WordPress Sitenizi Kırmadan Kalıcı Bağlantılarınızı Değiştirme Basit Kılavuzu

WordPress Web Sitenizi Kırmadan Kalıcı Bağlantılarınızı Değiştirmek İçin Basit Bir Kılavuz

Web sitenizdeki kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek büyük bir taahhüttür. Sitenizde bu değişikliği yapmak istediğinizden kesinlikle emin olmalısınız çünkü potansiyel olarak SEO’nuz üzerinde bir etkisi olabilir (ve doğru bir şekilde ele alınmazsa çok fazla hataya ve bozuk bağlantılara neden olabilir).


Blogunuzdaki her sayfanın ve yayının kendisine atanmış benzersiz bir kalıcı URL’si veya “kalıcı bağlantı” vardır. Bu kalıcı bağlantılar önceden belirlenmiş bir yapı kullanılarak oluşturulur. Gönderileriniz için bağlantı yapısını değiştirmek bazen gereklidir, ancak arama sıralamaları, harici sitelerden güncel olmayan bağlantılar ve kendi içeriğinizdeki bozuk dahili bağlantılar ile ilgili sorunlara neden olabilir..

Bağlantılarınızla bu sorunlardan kaçınmanın en iyi yolu, bunu yapmadan önce bunları güncellemek için açık bir plana sahip olmaktır. Ardından, anahtarı güvenli bir şekilde yapabilir ve daha optimize edilmiş bir kalıcı bağlantı yapısından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, 404 hatalarından kaçınmak için yönlendirmeleri en iyi nasıl uygulayacağınızı bilmek istersiniz..

Bu yayında tartışacağız kalıcı bağlantılar nedir ve hakkında konuş değişme nedenleri bunları sitenizde görebilirsiniz. Ayrıca, kalıcı bağlantı yapısını güvenle değiştir, ve yönlendirmelerin kullanımıyla kopuk bağlantılardan kaynaklanan iç ve dış hatalardan kaçının. Hadi dalış yapalım!

Kalıcı Bağlantılar Nelerdir? (Ve Neden Sizi Değiştirmeniz Gerekebilir)

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantı, bir web adresinin alan adını izleyen kısmıdır. Örneğin, bu blog gönderisinin URL’sine bir göz atın: https://www.wpexplorer.com/break-into-blogging-niche/. Alan adı: wpexplorer.com, ve kalıcı bağlantı break-içine-blogging-niş.

Kalıcı bağlantılar doğru şekilde ayarlandığında birkaç önemli amaca hizmet eder. Örneğin:

 • Okuyucularınızın, içeriğe bakmadan yayınınızın veya sayfanızın neyle ilgili olduğunu kısa bir şekilde anlamalarını sağlar.
 • Arama motorları tarafından yalnızca URL’den yayın veya sayfa konusunu keşfetmek için kullanılırlar.
 • Ayrıca, ziyaretçilerinizin ve arama motorlarınızın içeriğinizi okumak için geri dönmeleri için kalıcı bir konum sağlarlar.
 • Temelde, oluşturduğunuz her içerik parçası için benzersiz bir tanımlayıcıdır ve her şeyi düzenli tutmanıza yardımcı olur.

WordPress’de kalıcı bağlantılarınızın yapısını ayarlamak için şu adrese gitmeniz gerekir: Ayarlar> Kalıcı Bağlantılar kontrol panelinizde. Varsayılan olarak, WordPress kalıcı bağlantıları kullan Gün ve isim seçeneği. Odağınız gönderinin içeriğinde, yayınlandığı tarihten daha fazla ise, genellikle en iyisi Posta adı seçeneği. Bu yapı, yayınınızın odağını hem okuyucular hem de arama motorları için netleştirir.

Çoğu kişi, WordPress bloglarının oluşturulmasında varsayılan kalıcı bağlantı yapısını değiştirir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek var, ancak en yaygın iki seçenek, tarih ve ardından posta adı ya da sadece posta adı kendi başına. Bu seçim genellikle amaçlanan içerik göz önünde bulundurularak yapılır. Örneğin, haber öğelerine odaklanan web siteleri, kalıcı bağlantı yapısının bir parçası olarak tarihe sahip olma eğilimindedir.

Bir web sitesinin oluşturulmasında kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek kolay olduğu için, aynı zamanda kurulmuş bir web sitesi için basit bir süreç olması gerektiğini düşünürsünüz. Değişiklik yapma eylemi dır-dir yeni bir kalıcı bağlantı türü seçmek ve kaydet’i tıklamak kadar basit, bu işlemin sonuçları biraz daha fazla tartışma gerektiriyor.

Permalink Yapımı Neden Değiştireyim??

Özellikle varsayılan ayarı kullanıyorsanız, kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeyi düşünmenizin birkaç nedeni olabilir. Kalıcı bağlantılarınızı değiştirmek, yeni bir sitede veya yerleşik bir sitede, nispeten basittir. Ancak, yerleşik bir sitedeki yapıda değişiklik yapmanın olumsuz sonuçları olabilir, önceden planlamak. Bu nedenle, kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini dikkatlice düşünmelisiniz..

Ancak, geçiş yapmak için birkaç geçerli neden vardır. İşte bunlardan sadece birkaçı:

 • WordPress’in eski bir sürümüyle başladıysanız, Posta Kimliği’ni içeren önceki varsayılan yapıyı kullanmaya devam ediyor olabilirsiniz. Bu yapı içeriğiniz hakkında yararlı bir bilgi sağlamaz ve SEO için değersizdir.
 • Sitenizi farklı bir yöne çekiyor olabilirsiniz ve bu değişikliği yansıtacak şekilde yapıyı güncellemeniz gerekebilir. Örneğin, daha haber odaklı bir siteye geçiyorsanız tarihi kalıcı bağlantılarınıza dahil etmek isteyebilirsiniz.
 • Birçok kişi yerleşik web sitelerini bir yatırım olarak satın alır, bu nedenle sitenizi başka birinden satın almış veya devralmış olabilirsiniz. Canlı bir sitenin sahipliğini aldıysanız, yeniden markalama amacıyla bağlantı yapısını güncellemek isteyebilirsiniz.

Mevcut yapınız içeriğiniz ve markanız için çalışıyorsa, değiştirmek gereksiz bir baş ağrısı olabilir. Ancak, bağlantı yapınızı güncellemeniz gerektiğine karar verirseniz, bu anahtarı güvenli bir şekilde uygulamanın yolları olduğunu bilmekten memnuniyet duyarız..

Permalink Yapısını Güvenle Değiştirme

Kalıcı-yapı

Sitenizin bağlantı yapısında herhangi bir değişiklik yapmadan önce, her ihtimale karşı sitenizin yedeğini almanız önemlidir. Ayrıca, bir hazırlama sitesinde değişikliklerinizi test etmek akıllıca olur önce bunları canlı sitenize uygularsanız, ortaya çıkabilecek sorunları giderebilirsiniz.

Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmek veya değiştirmek zorunda olduğunuza karar verdiyseniz, birkaç adım atmanız gerekir.

Adım 1: Yeni Bir Kalıcı Bağlantı Yapısına Karar Verin

Yapmanız gereken ilk karar, yeni kalıcı bağlantı yapınızın sözdizimidir. Yeni bir yapı seçerken, bağlantının sözdizimine neleri ekleyeceğiniz konusunda bazı kararlar vermeniz gerekir. Örneğin bir tarih eklemek istiyor musunuz? Bunu yaparsanız, bağlantıda ne kadarının görünür olmasını istersiniz?

Bu önemli bir karardır ve seçiminizden kesinlikle emin olana kadar hiçbir değişiklik yapmamalısınız. WordPress’in rehberinden yeni yapınız için bazı fikirler edinebilirsiniz. kalıcı bağlantılar kullanma. Genel olarak, Posta adı haberle ilgili siteler tarih eklemek isteyebilir, ancak bu seçenek çoğu kullanıcı için idealdir. Her iki durumda da, yeni yapınıza karar verdiğinizde, kalıcı bağlantılarınızda değişiklik yapmanın zamanı geldi.

Adım 2: WordPress’te Kalıcı Bağlantı Yapınızı Değiştirme

Hangi sözdizimini kullanacağınızı öğrendikten sonra, kontrol panelinizin Kalıcı Bağlantılar menüsüne gitme ve değişiklik yapma zamanı gelmiştir. Şuraya gidin: Ayarlar> Kalıcı Bağlantılar WordPress arka ucunuzda ve ayarlar ekranından seçiminizi yapın:

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Seçiminizi yaptıktan sonra (veya kendi özel yapınızı oluşturmak için etiketleri kullandıktan sonra) tıklayın Kayıt etmek. Kalıcı bağlantılarınız şimdi güncellendi! Bu, tüm dahili URL’lerinizi yeni sözdizimiyle güncelleyecek.

WordPress’in bir parçası olarak eklendiyse, tüm dahili bağlantılar doğru şekilde güncellenmelidir. Manuel bağlantıların güncellenmesi gerekebilir. Ancak, başka bir yerden sitenize tüm bağlantılar şimdi tamamen kırık olacak ve arama motorları tarafından dizine eklenen tüm içerik yanlış olacak.

Adım 3: 301 Yönlendirmeleriyle Bozuk Bağlantıları Düzeltme

Daha önce belirttiğimiz gibi, kalıcı bağlantılarınızın yapısını değiştirmek kolay kısımdır. Ancak şimdi serpinti ile uğraşmak zorundasınız. İçeriğinizin içinde veya harici sitelerde olsun, önceki bağlantılarınıza yapılan her atıf artık kesilmiştir. Başka bir yan etkisi de arama motorları tarafından dizine eklenen herhangi bir içeriğin de yanlış olmasıdır.

Bu sorunun basit bir çözümü var ve bu kurulum 301 yönlendirmeleri Web sitenizde. 301 yönlendirmesi, sitenize gelen tüm tarayıcılara ilgili içeriğin bulunduğu eski bir kalıcı bağlantı yapılandırılmış URL’yi kullanarak bildirir. Ayrıca arama motorlarının bunun kalıcı bir değişiklik olduğunu bilmesini sağlar. Ayrıca gözden kaçırmış olabileceğiniz tüm dahili veya manuel bağlantıları yakalamak için 404 sayfanızı da özelleştirmek istersiniz..

Geçmişte, tüm bu yönlendirmeleri manuel olarak .htaccess dosyasını web sunucunuzda. Neyse ki, WordPress ile tüm bunları sizin için halledebilecek eklentiler var.

Simple 301 Redirects Eklentisini Kullanma

WordPress’inizde kolayca yönlendirmeler oluşturmak için bir seçenek Basit 301 Yönlendirmeleri Eklenti. Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, kontrol panelinizin Ayarlar alanına yeni bir menü ekler.

Basit 301 Yönlendirme Ayarları

Bu eklenti ile ilgili endişelenecek çok şey yok. 301 Yönlendirmeler ayarları penceresinde iki basit alan gösterilir. Bir tanesi etiketlendi İstek ve diğer Hedef. Burası temel olarak eski kalıcı bağlantı yapısına ve yeni kalıcı bağlantı yapısına girdiğiniz yerdir. Bilgileri yalnızca alan adınızdan sonra bu alanlara eklemeniz gerekir.

Yukarıdaki görüntüdeki örnekte, İstek alanı, Ay ve Ad kalıcı bağlantıları için WordPress yapılandırmasıdır. Hedef alanı Posta adı kalıcı bağlantı yapısı için WordPress yapılandırmasıdır. Bu iki alanı ekledikten sonra değişiklikleri kaydedin. Bu, artık eski bağlantılara gelen herhangi bir arama motoru trafiğine nereye gidileceğini söyleyecek.

Yeniden Yönlendirme Eklentisini Kullanma

Yönlendirmelerinizi eklemek ve yönetmek için önerdiğimiz bir diğer eklenti ücretsiz Yönlendirme Eklenti.

Yeniden Yönlendirme WordPress Eklentisi

Yönlendirmeyi kullanmak için, önce yükle WordPress kontrol panelinizde. Sonra şuraya gidebilirsiniz: Araçlar> Yönlendirmeler sitenizdeki sayfaları ve yayınları yeni bağlantılarına yönlendirmek için. Eski kalıcı bağlantıyı Kaynak URL alanı ve yeni kalıcı bağlantı Hedef URL alanını ve ardından Kayıt etmek:

Yeniden Yönlendirme Eklentisi Ayarları

Yoast SEO Kalıcı Yardımcı Aracını Kullanma (/ & postname% / dizinine yönlendirmek için)

Yararlı bulabileceğiniz başka bir araç Yoast SEO Permalink Helper Tool’dur. Bu, mevcut bağlantı yapınıza bağlı olarak sitenizin sitelerine manuel olarak ekleyebileceğiniz bir kod oluşturur .htaccess tüm yayınları güvenli bir şekilde yeni /% postname% / yapısına yönlendirmek için. Tabii ki bu çok kullanışlı bir araçtır, ancak size sadece postname yapısını yönlendirmek için kod verirken, yukarıda önerilen eklenti birden fazla vakayı çeşitli hedeflere yönlendirmek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, sitenizin dosyalarında değişiklik yapmaktan memnun değilseniz, yukarıda belirtilen iki ücretsiz eklentiden birine bağlı kalmanızı öneririz.

4. Adım: Arama Motoru Bağlantılarını Yeni Yapıya Değiştirme (Yeniden endeksleme)

Daha önce, kalıcı bağlantılar yapınızı güncelledikten sonra arama motorlarının yanlış bilgilere sahip olacağını belirtmiştik. Ne yazık ki, bu bir site sahibi olarak sizin kontrolünüz dışındadır. Arama motorları siteleri düzenli olarak tarar ve değişiklikleri bulduklarında güncellenir, bu nedenle bu sorun zaman içinde kendini düzeltir.

Bununla birlikte, bir XML Site Haritası, ve sonra manuel olarak yeniden endeksleme sitenizi arama motorlarıyla.

Sonuç

Yeni bir site başlatmadan önce kalıcı bağlantılar gibi öğeleri ele almak her zaman en iyisidir. Ancak, siteniz açıldıktan sonra yine de bağlantı yapınızı değiştirmeniz gerekebilir. Kendinizi bu durumda bulursanız, sitenizin bozulmasını önlemek için dikkatli bir plan yapmanız gerekir (hem dahili hem de harici).

Web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek, herhangi bir şey yapmadan önce düşünülmesi ve planlanması gereken bir şeydir.

Değişiklik yapmak ve sorunları sınırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı, yine de sitenize bir SEO hit alabilirsiniz. Daha SEO dostu bir kalıcı bağlantı yapısına geçiyorsanız kısa vadede iyi olabilir, ancak sürekli olarak uğraşmak istediğiniz bir şey değildir.. Yeni kalıcı bağlantı yapınızı seçin ve onunla sopa.

WordPress kalıcı bağlantı yapınızı güncelleme hakkında sorularınız mı var? Geçmişte kalıcı bağlantı değişikliğini yaptınız mı? Arama motoru trafiği ve bozuk bağlantılar ile ilgili herhangi bir sorun yaşadınız mı? Onları nasıl çözdün? Aşağıdaki yorumlarda sizden haber almak isteriz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map