Sendinblue vs Mailchimp – Email Pazarlama Karşılaştırması

sendinblue vs mailchimp karşılaştırması 2020

Bu inceleme makalesinde, iki popüler e-posta pazarlama ve pazarlama otomasyon platformu olan Sendinblue ile Mailchimp karşılaştırılacaktır.


Geleneksel olarak, hem Sendinblue hem de Mailchimp e-posta pazarlaması olarak başladı araçlar, ve yavaş yavaş bütünsel hepsi bir arada pazarlamaya dönüştü platformlar.

Günümüzde, her iki platform da pazarlama otomasyonu, davranışsal hedefleme ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yetenekleri gibi çok çeşitli özelliklere sahiptir..

Ayrıca, e-posta dışında birden fazla kanalı da destekler; dijital reklamlar, açılış sayfaları, SMS pazarlama ve web sitesi sohbeti dahil.

Bu makaleden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için Sendinblue ve Mailchimp’in en önemli özelliklerini seçtik ve bunları altı farklı özellik kümesinde grupladık. Ayrıca, aşağıdakiler arasındaki temel farklılıkları vurguladık: Sendinblue vs Mailchimp bu setlerin her birinde.

 1. E-posta listesi yönetimi: Bu özellik kümesi, her bir platformun bölümleme, iletişim profilleri ve CRM özellikleri gibi liste yönetimi özelliklerini tartışır.
 2. Pazarlama otomasyonu: Burada her bir platformun davranışsal hedefleme, kişiselleştirme ve gönderme zamanı optimizasyonu gibi otomasyon ve kişiselleştirme yeteneklerini tartışıyoruz.
 3. Pazarlama kanalları: Bu özellik kümesinde, kanalları her platformda bulunan e-posta dışında karşılaştırırız. Örnek olarak ücretli dijital reklamlar, SMS pazarlama, web sitesi sohbeti ve kartpostallar verilebilir.
 4. Raporlama, analiz ve analizler: Bu bölümde, her platformda mevcut olan e-posta tıklama / açma oranları, yayınlanma istatistikleri ve kitle demografisi gibi çeşitli raporlama seçenekleri açıklanmaktadır. Ayrıca Mailchimp’e özel birkaç veriye dayalı kampanya içgörüleri ve önerilerini vurgulamaktadır..
 5. Ek araçlar: Burada, e-posta pazarlama veya pazarlama otomasyonu ile kesinlikle ilgili olmayan birkaç aracı tartışıyoruz. Sosyal medya yönetim yazılımı, içerik yönetim aracı ve web sitesi oluşturucu içerir.
 6. Fiyatlandırma: Son olarak, her iki platformun fiyatlandırma modellerini tartışıyoruz ve kullanıcının gereksinimine göre bir öneri paylaşıyoruz.

Başlayalım.

E-posta Listesi Yönetim Özellikleri

Hem Sendinblue hem de Mailchimp, ücretsiz planlarında fantastik bir dizi temel ve gelişmiş e-posta listesi yönetimi özelliği sunar. Sendinblue sınırsız sayıda e-posta listesi oluşturmanıza olanak tanır.

mailchimp kitle gösterge paneli 2020

Mailchimp e-posta listelerini farklı şekilde ele alır. Onlar aranmaktadır Kitleler. Bir kitlenin birden fazla segmenti olabilir ve neredeyse bir e-posta listesine benzer şekilde davranır. Ancak Mailchimp, yalnızca 1, 3 ve 5 kitleleri Bedava, Essentials ve Standart planları. Ödül planın sınırsız kitlesi var.

sendinblue kitle yönetimi

Sendinblue ve Mailchimp arasındaki temel fark, Sendinblue’da birden çok listedeki bir kişinin sayılmasıdır sadece bir kere. Mailchimp’te birden çok listedeki (kitleler) bir kişi sayılır bir kaç sefer.

Başka bir deyişle, üç ayrı e-posta listesinde aynı kişiniz varsa, Sendinblue bunu bir olarak sayar ve Mailchimp onu üç olarak sayar. Bu alışkanlık tek bir kitlenin birden fazla segmenti olabileceğinden Mailchimp kullanıcıları için dezavantajlı olun.

Kitle Segmentasyonu ve Etiketler

Segmentasyon açısından, hem Sendinblue hem de Mailchimp liste özelliklerine ve diğer kriterlere göre harika segmentasyon özellikleri sunar. Örneğin, Özel Alanlar gibi Telefon numarası veya İlk satın alma listenize ekleyin ve buna göre segmentlere ayrılmış kitleler oluşturun.

kampanya etkinliğine dayalı posta kesimi segmentasyon seçenekleri

Mailchimp listeleri abone verilerine (konum, e-posta istemcisi), kampanya etkinliğine (otomasyon davranışı, e-posta açılır), tahmini demografik özelliklere (yaş aralığı ve cinsiyet) ve özel etkinliklere (uygulama ve web etkinliği) göre bölümlere ayırabilir.

mavi segmentasyon özellikleri

Sendinblue, e-posta etkinliğine ve özel etkinlik verilerine dayalı segmentasyonu destekler. İstediğiniz kadar kişiyi ve sınırsız sayıda etkinliği ve özelliği depolayabilirsiniz (etiketler yakında kullanıma sunulacaktır).

Mailchimp’teki Etiketler: Mailchimp, etiket adı verilen ek bir özellik sunar. Hem etiketlerinizi hem de özel alanları kullanarak kişilerinize etiket atayabilir ve hedefi iyi belirlenmiş kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Etiketler Sendinblue’da mevcut değildir, ancak kolayca bir geçici çözüm kullanabilirsiniz. Adlı özel bir alan oluşturabilirsiniz Etiketler e-posta listenizde ve kitlenizi oluştururken AND özelliğini kullanın.

CRM Araçları

mailchimp crm insanlar profili

Müşteriye özel ilk yaklaşım benimsemek B2C işinin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle Sendinblue ve Mailchimp gibi AIO pazarlama platformları, hesabınızdaki her bir kişi için ayrı bir sayfa olan kişi profilleri gibi yerleşik CRM özelliklerine sahiptir. Daha iyi pazarlama iletişimi için hem Sendinblue hem de Mailchimp’i kurumsal CRM araçlarınıza bağlayabilirsiniz.

Bölüme Genel Bakış

 • Mailchimp e-posta listelerini kitle olarak görür ve 1, 3, 5 veya sınırsız kitle ile sınırlıdır.
 • Mailchimp toplam (benzersiz olmayan) iletişim sayısını dikkate alırken, Sendinblue benzersiz iletişim sayısını dikkate alır.
 • Mailchimp, daha yüksek ücretli planlarda tahmini demografi gibi biraz daha iyi segmentasyon seçenekleri sunar.

Pazarlama Otomasyonu

Kişiselleştirilmiş mesajlar ve davranışsal hedefleme ile güçlendirilen pazarlama otomasyonu bir işletme için harikalar yaratabilir. Sendinblue ve Mailchimp, birleştirme etiketleri ve gelişmiş davranışsal hedefleme yoluyla kişiselleştirmeyi destekler. Hadi bir bakalım:

Mailchimp Pazarlama Otomasyonu

mailchimp otomasyonu

Mailchimp’in otomasyon yetenekleri dört geniş kategoride gruplandırılabilir:

 1. Temel otomasyonlar: Hoş geldiniz e-postası, doğum günleri veya yıldönümleri gibi veri tabanlı otomasyon.
 2. RSS-e-posta otomasyonu RSS yayınlarından otomatik bültenler oluşturabileceğiniz.
 3. E-ticaret otomasyonu terk edilmiş alışveriş sepeti e-postaları, ürün önerileri, sipariş bildirimleri, hem sadık hem de etkin olmayan müşterilere ilk satın alma ve katılım e-postaları (not – bu yalnızca aboneler için kullanılabilir ve bazı durumlarda premium işlemsel e-posta eklentisi).
 4. Olay tabanlı otomasyon: Web sitesi ve uygulama etkileşim verileri (ör. Giriş veya Tamamlanan Seviye) Mailchimp’e gidin ve kullanıcı davranışına göre otomatik e-postalar gönderin.

Sendinblue Pazarlama Otomasyonu

Sendinblue ayrıca destekler e-posta pazarlama otomasyonları hoş geldiniz iletileri, e-ticaret etkinliği, işlem etkinliği vb..

sendinblue pazarlama otomasyonları

Sendinblue’yu birbirinden ayıran şey özel iş akışı oluşturucu. Sendinblue’nun özel iş akışı oluşturucusu, önceden tanımlanmış bir dizi etkinlik gerçekleştiren kullanıcılara e-posta göndermenize yardımcı olur. Örneğin, bir kullanıcının (kişi listenizde bulunan) bir SaaS ürün web sitesini ziyaret ettiği, fiyatlandırma sayfasını görüntülediği ve ardından web sitesinden çıktığı bir iş akışı oluşturabilirsiniz. İş akışının sonunda kullanıcıya bir etkileşim e-postası (web semineri videosu veya ürün demosu gibi) gönderilir.

mavi leadcore iş akışı

Sendinblue ayrıca destekler kurşun puanlama Bu, potansiyel müşterilerinizin davranışlarını temel alarak kalitesini dinamik olarak güncellemek için bir yöntemdir. Örneğin, bir kişi hoş geldiniz e-postanızı açarsa, o kişiye +10 puan atayabilirsiniz. Bir kişi satın alma işlemi gerçekleştirirse, tekrar satın alma olasılığı yüksek olduğundan +50 puan atayın.

Bölüme Genel Bakış

 • Mailchimp, Sendinblue’nun sunmadığı uygulama etkinliklerini destekler.
 • Sendinblue’nun özel bir iş akışı oluşturucusu vardır ve Mailchimp’in sahip olmadığı olası puanlama sunar.
 • Her iki platform da, e-postaların e-postayı ne zaman açacağına bağlı olarak kullanıcının gelen kutusuna teslim edildiği zaman gönderme optimizasyonu sağlar.

Pazarlama kanalları

Günümüzün çok kanallı dünyasında, müşterilere e-posta, SMS, Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram, push bildirimleri (mobil ve web) ve hedefli reklamlar aracılığıyla ulaşılabilir. (Hiç kaçırdım mı?)

Müşteri iletişimi artık e-posta ile sınırlı değil ve Sendinblue ve Mailchimp’in benimsediği yöntem.

mailchimp kampanya türleri

Mailchimp’te müşterilerinize şu yollarla ulaşabilirsiniz:

 • E-posta
 • Açılış sayfaları
 • Fiziksel kartpostallar
 • Facebook ve Instagram’daki sosyal medya reklamları
 • Google, Facebook ve Instagram’da reklamları yeniden hedefleme

Benzer Kitleler: Mailchimp ayrıca sosyal reklamları ve kartpostal kampanyaları için benzer kitleler oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, müşterinin dosyasında fiziksel adresiniz yoksa, Mailchimp bu profile veritabanıyla çapraz referans verir ve kartı sizin adınıza gönderir. Hedefi iyi belirlenmiş kampanyalar oluşturmak için benzer kitleleri kullanabilirsiniz.

mavi kampanya türleri

Buna karşılık, Sendinblue müşterilerinize şu yollarla ulaşmanızı sağlar:

Sendinblue, müşterilerinizle tüm iletişimi yönetebileceğiniz birleşik bir gösterge tablosu sunar.

Bölüme Genel Bakış

 • Sendinblue ek pazarlama kanalları olarak SMS ve web sitesi sohbeti sunarken Mailchimp fiziksel kartpostallar sunuyor.
 • Mailchimp biraz daha iyi reklam platformları ve benzer kitleler sunar.
 • Durumunda işlem e-postaları, Sendinblue bunu aynı planda sunuyor, Mailchimp ise Mandrill adında ek bir hizmet satın almanızı gerektiriyor.

Raporlama, Analytics ve Analizler

mavi kampanya kampanyası raporu

Raporlama ve analiz açısından, hem Sendinblue hem de Mailchimp, kampanya performansını ölçmenize yardımcı olmak için e-posta açık oranı, TO (tıklama oranı), liste karmaşası oranı (abonelikten çıkma sayısı) ve yayınlama raporları gibi önemli metrikler sunar. Ücretli planlarda en iyi yerler, büyüme kaynakları ve daha fazlası gibi ek bilgiler de alırsınız.

mailchimp kampanyası karşılaştırması

Mailchimp, kampanya performansınızı sektör karşılaştırmalarıyla karşılaştırmanıza olanak tanıyan kampanya karşılaştırması da sunar. Mailchimp’in geniş müşteri tabanı göz önüne alındığında, bu, kampanyalarınızın aşırı performans gösterip göstermediğini veya düşük performans gösterdiğini gösteren güvenilir bir veri kaynağıdır.

Çevrimiçi mağazanızı Mailchimp’e bağlarsanız, her kişiye Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV) adlı bir özellik atanır. Bu bilgileri, yüksek oranda hedeflenmiş yeniden etkileşim kampanyaları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Ek Araçlar

Aşağıda, kampanya performansını ve ölçüm doğruluğunu artırabilecek birkaç ek e-posta pazarlama özelliği bulunmaktadır.

 • Resmi eklenti: Yetkiliyi kurabilir ve kullanabilirsiniz Sendinblue bülten eklentisi WordPress kontrol panelinizden. MailChimp kendi resmi eklentisini sunmaz, bu nedenle WordPress ile kolay entegrasyon için üçüncü taraf eklenti geliştiricilerine güvenmeniz gerekir.
 • E-posta Şablonları: Her iki platform da çeşitli kampanya hedefleri için (eğitim, bilgilendirme, zevk vb.) Önceden oluşturulmuş, dönüşüm için optimize edilmiş e-posta şablonları sunar..
 • A / B testi: Sendinblue Mailchimp gibi ücretli planında A / B testi sunuyor.

Mailchimp ayrıca Premium planında çok değişkenli testler sunar (Sendinblue’nun sahip olmadığı bir şey).

 • Üçüncü taraf entegrasyonları: Mailchimp, Sendinblue’dan daha fazla üçüncü taraf entegrasyonunu destekler, ancak en popüler araçlar / hedefler her iki platform tarafından da desteklenir.

Aşağıdaki araçlar doğrudan e-posta pazarlamasıyla ilgili değildir, ancak her iki çözümü de pazarlama platformunuz olarak görüyorsanız çok fazla avantaj sağlar..

 • Açılış sayfaları: Mailchimp bunu ücretsiz olarak sunuyor, Sendinblue bunu ücretli planında sunuyor.
 • Web Sitesi Oluşturucu: Özel alan adı desteği de dahil olmak üzere yalnızca Mailchimp tarafından ücretsiz sunulur.
 • Sosyal medya yönetimi: Mailchimp, Facebook Reklamları ve Instagram Reklamlarında sosyal medya gönderme ve yayınlama zamanlaması (Facebook, Instagram ve Twitter) ve ücretli reklam yönetimi için ücretsiz araçlar sunar.
 • Mailchimp ayrıca bir içerik stüdyosu temel olarak siteniz için bir dijital varlık yönetimi aracıdır. Sosyal medya aracıyla birleştiğinde, sosyal medya varlığınızı doğrudan Mailchimp kontrol panelinizden yönetmek için güçlü bir kombinasyon haline gelir.

Sendinblue vs Mailchimp – Fiyat Karşılaştırma

Şimdi en önemli yönü için – iki platform tarafından sunulan fiyatlandırma modelleri. İşte kısa bir özet:

 • Mailchimp size dayalı faturalar toplam kişi sayısı ve gönderilen e-posta sayısı.
 • Sendinblue faturalarını temel alır yalnızca gönderilen e-posta sayısında. Sınırsız kişiniz olabilir.

Mailchimp Fiyatlandırmasına Genel Bakış ve Analiz

mailchimp fiyatlandırma Ocak 2020

Mailchimp’in serbest planı, kaçak başarısının ana nedenlerinden biridir. Tek adımlı otomasyonlar (karşılama e-postaları, terk edilmiş alışveriş sepeti), davranışsal hedefleme, segmentasyon ve etiketler, ücretsiz e-posta şablonları, açılış sayfaları, özel alan adı desteğine sahip web sitesi oluşturucu, sosyal medya yönetimi (organik gönderi ve reklamlar) gibi gelişmiş e-posta pazarlama araçları elde edersiniz ve içerik stüdyosu. 2.000 kişi ve 10.000 e-posta / ay ile sınırlısınız. Ayrıca tek bir kitleyle sınırlısınız, ancak birden çok segment oluşturabilirsiniz.

Mailchimp’in İletişim Sayısı ve Fiyat Mutabakatı

mailchimp standart fiyatlandırma planı bazında temas sayısına göre fiyat artışı

Serbest planın hemen ardından işler ilginç olmaya başlar. Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterilen fiyat 500 kişi içindir. Kontak sayısı arttıkça fiyat artar.

Örneğin, Mailchimp’in Standart Planı ayda 50.000 e-posta ile sınırlanmış 500 kişi için 14,99 $ / ay ve ayda 240.000 e-posta ile sınırlandırılmış 20.000 kişi için 189 $ / ay’dan başlar..

Buna karşılık, Sendinblue’nun en pahalı planı herşey özellikler, sınırsız iletişim ve 300.000 e-posta / aylık maliyet 173 $ / aylık.

Mailchimp’in ücretli planlarına genel bakış:

 1. Mailchimp: Bu plan tüm 3 kitleyi, e-posta şablonlarını, A / B testini ve özel markalamayı destekler, Mailchimp altbilgisini ve 24 × 7 e-posta ve sohbet desteğini kaldırır. Aylık gönderilen toplam e-posta sayısı, kişi sayınızın 10 katıdır ve ayda 500.000 e-posta ile sınırlıdır.
 2. Mailchimp Standardı: Bu planda 5 kitle, müşteri yaşam boyu değeri (LTV), yeniden hedefleme reklamları, özel kodlu e-posta şablonları, seriler, sosyal medya yayın planlaması (Tampon gibi), zaman optimizasyonu gönderme, zaman dilimine göre yayınlama ve çok adımlı özel dahil gelişmiş kitle bilgileri bulunur olay tabanlı otomasyon dahil iş akışları. Aylık e-posta gönderme sınırı, toplam kişi sayınızın 12 katıdır ve ayda 1,2 milyon e-posta ile sınırlıdır. Destek seçenekleri Essentials planıyla aynıdır.
 3. Mailchimp Premium: Bu plan, gelişmiş segmentasyon, çok değişkenli test, sınırsız kitle ve telefon desteği içerir. Aylık e-posta gönderme sınırı, toplam iletişim sayınızın 15 katıdır ve ayda 1,2 milyon e-posta ile sınırlıdır.

Mailchimp özelliklerine ve planlarına ayrıntılı bir genel bakış için web sitelerini ziyaret edin.

Sendinblue Fiyatlandırmasına Genel Bakış ve Analiz

sendinblue fiyatlandırma Ocak 2020

Bu bölümde, Ocak 2020’den itibaren Sendinblue tarafından sunulan çeşitli e-posta pazarlama planlarının bir analizi sunulmaktadır. Bu bölümü, önemli bilgileri atlamaksızın mümkün olduğunca kısa tutmaya çalıştım. Her plan, bir önceki plandan ayırt edici faktörü içerir. Ödediğiniz ek para için ne elde edeceğinizi düşünün. İşte mevcut her birinin kısa bir özeti Sendinblue fiyatlandırma planları:

 • Sendinblue en Ücretsiz plan günde 300 adede kadar e-posta göndermenizi sağlar. E-posta şablonları, web sitesi sohbeti, pazarlama otomasyonu (iş akışı oluşturucu dahil) ve SMS pazarlama da dahil olmak üzere neredeyse tüm e-posta pazarlama özelliklerine erişebilirsiniz. Dahil olmayan özellikler reklamlar, açılış sayfaları ve web sitesi sohbeti.
 • Basit plan günlük gönderme sınırını kaldırır ve her ay 40.000 e-postaya kadar destekler. Başka ek özellik sağlanmadı.
 • Temel plan Sendinblue logosunu kaldırır, gelişmiş raporlama istatistiklerini görüntüler ve telefon desteği içerir. Yine, başka hiçbir ek özellik sağlanmamıştır.
 • Premium plan Sendinblue’nun sunduğu her özelliği içerir ve ayda 300.000 e-posta gönderebilir. Kilitsiz özellikler arasında reklamlar, açılış sayfaları, A / B testi, gönderme zamanı optimizasyonu ve çoklu kullanıcı desteği (ilk üçü dahil ve 12 ABD doları / ek kullanıcı) bulunur. Destek seçenekleri gerekli ve Ödül planlar aynı.
 • Kurumsal plan diğer tüm özelliklerle birlikte özel destek içerir. Ayrıca, çok yüksek bir e-posta dağıtım gereksiniminiz varsa toplu indirim almanız gerekir.

Paketleme – Hangi Platformun Seçileceği

Bir pazarlama platformu seçmek, kullanım durumuna ve diğer destekleyici faktörlere bağlıdır. Aşağıda iki ayrı kullanım örneği verilmiştir:

Blog: Sendinblue, büyük bir e-posta listeniz olması muhtemel olduğundan ve ayda çok sayıda e-posta göndermeniz gerekebileceğinden blog için daha anlamlı olur. Sendinblue çok daha ucuz olurdu.

Sendinblue Alın

İronik olarak, Mailchimp’in ücretsiz planının (10.000 e-posta / ay) e-posta sınırı Sendinblue’nun ücretsiz planından (9.000 e-posta / ay) biraz daha yüksektir. Ancak Sendinblue, herşey planları.

Online mağaza: Çevrimiçi bir mağaza için, kitlenizi beslemek ve onlarla etkileşim kurmak başarının anahtarıdır. Ayrıca, çok yüksek bir liste boyutuna sahip olma olasılığınız daha düşüktür (bir blogun bültenine kıyasla). Böyle bir durumda, Standardch planında reklamları yeniden hedefleme, müşteri LTV’si ve daha fazlası gibi daha iyi araçlar sunduğu için Mailchimp’i seçerim.

Bununla birlikte, mağazam büyüdükçe (yani liste boyutu büyüyor) Liste boyutuma, ayda gönderilen e-posta sayısına ve kullanılan platforma özel özelliklere bağlı olarak Mailchimp vs Sendinblue’nun maliyet-fayda analizini yapardım. Sendinblue önemli ölçüde daha ucuz olursa, anahtarı değiştiririm.


Size – bu karşılaştırmalı yazı hakkında ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Pazarlama platformu için tercihiniz nedir? Mavi mi yoksa Mailchimp mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map