WordPress Medya Kütüphanenizi Organize Etmek İçin 10+ En İyi Eklenti

WordPress Medya Kütüphanenizi Organize Etmek için En İyi Eklentiler

Bugünün web sitelerinde daha fazla resim görüntülemek ve daha az metin kullanmak için yer kaplama eğilimi vardır. Metin içeriğini güçlendirmek için ses, video ve diğer multimedya öğeleri gibi çok sayıda medya dosyası da dahildir. Ama işte bu. Günde yaklaşık 10 ila 20 resim yükleyeceğinizi düşünün. Bunu onlarca veya yüzlerce gönderiyle çarparsak, Medya Kitaplığınızdaki dosya miktarı aşılamaz!


Açıkçası, WordPress medya dosyalarınızı düzenlemenize yardımcı olacak yeterli araç sunmuyor. İşte bu noktada WordPress medya kütüphanesi yönetim eklentileri devreye giriyor. Bu eklentiler WordPress medya kütüphanesindeki dosyalarla uğraşırken hayatınızı kolaylaştırıyor. Birkaç saniye içinde özellikler ekleyebilir, birden fazla dosya seçebilir ve klasörler oluşturabilir veya silebilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress medya kitaplığınızı daha iyi yönetmenize ve düzenli ve düzenli tutmanıza yardımcı olmak için 10’dan fazla kullanışlı eklenti yuvarladık.

Yasal Uyarı: WPExplorer, aşağıda listelenen bir veya daha fazla ürün için bir satış ortağıdır. Bir bağlantıyı tıklayıp satın alma işlemini tamamlarsanız, bir komisyon oluşturabiliriz.

1. FileBird – WordPress Medya Kütüphanesi Klasörleri

FileBird - WordPress Medya Kütüphanesi Klasörleri

FileBird, WordPress medya kitaplığınızı sadece birkaç tıklamayla daha iyi organize etmenize yardımcı olacak harika ve güvenilir bir cankurtaran.

Bu eklentinin kullanımı çok kolaydır ve güçlü özellikler içerir. En dikkat çeken işlev, medya kitaplığınızı düzenlemek için klasörleri hızlı bir şekilde sağ tıklamanıza, düzenlemenize veya silmenize olanak tanıyan akıllı içerik menüsüdür. Ayrıca, sürükle ve bırak arayüzü sayesinde, dosyaları hareket ettirmek veya doğrudan masaüstünüzden dosya yüklemek artık nokta ve tıklamak kadar kolay. Oldukça havalı, değil mi?

En iyi özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Akıllı içerik menüsü
 • Sürükle ve bırak arayüzü
 • Sayfa oluşturucu uyumluluğu
 • Çoklu dil desteği

2. WP Medya Klasörleri

WP Medya Klasörleri

Tıpkı masaüstü dosya tarayıcınızda yaptığınız gibi, binlerce medya dosyası üzerinden görüntü aramasını durdurmanın zamanı geldi. WP Medya Klasörü ile medyayı klasörlere ve alt klasörlere yükleyip sürükleyebileceksiniz.

WP Medya Klasörü, tek veya birden fazla dosyayı doğrudan istediğiniz klasöre yükleyerek klasör, alt klasör vb. Oluşturarak dosyaları ve görüntüleri yönetmenize ve sipariş etmenize yardımcı olan, kullanımı kolay ve gerçek bir zaman tasarrufu sağlayan eklentidir. . Ayrıca, bu eklenti medyanızı dosya boyutuna, türüne veya başlığına ve herhangi bir şekilde filtrelemenizi sağlar. Voila, WordPress medya kütüphanenizi bir sonraki açışınızda kütüphane ekranınız temiz ve düzenli olacak.

Özellikler listesi kontrol etmeye değer:

 • Medya klasöründen galeri oluşturma
 • Klasördeki yeni medya ile otomatik olarak galeriye ekle
 • Galeri görüntü boyutunu tanımlama
 • Görüntü boyutunu seçin
 • 4 tema: WordPress varsayılanı (gelişmiş), duvarcılık, kaydırıcı, portföy

3. Medya Kütüphanesi Asistanı

Medya Kütüphanesi Asistanı

Medya Kitaplığı Yardımcısı, medya dosyalarınızı yönetmenizi sağlayan başka bir harika medya kitaplığı eklentisidir. Ayrıca, yayınlarınıza yalnızca resim değil diğer medya dosyalarını eklemek için de kullanılabilir.

Eklenti, yeni galerilerinize herhangi bir sorun yaşamadan slayt gösterileri, küçük resim şeritleri ve özel efektler eklemenizi sağlar. Ayrıca, varsayılan WordPress medya kitaplığını kullanma şeklinize benzer, yeni bir süreç öğrenme konusunda endişelenmenize gerek yok.

4. Medya Kitaplığı Düzenleyicisi

Medya Kütüphanesi Düzenleyicisi

Adı her şeyi söylüyor. Media Library Organizer, kullanımı kolay arayüzü ve güçlü özellikleri ile sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. WordPress medya kitaplığınızdaki fotoğrafları, videoları ve diğer medya türlerini kategorilere ayırmanıza ve filtrelemenize yardımcı olur.

Bu eklentinin bir başka büyüleyici ve göze çarpan özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Dosyaları tarihe veya ada göre sırala
 • Tüm medya kütüphanesi görünümleriyle çalışma
 • Kütüphaneden veya WordPress’ten veri içe ve dışa aktarma

5. Klasörler

Klasör Eklentisi

Medya öğelerini olabildiğince düzenli tutmak için bir WordPress medya kütüphanesi yönetim eklentisi arıyorsunuz. Şimdi bir sonraki eklentiye bir deneme yapalım, buna Klasörler denir. Eklenti, tüm sayfalarınızı, yayınlarınızı ve medya dosyalarınızı klasörler halinde hızlı bir şekilde düzenlemenizi sağlar.

Klasör, farklı içerikler için alt klasörler oluşturmanıza ve işleri düzenli tutmanıza olanak tanıyan kullanımı kolay bir araçtır. Klasörlerin öne çıkan özelliği, dosyaları kolayca herhangi bir yere sürükleyip bırakabilmeniz ve klasörlerin ağaç görünümünü istediğiniz gibi değiştirebilmenizdir. Ek özellikler:

 • Görüntüleri ve medya dosyalarını toplu olarak seçin ve herhangi bir klasöre sürükleyin
 • Sayfalardan, yayınlardan ve medyadan klasör menüsü ekleme ve kaldırma menüsü
 • Ek alana ihtiyacınız varsa klasörler alanını küçültün

6. WordPress Medya Kütüphanesi Klasörü

WordPress Medya Kütüphanesi Klasörü

İsim hemen hemen her şeyi açıklıyor, WordPress Medya Kütüphanesi Klasörleri ile, görüntülerinizi veya diğer dosyalarınızı düzenli tutmak için medya kütüphanesinde klasörler oluşturabilirsiniz. Bu eklenti, medya dosyalarınıza kategori eklemek istediğinizde idealdir.

Bir bakışta özellikler:

 • Yeni WordPress Media kitaplığı klasörleri ekleme ve oluşturma
 • Sürükle ve bırak arayüzüyle dosya ve klasörleri taşıyın, kopyalayın, yeniden adlandırın ve silin
 • Küçük resimleri yeniden oluştur
 • Yükleme sırasında ALT ve TITLE özelliklerini belirlemek için SEO Resimleri

7. Medya Kitaplığını Klasörlere Göre Düzenleme

Medya Kitaplığını Klasörlere Göre Düzenleme

Bu eklentinin adı oldukça açıklayıcı. Medya Kitaplığını Klasörlere Göre Organize Et, WordPress panonuza içeriğiniz için farklı klasörler oluşturmanıza olanak tanıyan bir tamamlayıcıdır. Ayrıca, farklı haritalar yaparsanız medya öğelerini tam olarak nerede bulacağınızı bilmeniz çok daha kolaydır.

Ayrıca, içerikteki klasörleriniz için oluşturduğunuz yeni URL’leri kullanabilirsiniz ve blogcular veya çevrimiçi dergi / dergi sahipleri için büyük ölçüde faydalıdır. Ek özellikler:

 • Dosyaları belirtilen klasöre düzenleme
 • Klasörler oluşturabilir
 • Klasöre göre aramayı filtreleyebilir

8. Medya Kütüphanesi Kategorileri

Medya Kütüphanesi Kategorileri

Bu güçlü medya kitaplığı eklentisi, WordPress Medya Kitaplığı’nda daha esnek kategoriler kullanma olanağı sağlar. Birden çok öğenin kategorisini aynı anda değiştirebilir, ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Bu eklentiyi kullanarak, yayın kategorilerini kontrol ettiğiniz gibi medya kategorilerini yönetici aracılığıyla düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, hem liste hem de ızgara görünümlerinde özel sınıflandırma kullanarak WordPress medya kitaplığınızdaki medya dosyalarını filtrelemenize olanak tanır.

Bir bakışta özellikler:

 • Toplu işlemlerle aynı anda birden çok öğenin kategorisini değiştirme
 • Medya Kitaplığı’ndaki seçenekleri ve yönetimi kategorilere ayırın
 • Medya kitaplığındaki kategorilere filtre uygulama

9. WP Medya Kategori Yönetimi

WP Medya Kategori Yönetimi

WP Medya Kategori Yönetimi, toplu işlemler de dahil olmak üzere medya kategorileri yönetimi söz konusu olduğunda endişenizi hafifletecek ücretsiz ve kullanımı kolay bir eklentidir.

Medya kategorilerini, tıpkı gönderi kategorilerini kontrol ettiğiniz gibi yönetici aracılığıyla düzenleyebilirsiniz. Eklenti, WordPress medya kitaplığınızdaki medya öğelerini hem liste hem de ızgara görünümlerinde sınıflandırma kullanarak sıralamanızı sağlar. Medya dosyalarını yüklerken varsayılan bir kategori seçebilirsiniz. Ek hayati özellikler şunları içerir:

 • Medya Kitaplığı’ndan herhangi bir medya sınıflandırma atamasını yönetici aracılığıyla toplu olarak değiştirin
 • Yayınlardaki galerilerdeki medyaya filtre uygulamak için yeni veya mevcut kısa kodu kullanın
 • Yüklerken varsayılan bir kategori kullan

10. Medya Değiştirmeyi Etkinleştir

Medya Değiştirmeyi Etkinleştir

Bugünkü listemizdeki son üye, ücretsiz, hafif ve süper kullanımı kolay eklentisi olan Enable Media Replace eklentisine sahip ShortPixel’den. Bu eklenti, medya kitaplığınızdaki mevcut bir görüntüyü veya dosyayı kolayca yenisiyle değiştirmenize olanak tanır. Eski dosyaları silmenize, yeniden adlandırmanıza veya yeniden yüklemenize gerek yok! Yeterince kolay, doğru?

Medya kitaplığınızdaki daha fazla fotoğrafı değiştirmek veya güncellemek istemeniz durumunda eklenti oldukça iyi çalışır. Bir dosyayı her sildiğinizde ve daha sonra bir şeyi her güncellemek istediğinizde aynı adla yeni bir dosya yüklediğinizde artık sıkıcı ve tahriş edici hissetmezsiniz. Harika bir zaman kazandırıcı!

11. Gerçek Medya Kütüphanesi

WordPress Gerçek Medya Kütüphanesi

Bilgi ve İndirme Demoyu Görüntüleyin

WP Real Media Library (RML), binlerce medya dosyanızı medya kitaplığında düzenlemek için çok kullanışlı bir WordPress eklentisidir. WordPress medya kitaplığı görünümünde bireysel ve sınırsız bir klasör yapısı oluşturmanıza olanak tanır. Bu eklentinin en iyisi, yerel WordPress medya yönetim sisteminin Görüntüler, Sesler ve PDF’ler gibi mevcut tüm medya dosyalarınızı düzenlemek için kullanılmasıdır..

Medya kitaplığı görünümünün temel sorunu, bir görüntü bulmak için uzun süre arama yapmanızdır. WP RML ile değil! Dosyalarınızı oluşturulan klasörlerinize sürükleyip bırakın ve her medya seçici iletişim kutusunda kullanın – örneğin yayınlardaki “Öne Çıkan Resim” – dialog. Net bir şekilde tasarlanmış araç çubuğundaki tek bir tıklama ile klasörlerinizi oluşturabilir, yeniden adlandırabilir, silebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz.

RML web sitenizin ön ucuna ne getiriyor? RML, normal klasörlerin yanında bir albüm-galeri ilişkisi oluşturmanıza olanak tanır. Bu, web sitenizde dinamik klasör galerilerini gösterebileceğiniz anlamına gelir. Bu albüm galerisi konseptinin daha gelişmiş bir kullanımını kullanmak istiyorsanız, premium eklenti “Justified Image Grid” (JIG) ile uyumluluğu kontrol etmeniz gerekir. JIG galerileri ile el ele oynuyor.


Görüntüler, videolar ve diğer ortamlar bir WordPress web sitesinde çok fazla yer kaplar. WordPress medya kitaplığınızı klasörlerle düzenli tutmak görüntüleri yönetmeyi çok daha kolay hale getirir. Bu şekilde, aynı resimleri iki kez yüklemekten kaçınabilir veya kenar çubuğunuz için afişler bulup değiştirebilirsiniz. Yukarıda belirtilen medya eklentileri, WordPress medya kitaplığınızı daha iyi yönetmenize ve temiz ve düzenli tutmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Taksonomileri sınıflandırmaya ve eklemeye yardımcı olurlar, böylece görüntüleri çok daha kolay arayabilir ve sıralayabilirsiniz.

Medya kitaplığınızı yönetmek için bu eklentilerden herhangi birini veya başka eklentileri mi kullanıyorsunuz? Lütfen deneyiminizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map