bölüme bir yorum bırakın. Bu arada, Matt’in bir sonraki tarih dersimiz için e-postamı alıp almadığını kontrol edeceğim ��

Mutlu tatiller!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map