Ekibinizi Etkili Bir Şekilde Yönetin: WordPress için En İyi Proje Yönetimi Eklentileri

Çoğumuz bir web sitesi yayınlanırken yanımızdan taşınır, coşkumuz bizi her şeyi kendimizle başa çıkabileceğimize inandırmaya yönlendirir – ve bir ölçüde Yapabilmek ilk günlerinde.


Ancak, blogunuz büyüdükçe, her şeyin üstünde kalmak daha zor hale gelir. Bir noktada, bazı görevlerin sorumluluğunu diğer insanlara vermek istersiniz. Bu, zamanınızı iyi olduğunuz şeylere odaklanarak geçirmenizi sağlar. Tabii ki, bunun iki ana avantajı vardır:

  • Zamanınızı serbest bırakır
  • Görevler uzmanlar tarafından yapılabilir

Doğru bir şekilde yapıldığında, web sitenizde çalışmak üzere bir ekibiniz olması çok fazla değer katabilir ve sitenizin daha hızlı büyümesine yardımcı olabilir. Flip tarafında, göz önünde bulundurmanız gereken bir şey daha var: ekibinizi nasıl yöneteceğiniz.

Neyse ki, WordPress çok sayıda özel proje yönetimi eklentisine sahiptir, yani ekibinizle minimum telaşla organize edebilir, iletişim kurabilir ve işbirliği yapabilirsiniz. İşte en sevdiğim WordPress proje yönetimi eklentilerimden bazıları.

WP Proje Yöneticisi WordPress Eklentisi

WP Proje Yöneticisi

Düşük maliyetli bir proje yönetimi çözümü arıyorsanız, WP Project Manager eklentisi ücretsiz olarak indirilebilir. Eklentinin ücretsiz sürümü oldukça sınırlı işlevselliğe sahiptir, ancak görev oluşturmanın ve ekip üyelerinizle iletişim kurmanın temel bir yolunu sunar.

Eklenti, yeni projeler oluşturmanıza ve ardından ilgili projeye ilgili kullanıcıları atamanıza olanak tanır. Bunu yaptıktan sonra ekip üyeleri WordPress kontrol panelinde iletişim kurabilir ve dosyaları birbirleriyle paylaşabilir. Ayrıca bir proje içinde yapılacaklar listeleri ekleyebilir ve her bir göreve ayrı ayrı kullanıcılar atayabilirsiniz; işlerin nasıl gittiğini gösteren bir ilerleme çubuğu bile vardır.

Eklentinin temel işlevlerinden hoşlanıyorsanız, Pro sürümüne yükseltebilirsiniz. Belirli görevlerin ne zaman yapılması gerektiğini ve her görevden kimin sorumlu olduğunu gösteren görsel bir takvim var. İşler değişirse, son tarihi değiştirmek için bir görevi sürükleyip bırakabilirsiniz. Ayrıca, belirli şeyleri kimlerin görebileceğini ve yapabileceğini belirlemenizi sağlayan kullanıcı izin düzeyleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Daha da fazla işlevsellik için WP Project Manager, kullanışlı bir zaman izleyici, faturalama çözümü ve WooCommerce entegrasyonu dahil olmak üzere premium eklentileri destekler.

Orbis WordPress Eklentisi

Orbis

Orbis eklentisi proje yönetimi yetenekleri de dahil olmak üzere küçük bir işletmeyi çalıştırmak için uygun bir dizi işlevi destekler – eklenti aynı zamanda müşteri ilişkileri yönetimi için de yararlıdır. Çekirdek Orbis çerçevesi ücretsiz olarak indirilebilir. Birden fazla şirketle çalışanlarınız için idealdir: kişi ekleyebilir ve projeler oluşturabilir, ardından her birini belirli bir şirkete atayabilirsiniz. Bu, müşterilerinizin her biri için ne yapılması gerektiğini ve hangi tarihe kadar kalmanızı sağlar.

Birçok Orbis uzantısından birini kullanarak Orbis çerçevesine daha gelişmiş işlevler ekleyebilirsiniz. Şu anda sekiz uzantı var – dört ücretsiz uzantı ve her biri 39 € ‘ya mal olan dört premium uzantı. Proje yönetimi perspektifinden bakıldığında, en yararlı Orbis uzantılarından bazıları şunlardır: Orbis Görevleri (görevler oluşturmanıza, ekip üyeleri atamanıza ve son tarihleri ​​belirlemenize olanak tanır) ve Orbis Finans (bu, Orbis’e finans işlevselliği ekleyerek bir projenin maliyetlerinin üstünde kalmanıza yardımcı olur).

CollabPress WordPress Eklentisi

CollabPress

Bütçeniz sınırlıysa, CollabPress tamamen ücretsiz bir Açık Kaynak proje yönetimi eklentisidir. WordPress panosunda sınırsız sayıda proje oluşturmanıza izin vererek, tüm projelerinizi tek bir yerde yönetmenin kolay bir yolunu sunar. Her projede, işleri daha küçük görevlere ayırma ve bireysel görevleri ve genel projeyi ekip üyeleriyle tartışma yeteneğine sahipsiniz – tüm ekibi güncel tutmaya yardımcı olmak için gönderilen e-posta bildirimlerini de açabilirsiniz bir projeye yeni bir görev veya yorum eklendiğinde.

CollabPress eklentisi, belirli görevlerin ne zaman yapılması gerektiğini görselleştirmenizi sağlayan kullanışlı bir takvim görünümünü de destekler. Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, eklenti bir aktivite günlüğü böylece ekibinizin ne yaptığını izleyebilirsiniz. Ücretsiz bir eklenti için, CollabPress şaşırtıcı derecede zengin özelliklere sahiptir ve BuddyPress ile tamamen entegre edilebilir.

Project Panorama WordPress Eklentisi

Proje Panoraması

Project Panorama, bir projenin ilerlemesini görselleştirmek isteyenler için ideal bir proje yönetimi eklentisidir. Çoğu proje yönetimi eklentisinde olduğu gibi, temel işlevselliği ücretsiz olarak indirebilirsiniz – indirerek elde edebilirsiniz Project Panorama Lite. Eklentinin bu ücretsiz sürümü, projeler oluşturmanıza, başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini ayarlamanıza, önemli kilometre taşlarını özetlemenize ve ilerlemeyi izlemenize olanak tanır. Ayrıca ekip üyeleriyle bireysel projeleri tartışmanız için bir arayüz sağlar.

Project Panorama Lite, çeşitli şık grafik ve grafikler kullanarak bir projenin nasıl ilerlediğini görmenize izin verirken, eklentinin tüm işlevlerini istiyorsanız, bu sürüme yükseltmeniz gerekir. Profesyonel sürüm – bir site lisansı 50 ABD dolarıdır, ancak Project Panorama’yı tüm müşterilerinizin web sitelerinde kullanmak istiyorsanız, sınırsız site lisansı 75 ABD dolarıdır.

Tam Proje Panorama eklentisi, her projeyi daha küçük görevlere ve aşamalara ayırmanıza olanak tanır. Ayrıca, projeleri parola ile koruyabileceğiniz ve ayrıca bireysel ekip üyelerine projelere erişimi kısıtlayabileceğiniz için size daha fazla gizlilik sağlar. Son olarak, premium eklenti size ekip üyelerinin ihtiyaç duyduğu dosyaları yüklemek ve depolamak için bir yer sağlar.

TaskFreak! WordPress Eklentisi

TaskFreak!

Sadece kesinlikle işlevselliği destekleyen bir proje yönetimi eklentisi istiyorsanız ihtiyaç, kontrol etmeye değer TaskFreak! Eklenti. Eklenti kullanıcı dostudur ve projelerinizi doğrudan WordPress kontrol panelinden yönetmenizi sağlar.

TaskFreak! görevleri oluşturmanıza ve ardından WordPress kullanıcı rollerine göre ekip üyeleri atamanıza olanak tanır – ayrı ayrı görevleri de bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Herkese açık görevler oluşturarak görevleri herkese ve abonelerinize kadar açabilirsiniz. Görev Freak! arayüz ekip üyeleri arasındaki tartışmaları kolaylaştırır ve hatta belgeleri yüklemek ve paylaşmak için kolay bir yol sağlar. Bu eklenti hakkında en iyi şey? TaskFreak! tamamen ücretsiz.

Son düşünceler

Ekibinizin mümkün olan en verimli şekilde çalıştığından emin olmak istiyorsanız, bir proje yönetimi eklentisi gerçekten şarttır. Sadece herkesin aynı yönde ilerlemesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda görev atamayı ve ekip üyeleriyle ilerlemeyi tartışmayı çok daha kolay hale getirir.

Bir proje yönetimi eklentisinin işinize ne kadar değer katacağından emin değilseniz, eklentilerin çoğunluğu sınırlı işlevselliğe sahip ücretsiz bir sürümle birlikte gelir. Bu, bütçeye duyarlı web yöneticileri için harikadır ve bir tane test etmenizi, eklentinin arayüzünü beğendiyseniz premium sürüme yükseltmenizi ve elbette ek işlevsellik ihtiyacınız olan bir şey gibi geliyorsa şiddetle tavsiye ederim..

Favori bir proje yönetimi eklentiniz var mı? Aşağıdaki yorum alanında düşüncelerinizi paylaşın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map