WordPress ve PressBooks ile Kitap Oluşturma ve Yayınlama

Pressbooks’un eklentileri için desteği kesildiğini ve artık WordPress ile uyumlu olmadığını lütfen unutmayın.


Kitaplarınızı oluşturmak, düzenlemek ve yayınlamak için basit ve anlaşılır bir araç arıyorsanız, daha fazla görünmüyorsanız, PressBooks’u kullanın ve sevgili WordPress’i kullanarak kitabınızı oluşturmanın keyfini çıkarın.

PressBooks size e-kitap ve hatta basılı kitap oluşturmak için gerekli tüm araçları sunar. Kitaplarınızı tüm önemli veri formatlarında dışa aktarmanıza olanak tanır, böylece kitaplarınız Amazon Kindle, Apple iBooks, Nook, Kobo ve diğerleri için herhangi bir e-kitap formatına kolayca geçebilir. Kitabınızı kağıda yazdırmak için PDF olarak dışa aktarabilirsiniz ve kitaplarınızı WordPress’te oluştururken tanıdık bir XML dışa aktarımı da alabilirsiniz.

BookPress aslında bir WordPress MultiSite (WPMS); Kullanıcılar sınırsız sayıda kitap oluşturmak için ağa kaydolabilir ve her kitap WPMS ağındaki bir sitedir.

PressBooks WordPress Eklentisi

BookPress MultiSite, PressBooks Açık Kaynak Eklentisi tarafından desteklenmektedir. Herkes Github’dan eklentiyi indirebilir ve bir kitap yayınlama platformuna dönüştürmek için yeni bir çok bölgeli WordPress kurulumunda etkinleştirebilir.

Geliştirici, PressBook.com’u hazır ve yönetilen bir platform olarak kullanmanızı önerir. Onunla hemfikir olduğumu söylemeliyim, çünkü e-kitap yayınlamak sadece ihracat dosyasını oluşturmak değil, yazarların kitaplarını Amazon veya iBook gibi çeşitli büyük pazarlarda dağıtmasını bekleyen karmaşık çalışmaların yeni bir aşaması var. Şimdi PressBooks’un gerçekte ne olduğuna bakalım.

Basın Kitapları Nedir?

PressBooks'taki bir bölüm WP standart yazı biçimlerine çok benzer ve

PressBooks’taki bir bölüm, WP standart yazı biçimlerine çok benzer ve sınıflandırma olmadan “bölüm meta verileri” içerir

PressBooks aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir kitabın tüm temel özelliklerini sunar:

Ön Konular, Arka Konular, Parçalar ve Bölümler ve standart kitaplar ve bölümler meta verileri. Sonra yazarlar kitaplarını düzenleyebilir ve ince işleri yapabilir.

Yazarların kitaplarını özel olarak oluşturmalarına ve dışa aktarmalarına izin verilir, ancak kitaplarını herkese açık olarak yayınlama seçeneğine de sahiptir ve kullanıcılar kitapları PressBooks’un alt etki alanına yüklenmiş bir WordPress sitesinde okuyabilir. Kitaplar için tuval olarak seçilecek üç tema var, tüm temalar minimal ve basılı kitaplardan ilham alıyor:

PressBooks tema seçenekleri

PressBooks tema seçenekleri

Ön uçta PressBooks bir kağıt kitaba çok benziyor:

PressBook Ön Uç

PressBook Ön Uç

PressBooks Artıları ve Eksileri

PressBooks güvenilir, hızlı ve sağlamdır. Söylediklerini yapar ve sorunsuz bir şekilde yapar, ancak olasılıklar ve beklentilere kıyasla çok az şey yapar. PressBooks’un temelde bir alt çizgisi olduğunu anlıyorum. Alt satırda, dışa aktarılan dosyaların saygın dağıtım platformlarıyla uyumluluğu gösterilebilir. Bu çok meşru bir hedef, ancak sonuç olarak PressBooks, en son içerik yayınlama trendlerinin çok gerisindedir ve para kazanılması ve oldukça kârlı olması çok zordur. Bakalım neden.

Basit Duyarlı Tasarımlar

Klasik Kindle’a e-kitap platformlarının öncüsü olarak bakalım. Amazon, Kindle’ı yarattı ve yeni veri analizi ve teknoloji bilincine erişerek, Amazon’daki akıllı adamlar basılı medya yaşının bittiğini biliyordu. Okuyucuların çoğunluğunun web tabanlı yayınlara dönmesi sadece zaman meselesidir.

Amazon, okuma teknolojisini dönüştürerek ve daha da önemlisi insanların alışkanlıklarını değiştirerek harika bir iş çıkarıyor. Eski alışkanlıkları değiştirmek en zor işlerden biri.

PressBooks, Amazon’un başladığı trendden yararlanıyor. Ciltsiz kitap biçiminde çevrimiçi e-kitaplar oluşturmak, kitapların daha kolay okunmasını ve daha eski okuyucular için tanıdık olmasını sağlar (genç nesiller kadar açık veya teknolojiyi kullanmaya istekli olmayabilir).

PressBooks temaları duyarlı ve sol / sağ ok gezinme ile basit bir tek sütun düzenine bağlı. Bu etkilidir, ancak isteyebileceğiniz en çekici düzen değildir. Minimal tasarımlardan hoşlanıyorsanız, birlikte verilen PressBooks şablonlarından biriyle ayarlanmalısınız. Ancak, sitenizin görünümünü özelleştirmek için bir web geliştiricisini de işe almayı düşünebileceğiniz biraz daha fazla stil veya flaş içeren bir şey mi istiyorsunuz?.

Yalnızca Yerel Video Gömme

PressBooks, yazarların içeriklerine üçüncü taraf video yerleştirmelerine izin vermez. Bu, kullanmak istiyorsanız kendi videolarınızı kendi medya kitaplığınızda barındırmanız gerektiği anlamına gelir (Vimeo veya YouTube iframe’lerine izin verilmez).

Ancak bir PDF uzmanında videoya ne olur? Bununla başa çıkmanın birçok yolu var, bence en basit uygulama, videoyu PDF biçiminde YouTube veya Vimeo sürümüne bağlı bir kısa URL ile değiştirmek. Her neyse, kullanıcıyı kendi kendine barındırılan medya ile sınırlamak, PressBooks’un özellikle YouTube’un altın video standardı olduğu bir çağda yarattığı bir zorluktur.

Mikro biçimlendirme

PressBooks kitapları benimsedi ve meta verileri bölümlere ayırdı, bu gerekli ama yeterli değil. Schema.org gibi Mikro Formatlar, çeşitli verileri yapılandırmak için minimum uygulamalar olmalıdır.

PressBooks platformunda bir yemek kitabı yazdığımı varsayalım. Kitap meta-verisine ihtiyacım var, tarif meta-verisine de ihtiyacım var. Buna ek olarak, malzemelerim için hiyerarşi ile özel bir sınıflandırma yapmayı severim. Üst düzey kategoriler sebzeler, baharatlar, etler vb.Gibi öğeler olabilir ve tüm malzemeler alt kategoriler halinde düzenlenebilir.

Sonra okuyucular için ön uçtaki malzemelerin bir listesini gösterebilir veya okuyucularımın özel alanlara göre filtrelenmiş tarifleri aramasına izin verebilirim ve Fish veya Capsicum içeren tüm yemekleri görmeyi seçebilirler. WordPress, verileri özel meta veriler, özel alan, özel sınıflandırmalar, yazı biçimleri ve özel yazı türleriyle yapılandırmak için kapsamlı araçlara sahiptir.

Ayrıca, PressBooks tarafından oluşturulan kitaplarda devrim yaratabilecek coğrafi etiketleme gibi özellikler de vardır. Tabletinizde bir kitap okuduğunuzu düşünün, metinde bir yerin adını görür ve üzerine dokunursanız, anında o yerin Google Street View resmini bir ışık kutusunda görürsünüz..

Şu anda PressBooks bu özellikleri desteklemiyor, ancak bunu yapsaydı büyük bir avantaj olurdu. Bu, yepyeni bir içerik oluşturucu grubunun pazara girmesine izin verecektir. Umarım eklemeyi düşünecekleri bir şeydir, ancak o zamana kadar bu, ihtiyaçlarınız için özel bir temanın tasarlanıp tasarlanamayacağını görmek için bir web geliştiricisine danışmanız gereken bir şeydir..

Evernote’u başka bir örnek olarak ele aldığımızda, bu uygulama popülerdir, çünkü kullanıcıların etiketli notlar yazmasına, resim eklemesine ve aynı notta ses kaydetmesine yardımcı olur. Bu, kullanıcıların beklediği içerik türüdür. Evernote notları düzenlemek, PressBooks’un kitaplarını zenginleştirmek için benzer özellikler eklerse ne kadar şaşırtıcı olacağını hayal edin.

Sosyal paylaşım

PressBooks, kitaplarınızın web sürümünde Twitter, Google+ ve Facebook için sosyal paylaşım düğmelerini destekliyor. Bu, okuyucularınızın favori bölümlerini paylaşmaları ve size biraz daha fazla maruz kalmaları için harika bir yoldur. Ancak bunlar oldukça basittir ve şu anda sahip olduğunuz tek seçenek, tüm sayfalarınızdaki paylaşımı bir bütün olarak etkinleştirmek veya devre dışı bırakmaktır. Stil seçeneklerini ve daha fazla sosyal ağı dahil etmek güzel olurdu.

Para Kazanma

Şu anda PressBooks, PDF, MOBI veya EPUB dosyalarına da aktarılabilen web tabanlı bir e-kitap oluşturmanıza olanak tanır. Ancak ek eklenti eklemeden oluşturduğunuz kitaplardan para kazanmanın yollarının farkında değilim.

Seçeneklerden biri, İçeriği Kısıtla Pro’yu kullanarak premium e-kitap üyeliği oluşturmak olabilir. Bu şekilde, kitaplarınızın bölüm 1 sayfalarını herkese açık hale getirebilir ve içeriğinizin geri kalanını üyeler için kilitleyebilirsiniz. Not – Bu iki eklentinin uyumluluğunu gerçekten test etmedim, ancak iyi çalışacağını umuyorum.

Alternatif olarak, kitaplarınızı Amazon, iBooks, vb. Üzerinden satabilirsiniz. PressBooks biçimlerini düzgün bir şekilde satabilirsiniz, böylece dosyanızı satış için yüklerken herhangi bir sorun yaşarsınız. Veya e-kitaplarınızın PDF sürümlerini kendi web sitenizde satmak için WooCommerce veya benzer bir e-ticaret eklentisini kullanabilirsiniz. Uygulamadan para kazanmak için birçok senaryo tanımlanabilir veya dikkate alınabilir.

PressBooks Pro

Şu anda PressBooks eklentisi tamamen ücretsiz, ancak çevrimiçi kitabınızı veya kitap platformunuzu sizin için yönetmelerine izin vermek istiyorsanız 3 premium plan sunuyorlar. E-kitap PDF dışa aktarma işlemlerinizden filigranları kaldırmak istiyorsanız, 19,99 $ ‘dan başlayan bu kitaplardan birine yükseltmeniz gerekir (kitap başına bir kerelik ücret).

Basın Kitapları Baskısı

PressBook, e-kitabınızın bir ciltsiz sürümünün üretilmesini istiyorsanız yazdırma hizmetleri sunar. 50 $ ‘lık bir kurulum ücreti ve minimum 50 sipariş var, ama hepsi bu. PressBooks’tan kendi kendine basılan kitapların ISBN’yi değil, yalnızca genel bir barkodu olduğunu unutmamak önemlidir. Dolayısıyla, perakendecilere veya kütüphanelere dağıtmak istiyorsanız, kodun kapağınızda yer alması için yazdırmadan önce ISBN’imizi sıralamanız gerekir..

Alternatif olarak kitabınızı yazdırmak ve dağıtmak için BookBaby ile birlikte kullanabilirsiniz. 199 $ ‘dan başlayan tonlarca seçenek, paket ve eklenti gibi isteğe bağlı baskı, ISBN hizmetleri ve hatta 19 $ karşılığında tek kitap baskıları sunuyorlar. Daha fazla bilgi edinmek için fiyatlandırma sayfalarını inceleyin.

BookBaby satışlardan ücret almaz, ancak yazarlara satışlarını farklı kanallardan yönetmeleri için işlevsel bir gösterge panosu sağlar. Basılı kitaplar için yazarlar isteğe bağlı olarak 25 cilt kadar küçük dolaşım sipariş edebilir ve baskı başına sadece birkaç dolara mal olabilir.

Paketleme

PressBooks harika bir kavram ve e-kitap oluşturma ve yayınlama konusunda lider olabilir. Web sitenizi tanıtmak veya blogunuzdan para kazanmak için ücretsiz ve premium e-kitaplar oluşturmak için çok fazla potansiyel vardır. Umarım PressBooks, WordPress ile e-kitap oluşturmanın oldukça kolay bir yoludur (ve bunu WordPress ile e-kitap satma kılavuzumuzla birleştirdiğinizde başarı yolunda olacaksınız).

Peki PressBooks hakkında ne düşünüyorsun? Bunu denediniz mi? Hangi özellikleri beğendiniz? Yoksa PressBooks sahip olmasını istediğiniz herhangi bir özellik var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve bir görüşme başlatın!

Makale Pooria Asteraky tarafından yazılmıştır. Pooria’yı takip edebilirsiniz heyecan veya LinkedIn.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map