Kategori ve Etiket Eklemek için Popüler WordPress Eklentileri

Kategori ve Etiket Eklemek için Popüler WordPress Eklentileri

Hiç kitap arayan bir kütüphaneye gittiniz mi? Kitabınızı orada bulunan binlerce insan arasında nasıl buldunuz? Elbette kitaplar etiketli düzgün sıralara istiflendi. ‘Kurgu’ veya F Kurgu Dışı ’altında arama yaptınız. Eğer aradığınız şey buysa, aramanızı ‘Fantezi’, ‘Gizem’, ‘Gerilim’, ‘Romantizm’, ‘Komedi’ gibi türlerden seçmek için daraltabilirsiniz. “Komedi” yi seçtiyseniz, tam olarak istediğiniz kitabı bulmak için belirli yazarların altına baktınız..


Şimdi, bir kitaplıktaki dizine ekleme, aradığınız kitabı bulmanıza yardımcı olur gibi, Kategoriler ve Etiketler, web sitenize gelen bir okuyucunun tam olarak aradıkları yayını bulmasına yardımcı olur. Yukarıdaki örnekte, ‘Kurgu’ başlıklarını ve türleri Kategoriler’e, özel yazarı veya kitap başlığını da Etiketler’e benzetebilirsiniz. Kategoriler ve etiketler, kullanıcıların ve arama motorlarının aradıklarını tam olarak bulmak için aramalarını daraltmasına yardımcı olur.

Kategoriler ve etiketler, WordPress’in içeriği kolayca aranabilir hale getirmek için düzenlemenize yardımcı olduğu farklı yollardır. Onlar için teknik terim istiyorsanız – Taksonomi.

Yasal Uyarı: WPExplorer, aşağıda listelenen bir veya daha fazla ürün için bir satış ortağıdır. Bir bağlantıyı tıklayıp satın alma işlemini tamamlarsanız, bir komisyon oluşturabiliriz.

Kategoriler ve Etiketler arasındaki fark

Şimdi yukarıdaki örnekten kategoriler ve etiketler arasındaki fark hakkında adil bir fikriniz olabilir. Ama daha açık söylemek gerekirse,

 • Etiketler, yayını oldukça spesifik bir şekilde tanımlar. Kategoriler hiyerarşiktir, daha spesifik alt başlıklar içeren genel bir başlıktır.
 • Kategoriler aynı grubun veya başlığın veya alt başlığın altına giren yayınlar içerir, etiketler herhangi bir kategoriye gerçekten yerleştirilemeyen yayınlar için kullanılır.
 • Kategorilerin URL’leri istediğiniz kadar alabilir – Kitaplar / Roman / Komedi / Yazar. Etiketler için URL’ler genellikle daha kısadır – Yazar / Başlık.
 • Tüm yayınlara bir kategori atanmalıdır. Varsayılan olarak, WordPress ‘Kategorilenmemiş’ kullanır (Ayarlardan değiştirebilirsiniz). Ancak tüm yayınların etiketlenmesi gerekmez.
 • Aynı etikete sahip yayınların sayısı artarsa, etiketi korumayı veya bir alt kategoriye yükseltmeyi seçebilirsiniz..

Kategoriler ve etiketler, okuyucunun web sitenize göz atmasını kolaylaştırır. Gönderiyi oluştururken bunları eklemek en iyisidir. Kategoriler, web sitenizin çerçevesi haline gelecektir ve bu nedenle kategori başlıklarını dikkatli seçmelisiniz.

Tabii ki, blog zaman içinde gelişecek ve ek kategoriler eklemeniz gerekebilir. Onları daha sonra değiştirmek, değerli geri bağlantılarınızı kaybetmeniz ve SEO sıralamasında kaymanız, sürünebilecek 404 hatalarından bahsetmemeniz anlamına gelir. Bu nedenle, başlangıçta çok fazla kategori olmadan, blogunuz için en uygun numarayı bulmaya çalışın. aranmayı kolaylaştırın.

SEO Amaçları İçin Önemli mi? ?

Kategoriler ve etiketler, sitenizi doğru anahtar kelimeler açısından incelediklerinde arama motorlarına yardımcı olur. Kategori veya etiket arandığında yayınınız arama sonuçlarında görünecektir. Tek bir gönderi birden fazla kategoriye ayrılabilir ve birçok etiketi olabilir.

Arama motorları yinelenen içeriği cezalandırıyor mu? Uzmanlar arasındaki görüş ayrılmıştır, ancak izlemeniz gereken basit kural, okuyucunuzun bulmasını kolaylaştırır mı? Kolaylaştıracaksa, devam edin ve ekleyin. Yoast SEO eklentisi ile her zaman Takip Etme seçeneğini belirleyebilirsiniz..

Kategoriler ve etiketler için yaygın olarak kullanılan açıklamaları kullanmak, arama motorlarının bunları daha iyi bulmasına yardımcı olabilir. Ancak, arama motorları göz önünde bulundurularak kategori ve etiket ekleme işlemi yapılmamalıdır. Ana husus, okuyucunun yaygın olarak kullanılan açıklamaları kullanarak sizi bulmasını kolaylaştırmak olmalıdır..

Yayınlara kategori ve etiket eklemenize yardımcı olabilecek çok sayıda eklenti vardır. Ayrıca yayınları yönetmenize yardımcı olur ve kategorilerin ve etiketlerin nasıl çalıştığını kontrol etmenizi sağlar. Popüler ve sık kullanılan eklentilerden bazıları burada vurgulanır.

Otomatik Post Tagger

Tüm yayınlarınızı etiketlemenin sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, Otomatik Post Tagger. Hazırladığınız bir anahtar kelime listesine dayanarak bu yayın, tüm yayınlarınızı kaydettiğinizde veya yayınladığınızda otomatik olarak etiketleyecektir.

Otomatik Mesaj Tagger 1

Başlangıçta küçük bir çalışma gerekiyor. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin. Etiketlerin ve ilgili kelimelerin bir listesini oluşturun. Bunları ayarlar sayfasından veya postanızdan ekleyebilirsiniz. Zaten bir etiket listeniz varsa, bu liste CSV veya JSON biçiminde içe aktarılabilir.

Otomatik Mesaj tagger 2

Bunu yaptıktan sonra, eklenti işini yapmaya başlar. Başlık ve içerikte kullanılan anahtar kelimeleri algılar ve otomatik olarak etiketler ekler. Önceki yayınlarınızı etiketlemediyseniz, bu eklenti eski yayınlara toplu olarak etiket ekleyebilir. Harika bir iş yapan ve WordPress eklenti dizininden ücretsiz olarak indirilebilen basit bir eklenti.

Genişletilmiş Etiketler Widget’ı

Bu, listemdeki iki premium eklentiden ilki. Genişletilmiş Etiketler Widget size yazılarınızı etiketleme üzerinde tam kontrol sağlayan gelişmiş bir eklentidir. WordPress’teki varsayılan etiket bulutu widget’ının yerini alır.

Genişletilmiş Etiketler Widget WordPress Eklentisi

20’den fazla etiket stilindeki yayınlara etiket eklemek için bu eklentiyi kullanın. Etiketleri bağlayın, düzenleyin veya görüntüleyin ve bu eklentiyle boş etiketleri gizleyin. Etiketler istediğiniz gibi ayrılabilir ve sipariş edilebilir. Kaç etiketin görüntüleneceğini belirleyebilir, ayrıca belirli etiketleri dahil edebilir veya hariç tutabilirsiniz.

Eklenti, bir sonraki güncellemeye hangi özelliklerin dahil edileceğine dair önerilere açık olan yazar tarafından iyi bir şekilde desteklenmektedir. CodeCanyon’dan 6 $ karşılığında satın alınabilir.

Kategori Yazılarını Listele

Kısa kod kullanma, bu eklenti yayın kategorisini akıllıca bir sayfada veya yayında listeler. Kısa kod, bir sayfa veya yazı yazılırken veya düzenlenirken eklenir ve yayın bu kategorinin altında görünür. Eklentide bulunan bir widget’ı da kullanabilirsiniz, ancak maksimum işlevsellik için kısa kodu seçin.

Kategori Yazılarını Listele Seçenekleri

Kısa kodu kullanarak, görüntülenecek gönderi sayısını, görüntülenme sırasını ve kategori adını belirtin. Yazı yazarının adı, tarihi ve diğer birçok öğe görüntülenebilir. Tüm öğeler CSS ve HTML ile özelleştirilebilir. Herhangi bir aksaklık yaşarsanız, bir dizi kısa kod çözümünün sunulduğu SSS’lere bakın.

Son Mesajlar Widget’ı Genişletilmiş

Son yayınlarınızı bir widget’ta görüntülemek için deneyin Son Mesajlar Widget’ı Genişletilmiş. Yayınlar tekli, çoklu veya belirli kategorilerden, hatta belirli etiketlerden alınabilir.

son yayınlar genişletilmiş widget'ı

Son Gönderiler pek çok şey yapmanıza yardımcı olur – ekrana küçük resimler, sınıflandırma ve alıntılar ekleyin, başlık URL’sini ayarlayın, son yayınları yorum sayısına veya tarihe göre görüntüleyin, değişiklik tarihini görüntüleyin ve daha fazla oku veya yazı türü seçeneklerini görüntüleyin. Bu nedenle, son yayınlar altında nasıl ve ne görüntüleneceği üzerinde gerçekten büyük bir kontrole sahipsiniz..

Kategoriler Dönüştürücü Kategorileri

Bir yayına etiket yerine yanlışlıkla bir kategori eklediniz mi? Yoksa tersini mi yaptınız – bir gönderiye kategori yerine bir etiket ekleyin ? Kategoriler Dönüştürücü Kategorileri yanlış kategorize edilmiş veya etiketlenmiş gönderiyi seçmenize ve hatayı düzeltmenize yardımcı olacaktır. Kategoriler’den etiketlere ve etiketlere, kategorilere kadar her iki şekilde de değiştirebilirsiniz.

Kategoriler Dönüştürücü Kategorileri

Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra, Araçlar menüsünden erişebilirsiniz. Bu eklenti, gönderileriniz için kategorileri ve etiketleri karıştırırsanız size çalışma saatinden tasarruf edebilir.

Sayfalar için Etiketleri ve Kategorileri Gönderin

Genellikle, yalnızca yayınlar kategorize edilir ve etiketlenir. Ancak aynı şeyi WordPress sayfalarınızla da yapmak istiyorsanız, bu eklentiye dönmelisiniz. Etkin yükleme sayısı (30000+), birçok kullanıcının sayfalarını da kategorize etmek istediğini gösterir.

Sayfalar için Etiketleri ve Kategorileri Gönderin

Sayfalar için Etiketleri ve Kategorileri Gönderin yayınlarınız için kullanılan sayfalara aynı kategorileri ve etiketleri ekler. Bu, okuyucularınızın sayfalarınıza göz atmasını kolaylaştırır.

Site Kategorileri

Site Kategorileri listemdeki ikinci premium eklentidir. Burada rakamlıdır, çünkü çok siteli ağlar için özellikle yararlı olabilir.

Site Kategorileri

Tüm siteleri Site Kategorileri ile kategorilere ayırabilirsiniz. Ağ Yöneticilerine esneklik ve denetim sunarak gerektiğinde kategori oluşturmalarına yardımcı olur. İlgili kategoriler kayıt sırasında seçilebilir. Site açıklamaları, özel kategori simgeleri ve avatarlar, bunu kullanıcılar için ağ içinde keyifli bir arama deneyimi haline getirebilir. Alışveriş merkezleri, eğitim ağı veya blog topluluğu için idealdir.

Bu eklentiyi yükledikten sonra, kategori listelerini birçok şekilde görüntüleyebilirsiniz – yerleşik listeler, açılır liste, ızgara veya akordeon stili. Listeler sipariş edilebilir veya sırasız olabilir. Kategori sayfaları da büyük ölçüde özelleştirilebilir.

En Popüler Etiketler

En Popüler Etiketler bir kenar çubuğunda veya herhangi bir widget’lı alanda web sitelerinizin en popüler etiketlerini ve kategorilerini belirgin bir şekilde vurgulamanıza yardımcı olur.

En Popüler Etiketler

Gösterilecek kategori ve etiketlerin sayısı ve her birinin boyutu sizin tarafınızdan belirlenebilir. Kısa kod kullanarak yazılarınıza ve sayfalarınıza bir etiket bulutu da yerleştirebilirsiniz.

Serin etiket bulutu

Serin etiket bulutu

Serin etiket bulutu  etiketlerin bir yayında düzgün görünmesini sağlar. Etiketlerin etrafında duyarlı ve tüm tarayıcılarda doğru şekilde gösterilen bir bulut oluşturur. Etiketlerin yazı tipi boyutu 17 piksel ile sınırlıdır.

Kategoriye Göre Son Mesajlar

Kategoriye Göre Son Mesajlar

Kategoriye Göre Son Mesajlar  herhangi bir kategorideki en son yayınları görüntülemek istiyorsanız tercih edilen eklentidir. (Tüm son yayınlarınız değil, yalnızca belirli bir kategorideki yayınlarınız). Görüntülenecek kategoriyi, yayın sayısını ve başlıkları seçebilirsiniz.

Bunlar için belirli bir kullanımınız varsa deneyebileceğiniz bazı kullanışlı eklentiler:

 • Çöken Kategoriler  kategori ve alt kategoriler listesini genişletir. Öncelikle widget olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ancak kodu özelleştirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca yayınları göstermek için genişletilebilir.
 • Kategori Yapışkan Gönderi amiral gemisi makalenizi alıp o kategori için her bir arşiv sayfasının en üstüne koyacaktır. Yapışkan bir gönderinin öne çıkacağı kategoriyi seçebilir ve her kategori için yalnızca bir gönderi yapıştırabilirsiniz. Bu kategoriden bir gönderi listesi görüntülendiğinde, yapışkan gönderi en üstte görünür. Eklenti, yayını vurgulamak için bazı hafif stil efektleri ekleyebilir.
 • Bir kategori eklediğinizde, yayının URL’si şu şekilde görünecektir – alan_adim.com.tr/category/my-category/. URL’de “kategori” nin görünmesini sevmiyorsanız, Kategori URL’sini kaldır. “Kategori” kelimesini WordPress’inizdeki tüm kalıcı bağlantılardan kaldırır. URL’niz artık alanım.com/alanadim/ gibi görünecek. Hiçbir yapılandırma gerektirmeyen basit bir eklentidir, sadece içindekiler klasöründeki eklenti dizininize yüklenmesi gerekir.
 • Ultimate Kategori Hariç Tutma kategorileri ön sayfanızdan, arşivlerinizden, özet akışlarınızdan ve aramalarınızdan hariç tutmanıza olanak tanır. Tüm okuyucular için ilginç olmayabilecek içeriği korumak istediğinizde ve çok görünür olmasını istemediğinizde bunu kullanabilirsiniz.
 • Kategori Özellikler Görüntüler her kategori için öne çıkan bir resim belirlemenize yardımcı olur. Bu nedenle, herhangi bir yazı için öne çıkan bir resim eklemeyi unuttuysanız, varsayılan bir kategori resmi ayarladıysanız bu eklenti sizin için yapar.

Sonuç olarak

Kategoriler ve etiketler, kullanıcı için ön uçtan ve yönetici için arka uçtan kolaylaştırır. Artık kategoriler ve etiketler hakkında bu sayfanın başında yaptığınızdan biraz daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, bunları WordPress’inizde kullanmayı deneyebilirsiniz. Başka faydalı seçenekleriniz varsa, bunları aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map