CM Araç İpucu Sözlüğü WordPress Eklentisi ile Özel Sözlük Oluşturun

Blogunuzda niş bir konu hakkında çok şey yazma eğiliminde misiniz? Yayınlarınıza bağlam vermek için terimleri tekrar tekrar tanımlamanız gerektiğini düşünüyor musunuz? Öyleyse, en sık kullandığınız terimleri ve tanımlarını düzenlemek ve erişilebilir hale getirmek için bir sözlük kullanabilirsiniz..


Şimdi, sıfırdan bir sözlük oluşturma fikri, tanımlayıcı sayfaların bağlantılarını her yazıda ve her yazıda bir terim göründüğünde, göz kamaştırıcıdır. CM Tooltip Glossary eklentisi devreye giriyor.

CM Terimler Sözlüğü Eklentisi Ne Yapar?

Bu şık eklenti, sözlük terimleri ve tanımları için özel sayfalar oluşturmayı süper basit hale getirir ve terimler blog yazılarınızda veya sayfalarınızda her göründüğünde bu sayfalara bağlantılar oluşturur. Ayrıca, ziyaretçi JumpStartCTO’dan (Creative Minds’in gösterme amaçlı olarak alıntıladığı bir site) aşağıdaki örnekte olduğu gibi, bir ziyaretçi bu terimin üzerine geldiğinde bir ipucu gösterebilir:

ipucu sözlüğü

Gördüğünüz gibi, “Minimum Geçerli Ürün” teriminin üzerine geldiğinizde, tanımı sağlayan bir araç ipucu görünür, böylece sayfadan ayrılmak zorunda kalmazsınız. Ancak, terimi tıklayacak olsaydınız, diğer bilgilerin yanı sıra üzerinde tanım bulunan bir sayfaya yönlendirilirdiniz. Ama birazdan buna daha fazla değineceğiz.

Creative Minds (CM Reklam Değiştirici ve CM Cevapları gibi eklentiler de yapan) tarafından geliştirilen CM Terimler Sözlüğü İpucu üç farklı sürümde mevcuttur: Ücretsiz, Pro ve Pro +. Her sürümle ilişkili özellikleri incelemek için biraz zaman ayıralım.

Bedava

Bu eklentinin Ücretsiz sürümü size bekleyebileceğiniz her şeyi sunar: temel bilgiler. Terimler sözlüğünüzdeki her terim için benzersiz yayınlar oluşturmanıza, fareyle üzerine gelindiğinde tanım görüntüleme için bir araç ipucu göstermenize ve terim sayfalarına otomatik olarak bağlantı kurmanıza olanak tanır. Herhangi bir listede terimleri görüntüleyebileceğiniz sizin için bir sözlük dizini oluşturur:

sözlük araç ipucu listesi

Veya döşeme biçiminde:

sözlük araç ipucu fayans

Ayrıca, terimlerin nasıl görüntüleneceği konusunda iyi bir kontrol düzeyi sağlar. Örneğin, araç ipuçlarındaki tanımların belirli bir uzunluğu aşmamasını sağlamak için filtreler ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, aynı sayfada kopyalar da dahil olmak üzere araç ipuçlarının nerede görüneceğini ayarlayabilirsiniz. Son olarak, UTF-8 kodlama desteği sunar.

Ücretsiz CM Araç İpucu Sözlük Eklentisini Edinin

profesyonel

Pro sürümü paraya mal olacak, ancak genişletilmiş bir dizi özellik sunuyor. Ücretsiz sürümle birlikte gelen her şeye sahip olursunuz, elbette, her bir benzersiz terim sözlüğü sayfasına bir dizi ek bilgi ekleme yeteneği:

 • Dahili bağlantılar
 • Eş anlamlı
 • İlgili Mesajlar
 • İlgili terimler
 • Tekil destek ve çoğul terimler

Pro sürümü ayrıca sözlüğünüzün nasıl çalıştığı ve görünüşü üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Örneğin, büyük taraftaki bir sözlük için sayfalandırma ayarlayabilir veya bağlantıların ve araç ipuçlarının nasıl kullanıldığını özelleştirebilirsiniz:

ipucu özelleştirme

Kalıcı bağlantıları değiştirin, araç ipuçlarına tutturucular ekleyin ve iyi ölçmek için özel karakterler girin. CMinds Şükran mesajı alışkanlık bu sürümdeki altbilgide görünür ve kenar çubuğunuzda şu şekilde rastgele terimler gösteren bir widget ayarlayabilirsiniz:

sözlük araç ipucu widget'ı

Ek Pro özellikleri arasında çoklu site ve mobil destek, sözlük dizini sayfasına doğrudan tanımlama ekleme yeteneği ve hız optimizasyonu yer alır, böylece hepiniz SEO’lar mutlu olacaktır.

Ayrıca, sabit sürücünüzde hazırladığınız terimler sözlüğünüz varsa, .csv biçimiyle kolayca içe aktarabilirsiniz. Veya, kayda geçirilecek şekilde oluşturduktan sonra sözlüğü dışa aktarın:

ithalat ihracat araç ipucu sözlüğü

profesyonel +

Tahmin edebileceğiniz gibi, Pro + sürümü Free ve Pro sürümlerinin tüm özelliklerini üst üste yığılmış daha fazla özelliğe sahiptir. Bu, ellerimi açtığım versiyon ve diğer iki versiyondan kesin bir adım. Bu şeyin Google Çeviri entegrasyonundan her şeyi var:

araç ipucu sözlüğü Google Translate

Merriam-Webster Sözlüğü ve Eş Anlamlılar Sözlüğü entegrasyonuna:

tooltip glossary Merriam Webster Sözlük

Sözlük araması ve kategorileri kurma becerisi. Ek olarak, istediğiniz yere bir terim kategorisi eklemek için kısa bir kod, hızlı, genel güncellemeler, terim hariç tutma ve özel bağlantılar yapmak için bir arama ve değiştirme aracı kullanabilirsiniz. Çok sayıda kısa kod seçeneği ve kısmi sözcük terimleri ve kısaltmaları için destek özellik kümesini tamamlar.

Terimler Sözlüğünüzü Ayarlama

Kurulum ve aktivasyondan sonra eklentiye ilk bakışta bir süre duraklamak zorunda kaldım. Birçok seçenek vardır ve daha fazla seçenek daha fazla esneklik anlamına gelirken, aynı zamanda yöneticinin daha fazla çalışması anlamına gelir. Neyse ki, kurulum sürecinin ne kadar dahil olacağına dair korkularım hızlı bir şekilde dinlendirildi. Eklentinin kullanıcı arayüzü sezgiseldir ve takip edilmesi kolaydır. Ana ekran, sözlüğünüzdeki geçerli terimler listesini gösterir:

ipucu sözlüğü ana kullanıcı arayüzü

Tek yapmanız gereken tıklamak Yeni ekle bir terimin tanımını yazabileceğiniz yeni bir gönderiye yönlendirilirsiniz:

sözlüğü araç ipucunu düzenle

Eklenti daha sonra bu terimin tüm örneklerini sitenizde bulur ve tıklanabilir hale getirir. Tıklandığında, ziyaretçiler terimin tanımı için özel bir sayfaya yönlendirilir. Bunun gibi bir şeye benzemeli:

ipucu sözlüğü örnek sayfa

Gördüğünüz gibi, bu terimler sözlüğü sayfasında terimin tanımı, terimin eş anlamlıları ve görüntülenecek ilgili makaleler bulunmaktadır. Ayarlar seçeneklerine göz atmak için biraz zaman ayırmaya değer. Yine, burada oynamak için çok fazla yeriniz var, ancak bunun sizi ezmesine izin vermeyin. Ayarlar bölümündeki her sekme, özelleştirmenin farklı bir yönüyle ilgilidir. Örneğin, eşanlamlılarla uğraşmak istemiyorsanız, o sekmeyi tıklamanız bile gerekmez. Söylemeye çalıştığım şey, sitenize yarar sağlayan (ve anlamlı olan) özellikleri kullanmak; hepsini kullanmak zorunda hissetmiyorum.

ipucu sözlüğü genel ayarları

Araç ipucu üzerine gelme efektini etkinleştirmek için Ayarlar sonra sekmede İpucu İçeriği. Yanındaki kutuyu işaretleyin Kullanıcı üzerine geldiğinde ipucunu göster?

Alakalı bir terim sayfasındaki bir tanımın altında ilgili makalelerin bir listesinin görünmesini istiyorsanız – temel olarak, terimin göründüğü makalelerin bir listesi – İlgili Makaleler sekmesine gidin ve yanındaki kutunun işaretli olduğundan emin olun. İlgili makaleleri göster:

ilgili makaleler araç ipucu sözlüğü

İlerlerken seçim yapmak için her sekmeyi tıklayın. Gerçekten, bu eklentiden yararlanmak için bilmeniz gereken her şey bu. Verilen talimatları izleyin ve web siteniz için sağlam bir sözlük oluşturma yolunda ilerleyeceksiniz. Ve sektörle ilgili çok fazla jargon içeren bir niş konuyla uğraşırsanız, ziyaretçilerinizin düzenli olarak seveceği ve kullanacağı bir ek.

Sonuç

Bazen web yöneticileri eklentiyi mutlu eder, ellerini alabilecekleri her şeyi kurarlar. Tasarımlarınızı basit ve modern bir şekilde seviyorsanız, CM Tooltip Glossary eklentisi yine de size hitap etmelidir. Özellikle Pro + sürümü, esaslara bağlı kalmayı seven WordPress kullanıcılarına hitap edecek kadar basitken, akla gelebilecek sözlükle ilgili tüm ihtiyaçları karşılayacak kadar tam özelliklidir..

Bu eklentiyi kullandınız mı? Ne sandın? Bir sözlük eklemenin yararlı veya müdahaleci olduğunu düşünüyor musunuz??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map