Uploadcare Hizmeti ile WordPress Medya Yüklemelerini Geliştirin

WordPress, medya yönetimini yıllar içinde sürekli olarak geliştirdi, ancak hala işlevselliği olmayan alanlar var. WordPress medya yönetiminin üçüncü taraflar tarafından daha ilginç ve gelişmiş bir şekilde ele alınan yönleri vardır.


İster depolama alanı ister sunucunuzdan yükleme hızı olsun, sitenizdeki görüntüleri kullanmak kaynak açısından yoğun olabilir. Siteniz ne kadar çok resim kullanıyorsa, bu kaynaklar o kadar çok zorlanabilir.

Çok sayıda resim kullanan siteler, dosyalarını kendi sunucularından kaynak almak yerine bulutun başka bir yerinde barındırmanın yöntemlerini arama eğilimindedir. Ancak, bu entegrasyonu kolaylaştıran bir hizmet bulmak zor olabilir.

Uploadcare, bir üçüncü taraf bulut depolama hizmeti kullanılırken zaman zaman yaşanan zorlukları ortadan kaldıran ve tüm süreci basitleştiren bir hizmettir. Ardından, işleri biraz daha ileri götürür ve sitenizdeki medya deneyimini iyileştirmek için birkaç seçenek daha sunar.

Uploadcare Ne Yapar?

Uploadcare, CDN (İçerik Dağıtım Ağı) depolamasını yüklemenizi, işlemenizi ve kullanmanızı sağlayan bir hizmettir.

Bu, hizmete eklediğiniz tüm ortamların bulut sunucularında depolanacağı anlamına gelir. Bu, dosyaları kendi sunucunuzda depolayarak karşılaşacağınız yükleme hızı sorunlarını ortadan kaldırır.

Servis, görüntülerinizi çeşitli şekillerde değiştirmenize izin veren akıllı görüntü işleme işlevselliği ile birlikte gelir. Bu değişikliklerin tümü, orijinal görüntüyü değiştirmeden bırakan URL anahtarlarıyla anında yapılır.

Bu yöntem, hepsi tek bir görüntü ile çok sayıda özel işleme seçeneğine izin verir. Görüntü işleme özelliklerini daha sonra biraz daha ayrıntılı olarak tartışacağım. İlk olarak, hizmete başlamak için neyin gerekli olduğuna bakalım.

Uploadcare Hesabınızı Oluşturma

Hesabınızı oluşturmak, sizi 30 saniyeden daha kısa sürecek basit bir işlemdir.

Kaydol

Uploadcare ana sayfasında, Başlamak buton.

Bu sizi bir GitHub veya Google hesabıyla tek tıklamayla kaydolma seçeneğini kullanabileceğiniz bir kayıt sayfasına götürür. Alternatif olarak, e-posta adresinizi kullanarak kaydolabilirsiniz.

Bir e-posta adresiyle kaydolursanız, Uploadcare’den hesap kurulumunuzu tamamlamak için tıklamanız gereken bir bağlantı içeren bir doğrulama e-postası alırsınız.

Hesabınızı oluşturduktan sonra, sizin için varsayılan bir projenin oluşturulacağı Uploadcare kontrol panelinize giriş yapacaksınız. Bu proje, hizmetin kaydolduğunuz şekilde tahmin edildiği bir adla gelecektir. Bu projenin adını değiştirmek kolaydır.

Proje Adı

İlk projenizi yeniden adlandırmak için proje adını tıklamanız ve ayarlar seçeneğine göz atmanız yeterlidir. Bu alanda kullanabileceğiniz tek seçenek proje adını değiştirme yeteneğidir. Web sitenize uygun bir adla yeniden adlandırın.

Uploadcare ile hesabınız için bu tek projeyle sınırlı değilsiniz. Hesabınız altında istediğiniz sayıda proje oluşturabilirsiniz ve hepsi ücretsiz 250 MB veya ücretli bir hesaptan depolama alanı ayırımı olsun, sahip olduğunuz depolama alanı paylaşımını paylaşır.

Her projeye, Uploadcare hizmetine bağlandığınız her web sitesi için ayrı ayrı projeler oluşturmanıza olanak tanıyan kendi ortak ve gizli anahtarı verilir. Bu özellikle bir dizi blog veya web sitesi işleten kişiler veya şirketler için kullanışlıdır.

Uploadcare Fiyatlandırma Planları

Kaydolduğunuzda size 250 MB depolama alanı sağlayan ücretsiz plandan daha önce bahsetmiştim. Bu hesap düzeyi, tek bir web sitesine sahip kişiler için uzun bir yol kat edecektir. Ancak, bu siteler veya çok veya çok yüksek çözünürlüklü görüntü dosyaları kullanan kişiler için başka premium seçenekler de vardır.

Uploadcare, hesaplarınızı aşağıdaki üç premium planla depolama gereksinimi temelinde yükseltmenize olanak tanır:

 • Plan 1: 1,5 GB depolama alanı için aylık 5 ABD doları
 • Plan 2: 7.5 GB depolama alanı için aylık 19 $
 • Plan 3: 50GB depolama alanı için aylık 99 $

Ayrıca tamamen özelleştirilebilen bir Kurumsal plana sahiptirler. İhtiyaçlarınız varsayılan planlara uymuyorsa bunu tartışmak için onlarla iletişime geçmenizi istiyorlar..

Planların maliyetinin doğrudan depolama alanı ile ilgili olduğunu belirtmek gerekir. Uploadcare’in diğer tüm hizmetleri ve özellikleri hangi planı kullanırsanız kullanın.

WordPress ile Uploadcare’i kullanma

Uploadcare hesabınızı oluşturduktan sonra, projelerinizden birini kolayca bir WordPress web sitesine bağlayabilirsiniz. Bunu yapmanın en basit yolu, Uploadcare eklentisi WordPress.org Eklenti Deposundan. Bu, diğer herhangi bir WordPress eklentisiyle aynı şekilde yüklenebilir.

Eklenti yüklendikten ve etkinleştirildikten sonra, güvenlik anahtarlarınızı girerek Uploadcare projenize bağlamanız gerekir. Bu içine girerek yapılabilir Ayarlar> Uploadcare ve sayfanın üst kısmında projeniz için genel ve gizli güvenlik anahtarlarını girme. Bu anahtarlar Uploadcare projesine Genel Bakış sayfasında bulunur.

Eklenti-Ayarlar

Burada, özellikli görüntüler için Uploadcare’in kullanılmasına izin vermek gibi çeşitli ek seçenekler vardır. Burada ayrıca Uploadcare hizmetinde ince ayar yapabilirsiniz, ancak bu esas olarak ileri düzey kullanıcılar içindir. Bunu yapmak için talimatlar servis belgeleri.

Medya Ekle Düğmesi

Eklenti yüklendiğinde ve ayarlar yapılandırıldığında, varsayılan Medya ekle yayınınızdaki ve sayfalarınızdaki düğme.

Bu düğmeyi tıkladığınızda, birden çok yeni seçeneğe sahip bir medya yükleme sayfası verilir. Artık Facebook, Instagram, Google Drive ve Evernote gibi çeşitli kaynaklardan resim yükleyebilirsiniz..

Medya ekle

Bu hizmetlerin herhangi birinden ilk kez medya yüklemeye çalıştığınızda, hesabınıza giriş yapmanız ve bunları Uploadcare’e bağlamanız istenir. Ek hizmet, Widget Menüsü altındaki Uploadcare projenizde etkinleştirilebilir.

Yüklediğiniz her görüntüye benzersiz bir evrensel kimlik numarası (UUID) verilir ve Uploadcare içerik dağıtım ağında (CDN) saklanır. Bu yaklaşım, dosyanın yalnızca bir yüksek çözünürlüklü sürümünü yüklemeniz gerektiği anlamına gelir ve bu tek dosyaya çeşitli görüntü işleme anahtarları ekleyerek dosyayı sitenizde birden çok şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Görüntü İşleme Özellikleri

Bahsettiğim gibi, Uploadcare varsayılan görüntüyü tamamen değiştirmeyen harika görüntü işleme özelliklerine sahiptir. Bu, her örnek tamamen farklı olacak şekilde görüntüyü birden çok konumda referans göstermenize olanak tanır.

Örneğin: “” eklenerek resim belirli bir boyuta ölçeklendirilebilir./ – / boyutlandırma / genişlikxyükseklik /”Resmi UUID’den sonra, URL’nin genişlik ve yükseklik bölümlerini gerekli boyutlarınızla değiştirin. Aşağıdaki URL bilgilerini ekleme “/ – / boyutlandırma / 600 x 300 /” resim boyutunu 600 piksel x 300 piksel olarak ayarlar.

Kırpma

Kırpma, dosya biçimini değiştirme, renkli bir görüntüyü gri tonlamaya değiştirme ve daha fazlası gibi kullanmanız için çeşitli görüntü işleme özellikleri vardır. Özelliklerin bir listesi ve bunları kullanma yöntemleri, Uploadcare Belgeleri.

Sonuç

Uploadcare, çok fazla medya kullanan ve bir CDN’nin hız avantajlarını gerektiren siteler için mükemmel bir hizmettir ve ayrıca ek görüntü işleme seçeneklerine de sahiptir..

Ücretsiz hesap, hizmete uzun bir deneme süresi sunmak isteyen kişiler için yeterli depolama alanına sahip. İlk ücretli plana yükseltme, birçok şirket için yeterli miktarda depolama alanı sunarken.

Düzenli olarak son derece yüksek çözünürlüklü dosyalar kullananlar, basit planları çok hızlı geçtiklerini fark edebilirler. Maliyetlerinizi düşük tutmak istiyorsanız, eski dosyaları silme ve depolama alanını düzenli olarak temizleme seçeneğiniz vardır.

Web siteniz için Uploadcare veya başka bir CDN depolama hizmeti kullandınız mı? Bununla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda duymak isteriz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map