WordPress 3.9 İşte: Güncelleme Sırasında Ne Beklenir?

Andrew Nacin, ikinci sürüm adayı WordPress 3.9, ve sadece bugün WordPress 3.9 “Smith” serbest bırakıldı.


WordPress’in tüm büyük güncellemelerinde olduğu gibi, 3.9 da WordPress platformuna yeni özellikler ekleyecektir. Gelecek adaydan bu sürümden neler bekleyebileceğimizi görmek için sürüm adayını aldım.

WordPress Tema Özelleştiricisine Widget Önizlemeleri Eklendi

Tema özelleştirici Haziran 2012’de 3.4 sürümünde WordPress’e eklendi. WordPress platformuna harika bir ektir, ancak her zaman sınırlayıcı buldum. Yeni bir temanın renklerini önizleyebilir ve menü ve başlık resmini değiştirebilmenize rağmen; widget ekleyemedin.

Bu, kenar çubuğu gibi widget bölgelerini verilerle dolduramayacağınız anlamına geliyordu. Bu nedenle, önizleme genellikle iki yerine bir içerik sütunu gösterdi.

WordPress 3.9, yeni bir canlı widget önizleyicisiyle bu sınırlamayı giderir.

WordPress Canlı Widget Önizlemeleri

WordPress, web sitenizdeki her widget bölgesi için bir menü öğesi ekler. “Widget Ekle” düğmesine tıkladığınızda, mevcut tüm widget’larla dolu bir panel sağa kayacaktır. Widget’ları panelden de arayabilirsiniz.

Bir widget’ı bu şekilde eklediğinizde, önizleme alanında anında görüntülenir.

Tema Özelleştiriciye Widget Ekleme

Widget önizleme pratikte harika çalışıyor. Benim için, sonunda özelleştiriciyi web sitelerimde kullanacağım pratik bir araç haline getirdi.

Bu yeni özellik, şu eklentiden çekirdeğe aktarıldı: Widget Özelleştirici. Yeni widget önizleyicinin nasıl çalıştığına dair gizli bir önizleme istiyorsanız eklentiyi denemenizi öneririz.

TinyMCE

Açık kaynak kodlu WYSIWYG editörü TinyMCE, aksi halde WordPress görsel düzenleyicisi olarak bilinir, 4.0.21.1 sürümüne güncellendi.

Yazarken görsel editörü devre dışı bırakan biri olarak, ilk başta neyin değiştiğini net değildi.

Görsel editörde listelenen ikonlarda küçük bir değişiklik var gibi görünüyor. Bu, WordPress 3.8’deki görsel düzenleyicinin ekran görüntüsü.

TinyMCE'nin Eski Sürümü

Bu, WordPress 3.9’un gelecek sürümünde görsel düzenleyicinin bir ekran görüntüsüdür..

TinyMCE'nin Yeni Sürümü

Üst satırdan, tırnak işaretinden sonra yeni bir simge eklendiğini görebilirsiniz. Bu yeni satır simgesini tıkladığınızda içeriğinize yatay bir çizgi ekleyebilirsiniz.

Başlangıçta oyalama ücretsiz yazma WordPress’ten tamamen kaldırılmıştı. Ancak, daha yakından incelendiğinde, dikkat dağıtıcı düzenleme simgesi düzenleyicinin en sağına taşındı. İçeriği değiştirmek için kullanılmadığından, bu simgeyi görüntülemek için daha pratik bir yer gibi görünüyor.

Visual Editor'ün Tam Ekran Görüntüsü

“Word’den Yapıştır” simgesinin alt satırdan kaldırıldığını görebilirsiniz. Artık içeriği kopyalayıp yapıştırarak ve kopyalanan istenmeyen stil kodlarından endişe etmeyerek Word’den kopyalayabilirsiniz. “Metin Olarak Yapıştır” seçeneğini etkinleştirerek biçimlendirmeyi tamamen kaldırabilirsiniz.

Yeni WordPress Temalarını Yükleme

WordPress yeni tema kurulum alanını da yeniledi. WordPress 3.8’de, ana sayfa, aramaları daha doğru hale getirmek için altında özellik filtresi olan bir arama çubuğu görüntüledi.

Yeni Temalar Kurmanın Eski Yolu

WordPress 3.9’da işler çok daha hoş görünüyor.

Arama sayfasında sadece görüntülenmek yerine, arama çubuğu gezinme menüsüne taşındı ve şimdi tüm sayfalarda görüntüleniyor. Bu açıkça daha pratik bir çözüm.

Benzer şekilde, bir tema yükleme seçeneği ana menüden taşınmış ve her sayfanın üst kısmındaki “Tema Ekle” metninin sağına yerleştirilmiştir. “En yeni” menü bağlantısı da “En Son” olarak yeniden adlandırıldı ve son güncellenen sayfanın yerini popüler temalar için bir sayfa aldı.

Yeni Tema Kurmanın Yeni Yolu

Özellik filtresi ana sayfadan kaldırıldı ve kendi benzersiz sayfasına taşındı. Seçenekler artık yatay değil dikey olarak görüntüleniyor.

WordPress Temalarını Filtreleme

Tema kurulum alanının yeni düzeni, ana sayfada ekran görüntülerinin görüntülenmesi nedeniyle çok daha iyi görünüyor. Umarım, WordPress özellikli tasarımları düzenli olarak döndürür, böylece aynı tasarımlar tüm yıl boyunca tanıtılmaz.

Video ve Ses Çalma Listeleri

Galerilerin WordPress kullanıcıları arasında çok popüler olduğu kanıtlandı. WordPress, ses ve video dosyaları için oynatma listeleri için bir seçenek ekleyerek bu konsepti genişletti.

Bir galeriye fotoğraf eklemekle aynı şekilde çalışır. Ses veya video yüklerseniz, bir oynatma listesi oluşturmak için yeni bir seçenek göreceksiniz.

Ses Çalma Listesi Oluşturma

Her zamanki gibi, WordPress yüklenen dosyaların başlığını, başlığını ve açıklamasını düzenlemenize izin verir. ID3 etiketlerinden veri çekilerek ses parçaları için açıklama otomatik olarak girilir.

Ses Çalma Listesi Oluşturma

Son sayfa, parçalarınızın veya video kliplerinizin sırasını düzenlemenizi sağlar. Çalma listeleri sanatçının adlarının bir parça listesini ve görüntülerini görüntüleyebilir.

Ses Çalma Listesini Düzenleme

Yeni çalma listenizi doğrudan görsel düzenleyiciden önizleyebilirsiniz. Müzik çaların ne kadar akıcı olduğuna ve parça seçimleri arasında ne kadar hızlı geçtiğine şaşırdım.

Ses Çalma Listesini Önizleme

HTML5 Galerileri ve Altyazılar

WordPress ekledi Galeri ve altyazı etiketlerinin HTML5 sürümleri. Ayrıca altyazıların ele alınış biçiminde bazı küçük stil ayarlamaları yaptılar.

HTML4, daha önce açıklamalı resimlere on piksel genişlik ekledi. Onlar sahip bu pikselleri kaldırdı ve ayrıca altyazı stilleri kaldırıldı editörde.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, HTML4 kullanarak altyazıların nasıl göründüğünü gösterir.

HTML4 Kullanan Altyazılar

Bu ekran görüntüsü HTML5 kullanarak işlerin nasıl ilerleyeceğini gösterir.

HTML5 Kullanan Altyazılar

Ve gerisi…

Her zamanki gibi, WordPress 3.9 geliştiricileri etkileyecek birçok değişiklik sunar:

Eklenen tüm özelliklerin ve uygulanan düzeltmelerin bir biriktirme listesini görebilirsiniz. WordPress Core blogu. Bir test ortamında WordPress’in en son sürümünü denemekten hoşlanıyorsanız, bunu WordPress Beta Test Cihazı Eklenti.

WordPress 3.9 resmi olarak geldi. Otomatik tema güncellemeleri etkinleştirilmemiş olanlar için manuel olarak güncellemeyi unutmayın. WordPress 3.9, ya da kiraladığınızdan emin olun WordPress 3.8.3 sürümüne güncelleme 3.8.2’de bulunan bir hatayı giderdiği için.

Teşekkürler,
Kevin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map