WordPress Sitenizi Çok Dilde Yapın: 10+ Müthiş Çeviri Eklentisi

9 Harika WordPress Çeviri Eklentisi

İnternet otoyolunda bir adrese sahip olmak, küresel bir kitleye ulaşmanın en hızlı ve en hızlı yoludur. Ve böylece, dünya çapında bir görüntüleme veya müşteri tabanıyla bağlantı kurmak konusunda ciddi olan çoğu insanın kendi web siteleri vardır. Web sitelerini oluştururken, iyi bir sayı İçerik Yönetim Sistemi olarak WordPress’i ve çevirileri için çok dilli WordPress eklentilerini kullanmıştır..


Bu yüzden Yunanistan veya Bali’deki bir kişi web sitenize inebilir ve hepsini İngilizce olarak yazabilir. Değerli bir ziyaretçiyi kaybetmeye hazırsınız (İngilizce bilmediğini varsayarak). Bu tür senaryoları önlemek için web sitesi kitlenizin yerel diline çevrilmelidir – dolayısıyla eklenti.

WordPress, varsayılan olarak tek bir dil sistemidir. Ancak WordPress topluluğu, çevirileri etkili bir şekilde yapabilen çok sayıda eklenti sunmak için akıllıca hız kazandı.

Bazı WordPress çok dilli eklentiler premiumdur, ancak işi etkili bir şekilde yapabilen birçok ücretsiz eklenti de vardır. Her ne kadar bireysel özellikler eklentiden eklentiye değişebilse de, eklentilerin işleriyle ilgili tarzı oldukça benzer.

Temel olarak, WordPress’i birden fazla dilde yüklemeniz ve bir dilden diğerine geçecek bir eklenti yüklemeniz gerekir. İlgilendiğiniz dil için aynısını seçerek, istediğiniz diller için .mo dosyalarını yüklemeniz gerekecek.

WordPress sitenizi çok dilli yapabilirsiniz:

 • Her biri bir dil için, hepsi birbirine çevrilmiş sürümleri olduğunu gösteren birçok yazı oluşturulur.
 • Tek bir gönderide depolanan her gönderi için tüm dil alternatifleri.
 • Çeviri harici bir kaynağa yönlendirilir.
 • Her biri tek bir dil için birden çok siteyi korumak ve ileri geri sallanan bir eklenti kullanmak.

Unutmayın, hangi WordPress çok dilli eklentileri seçerseniz seçin, farklı dillerdeki içeriği web sitesine eklemek sizin sorumluluğunuzdadır. Çeviri sizin için yapılmaz. Otomatik çeviri teklif edilirse, bu işarete kadar olmayacak, ancak birkaç tanesi manuel düzenlemeye izin vererek sizin için daha kolay hale getirebilir.

Özel alanlardaki tüm bilgilerin yanı sıra tüm meta veriler çevrilmelidir. Ekler ve resimlerle aynı durum söz konusudur. Bazı eklentiler bunu otomatik olarak yapar. Widget alanını çevirirken çok dikkatli olun. Deneyebilirsiniz Widget Mantık eklentisi bunun için. Koşullu ifadeler ekleyerek dili algılayabilir ve değiştirebilir.

WordPress çok dilli eklentiler seçiminizin temanızla uyumlu olduğundan emin olmak da oldukça önemlidir. Uyumluluk konusunda emin değilseniz (veya yalnızca aşağıdaki gibi bir hizmeti kullanıyorsanız) herhangi bir eklentiyi yüklemeden önce web sitenizin tam bir yedeğini almanız iyi bir fikirdir VaultPress).

Çok siteli eklentiler söz konusu olduğunda, her biri bir dil için iki veya daha fazla web sitesinin avantajını sunarlar. Bu, farklı dil web sitelerini korumanın temiz bir yoludur, ancak bu aynı zamanda sunucuları yönetmek ve sunucu kaynaklarının yönetimini sağlamak için teknik bilgi gerektirir.

Birkaç WordPress çok dilli eklentisine baktım ve kontrol etmeniz için daha popüler olanlardan bazılarını seçtim. Öyleyse başlayalım!

Yasal Uyarı: WPExplorer, aşağıda listelenen bir veya daha fazla ürün için bir satış ortağıdır. Bir bağlantıyı tıklayıp satın alma işlemini tamamlarsanız, bir komisyon oluşturabiliriz.

1. Weglot

Weglot Çeviri Görsel editörü

Birincisi, freemium modeli ile kullanılabilen Weglot. ücretsiz Weglot Translate eklentisi yükseltilmiş premium planlar işletmeler ve büyük siteler için idealken, açılış sayfaları ve küçük web siteleri için mükemmel bir seçenektir. Başlamak için tek yapmanız gereken eklentiyi yüklemek.

Weglot kullandığınızda, bir fincan kahve yapmak için gereken süre içinde web sitenizin çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Sadece kaynak ve çeviri dillerinizi ayarlayın, ardından Weglot metni otomatik olarak algılar ve çevirir. Ücretsiz eklenti, siteniz için bir çeviri oluşturmanıza olanak tanır, ancak site ziyaretçilerine Weglot’ın mevcut 60+ diline erişim sağlamak istiyorsanız bir Profesyonel planına veya daha yüksek bir sürüme geçmeniz gerekir..

Diğer önemli özellikler arasında profesyonel çevirmenlere erişim, herhangi bir widget hazır alanında dil bayraklarını görüntüleyen yararlı bir Weglot Translate eklentisi, SEO dostu özel çeviri URL’leri ve özelleştirilebilir dil değiştirme düğmesi bulunur. Ayrıca, eklenti veya çevirileriniz hakkında herhangi bir sorunuz varsa, destek forumu, yerinde canlı sohbet veya e-posta yoluyla Weglot ekibine ulaşabilirsiniz – çok dilli sitenizi hazır hale getirebilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.!

2. WPML

WordPress Çok Dilli Eklentiler: WPML
WPML, WordPress topluluğu tarafından yaygın olarak kullanılan bir çeviri eklentisidir. OnTheGoSystems tarafından geliştirildi ve çalıştırıldı ve 400.000’den fazla çevrimiçi sitenin 100’den fazla ülkede ve dilde WPML çalıştırdığını tahmin ediyorlar. Eklenti 40 dil seçeneği ile birlikte gelir ve Dil Düzenleyicisini kullanarak başka bir dil ekleyebilirsiniz..

WPML kullanmak kolaydır ve hiçbir teknik beceri gerektirmez. Diğer eklentiler ve çeviri sistemleriyle entegrasyon için eksiksiz API dahildir. WPML, WordPress güncellemeleriyle uyumlu olacak şekilde düzenli olarak güncellenir.

Her dil sürümü ayrı bir gönderi veya sayfa olarak depolanır ve sonra birbirine bağlanır. Eklenti tarayıcı dilini algılar. Daha sonra birçok WordPress işlevine bağlanır ve filtreler ve web sitesini bu dilde görüntüler. Veritabanı içeriğinde bir değişiklik olmadığından eklentinin yüklenmesi ve kaldırılması kolaydır.

URL’ler temiz ve tüm gezinme öğeleri çevrildi. Güçlü çeviri yönetimi işleviyle, çevirmenlerden oluşan bir ekip aynı anda birlikte çalışabilir. ICanLocalize’ın çeviri hizmetlerine kontrol panelinden erişilebilir. Ziyaretçilerin yorumları otomatik olarak çevrilir. Herhangi bir widget alanına dil seçeneğini gösteren bir dil değiştirici widget’ı yerleştirilebilir.

WPML ücretli bir eklentidir ve 3 ödeme planı sunulmaktadır: Çok Dilli Blog, Çok Dilli CMS ve Çok Dilli CMS Ömür Boyu. Çok Dilli CMS Ömür Boyu ile, birden fazla web sitesinde bir ömür boyu 195 $ tek bir ödeme yapabilir ve tüm hizmetlerinden yararlanabilirsiniz..

Çok Dilli Blog ile yayınları, sayfaları, özel etiketleri, kategorileri, özel sınıflandırmayı ve WordPress menülerini yılda 29 $ karşılığında çevirebilirsiniz. Bir yıl boyunca ücretsiz güncellemeler ve destek dahildir ve paketin yenileme ücreti 15 ABD dolarıdır.

Özel alanların, widget’ların, temalardaki metinlerin ve eklenti yöneticilerinin çevirisi, çok dilli e-Ticaret desteği, birden çok dilde ekleri yönetme, çok kullanıcılı çeviri yönetimi, yapışkan bağlantılar ve CMS gezinme gibi ek özellikler için, Çok Dilli CMS’yi yılda 79 $ karşılığında seçin. Yıllık yenileme ücreti 39 $ ‘dır. Tüm paketler ücretsiz destek ve güncellemeler sunar ve herhangi bir sayıda web sitesinde kullanılabilir.

3. TranslatePress

TranslatePress - WordPress Çeviri ve Çok Dilli Eklenti

Basit bir çeviri seçeneği için, TranslatePress. Bu eklenti, içeriğinizi çevirmeyi kolaylaştırmak için süper kolay bir yazı tipi sonu arayüzü kullanır. En iyisi, bu eklenti sayfa oluşturucularla bile çalışır, böylece önceden oluşturduğunuz özel içeriği çevirebilirsiniz.

Başlamak için ücretsiz TranslatePress eklentisini yükleyin ve işe başlayın. Orijinal dilinizi ayarlamak ve sitenize birden fazla çeviri dili eklemek için “Siteyi Çevir” düğmesini tıklayın. Bu eklenti kendi kendini barındırıyor (yani kendi sunucu tarafı kaynaklarınızı kullanıyor) ve hem Google hem de kendi çeviri seçeneklerini sunuyor.

Diğer önemli özellikler arasında Google Translate api entegrasyonu, translation-block css sınıfı, dil değiştirici kısa kodu, koşullu ekranlar, WooCommerce uyumluluğu ve daha fazlası yer alır.

premium versiyon Çoklu Diller, arama sıralamalarını artırmak için SEO Paketi, Otomatik Kullanıcı Dili Algılama ve daha fazlası gibi genişletilmiş işlevsellik için Pro eklentileri içerir.

4. Polylang

WordPress Çok Dilli Eklentiler: Polylang
Çok dilli olmak istiyor, ancak cebinize dalmak istemiyorsanız, Polylang. WordPress kullanıcıları ile popüler bir eklentidir ve ücretsiz bir eklenti için iyi bir yumruk paketler. Tüm öğelerinizi (yayınlar, sayfalar, kategoriler ve etiketler) her zaman olduğu gibi yazıp açılır menüden çevrilmesini istediğiniz dili seçin. Kendinizi bir dil ile sınırlandırmanıza gerek yok, istediğiniz kadar dil seçin.

Çeviri, site editörü tarafından manuel olarak yapılacaktır. Profesyonel ve otomatik çeviri için Lingotek Çeviri’yi deneyebilirsiniz. Yarı otomatik çeviri hizmetleri ve çeviri belleği hizmetleri sunarlar.

Medya, menüler, widget’lar, yapışkan yazılar, yazı formatları, RSS yayınları çevrilebilir. Dil seçimi içerikte veya URL’de ayarlanabilir. İsterseniz her dil için farklı bir alan adı atayın. RTL desteği verilmektedir.

Eklenti tarayıcıdaki dili otomatik olarak algılayabilir. Widget alanına veya gezinme menüsüne bir dil değiştirici eklenebilir.

5. Transposh

WordPress Çok Dilli Eklentiler: Transposh
Bu ücretsiz eklentinin büyük bir avantajı vardır – içerik otomatik olarak 92 dilden birine veya daha fazlasına çevrilir. Linkler, etiketler, başlıklar, yorumlar, RSS beslemesi hepsi çevrilebilir. Bu, Google Çeviri, MS Çeviri veya Apertium arka uçları gibi ücretsiz kaynaklara erişerek yapılır. Bir Saat Çeviri’den profesyonel çeviri (ücretli hizmetler) de mevcuttur.

Çoğu web kullanıcısı, otomatik çevirinin neredeyse hiçbir zaman işaretini bilmediğini bilir. İle Transposh, manuel düzenleme mümkündür. Ve değişiklikler ileride başvurmak üzere kaydedilebilir. Böylece her ikisinin de en iyisini elde edersiniz – zamandan ve emekten tasarruf sağlayan ve manuel olarak geliştirebileceğiniz otomatik bir çeviri. Ayrıca, bu tür kısıtlamalar uygulamak istiyorsanız, bazı kullanıcıların çeviriyi yapamayacakları şekilde ayarları yapabilirsiniz..

Harici eklentiler .po / .mo dosyalarını rahatsız etmeden çevrilir. Transposh RTL’yi destekler ve çevrilmiş sürümler aranabilir. Eklenti ayrıca Buddypress ile entegre edilmiştir.

Kurulum kolaydır ve kontrol panelinde istediğiniz dilleri seçmeniz ve widget eklemeniz gerekir. Yalnızca oluşturulan sayfa çevrilir. Site, siteye birkaç dil sürümü eklemek yerine dinamik olarak çevrilir. Ayrıca, eklentinin kurulumundan önce oluşturulan içerik de çevrilebilir.

6. Google Dil Tercüman

WordPress Çok Dilli Eklentiler: Google Dil Tercüman
Çeviri eklentileriyle ilgili hiçbir makale belirtilmeden tamamlanamaz Google Dil Tercüman. Bu eklenti ile, çeviri aracını sayfalara ve yayınlara kısa kod kullanarak web sitenizin herhangi bir yerine ekleyebilirsiniz. Sitenize, kullanıcıların dilleri tıklaması ve değiştirmesi için küçük bir kutu yerleştirilir.

Ayarlarda bir dizi ayar yapmak mümkündür ve belirli dilleri, Google araç çubuğunu ve Google markasını gösterebilir veya gizleyebilirsiniz. 81 dil çevirisi sunulmaktadır. Çeviriyi manuel olarak düzenleyebilmek için 30 ABD doları olan premium bir sürüme geçmeniz gerekir..

7. Çok Bölmeli Dil Değiştirici

WordPress Çok Dilli Eklentiler: Çok Siteli Dil Değiştirici
Her dil için farklı web siteleri kullanıyorsanız, siteler arasında ileri geri ping yapabilen bir eklentiye ihtiyacınız olacaktır. Çok Bölmeli Dil Değiştirici bu tür bir çeviri için iyi bir seçimdir. Bu eklenti ile içeriği, etiketleri ve sınıflandırmaları yönetebilirsiniz.

Aynı sunucudaki farklı etki alanlarındaki birden çok siteye erişmek için WordPress MU Etki Alanı Eşleme eklentisiyle iyi bir şekilde birleşir. Ücretsizdir ve kullanıcının dilleri değiştirmek için tıklayabileceği bir anahtarlayıcı siteye yerleştirir.

8. Çok DildeBasın

WordPress Çok Dilde Eklentiler: Çok Dilde Basın
MultilingualPress WordPress.org’da bulunan ücretsiz bir eklentidir (premium destek mevcuttur). WordPress Multisite ile iyi bir ekip oluşturur ve özelleştirilebilir bir widget’ın yardımıyla çok dilli bir WordPress sitesi sunmak için farklı dillerdeki birden fazla siteyi birbirine bağlar.

Siteyi oluşturduktan sonra, web sitenizin içeriğinin farklı dil sürümlerini yazmaya devam etmeniz gerekir. Eklentiyi yükleyin ve ardından yayınları yeni dilde karşılık gelenle bağlantılandırın. Bağladıktan sonra, yayının çevrilmiş sürümünü Düzenle sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Dil Yöneticisi düzenleyebileceğiniz 174 dil sunuyor. İçeriğinizin seçtiğiniz dilde otomatik olarak kopyalarını oluşturun. Üstün sürümle, ön uç ve arka uç için farklı dil seçenekleri ayarlayabilir ve ayrıca siteleri değiştirmeden düzenleyebilirsiniz.

Eklentiyle devam etmek istemediğinizde, siteler arasındaki bağlantılar kesilecek ve siteler veri veya içerik kaybı olmadan bağımsız bir site olarak çalışmaya devam edecektir..

9. Xili

WordPress Çok Dilli Eklentiler: xili
İçeriğinizi dil başına bir gönderi olarak düzenlemek için, Xili. Gönderinin içinden çeviri yapma seçeneği sunar. Yayınınızı yazabilir, birden çok dile çevirebilir ve okuyucuların diller arasında geçiş yapmak için kullanabileceği bir widget ekleyebilirsiniz..

Bunu yapmadan önce, gösterge tablosu üzerinden erişilen listeden dilleri seçmeli ve sunucudaki .mo dosyalarını güncellemelisiniz. Mevcut kullanıcı, yönetici alanını seçtiği dilde görecektir.

Gönderiyi normal şekilde yayınladıktan sonra, başka bir gönderiye tekrar kopyalayın, tercüme edin ve bu çevrilmiş yayını yayınlayın. Bunu istediğiniz kadar dil için yapabilirsiniz.

Dil, son gönderiler ve yorumlar olmak üzere 3 listeyi göstermek için düzenleyicinize 3 kullanışlı widget eklenebilir. Eklentinin ayarlanması site temasında bazı değişiklikler yapılmasını gerektirir ve biraz teknik bilgi burada yardımcı olacaktır.

10. Bogo

WordPress Çok Dilli Eklentiler: Bogo
Bogo WordPress sitelerinin çevirisi için en kolay eklentilerden biridir. Sunulan diller listesinden bir dil seçin ve üzerine tıklayarak kurun. Kurulum otomatiktir ve gösterge tablonuz da seçilen dilde görünecektir. Ekranın üst kısmındaki diller değiştiriciyi tıklayarak dilleri değiştirin.

Dil değiştirici, widget alanına veya tek tek sayfalara veya yayınlara eklenebilir. Dil seçeneği, kontrol panelinde veya profil sayfasında ayarlanabilir. Çeviri için WordPress’i kendi Çeviri Ekibi. Her dil için ayrı bir gönderi oluşturulur.

11. qTranslate X (Amortismana tabi)

WordPress Çok Dilli Eklentiler: qTranslate
q Çeviri X orijinal yazarı tarafından terk edilen qTranslate’den evrimleşmiştir. Güncellenmiyor, WordPress güncellemeleriyle senkronize edilemedi. Diğer geliştiriciler, arka uçları mümkün olduğunca koruyarak ve hatalar için düzeltmeler sağlayarak ve en son WordPress sürümleriyle senkronize etmek için bu temel ses eklentisine adım attı ve değiştirdi. Yol boyunca yeni özellikler eklediler.

Bu ücretsiz eklentiyi seçmeniz için iyi bir neden, WordPress sitenizde dinamik çok dilli içeriği korumanıza izin vermesidir. Yönetici düzenleme sayfasında dil değiştirme düğmeleri sağlar. Bir düğmeye basıldığında, sunucuya herhangi bir istek gönderilmez. Bunun yerine, değişiklikler anında ve yerel olarak tarayıcıda gerçekleşir. Tüm metin alanları seçilen dile değiştirilecektir. Veya bazı alanlar çok dilli olarak işaretlenebilir, sayfaların veya sitenin tamamı olmayabilir.

Her URL için bir dil kullanır, bu da arama motorlarının onu bulmasını kolaylaştırır. Bu eklenti ile dikkat etmeniz gereken bir şey, devre dışı bırakmanın içeriğin içine tüm dillerin gönderildiği mesajlarla sonuçlanmasıdır..

qTranslate X, İngilizce, Almanca, Çince ve daha fazlası gibi bir dizi dahili dille birlikte gelir. Premium çeviri hizmetlerine yönetici alanından erişebilirsiniz. Geliştiriciler, geliştirmeleri paylaşmak için Github deposunda bu eklentiye erişebilir.

WordPress Çok Dilli Eklentiler Hakkında Son Düşünceler

Bu, popüler WordPress çok dilli eklentiler listemi tamamlıyor. Gerçekten küresel bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, onları denemelisiniz. Bunları kurmak ve kullanmak bir cakewalk olmayabilir, ancak göründüğü kadar zor değildir. Umarım web siteniz yakında birçok dilde konuşacaktır.!

Sorularınız mı var? Veya başka bir WordPress çok dilli eklentiyi tavsiye etmek için? Aşağıdaki bölüme yorum yazmanız yeterli.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map