WordPress Sitenizden Bozuk Linkler Nasıl Kaldırılır

Bir web yöneticisi için 404 Bulunamadı hatasını daha kötü olan birkaç şey vardır (ancak 404 hatalarının nasıl düzeltileceğiyle ilgili bütün bir kılavuzumuz vardır).


En kötü kabusun olmalı – ziyaretçiyi olmayan bir yere göndermek. Bunu söylüyorum meli Birçok blogcu bozuk bağlantıları ve insanları web sitelerinden ne kadar etkili bir şekilde uzaklaştırabileceklerini çok fazla düşünmediklerinden, kasten en kötü kabus ol.

Bir 404 hatasıyla sunulduğunda kendi davranışınızı göz önünde bulundurun: bu, bulunduğunuz siteye ilişkin algınızı nasıl etkiler? Ne olduğunuzu araştırmak için ne kadar uğraşmaya çalışıyorsunuz bekliyor Görmek? Sadece devam etme olasılığınız daha yüksek mi? Bir ziyaretçinin web sitenize olan ilgisi genellikle elverişsiz bir şeydir – kopuk bir bağlantı sunarak bu ilişkiyi zorlamak affedilemez.

İlginç ve benzersiz bir 404 hata sayfası oluşturmaya çalışsanız da, endişelendiğim kadarıyla en iyi tedavi önleme. Bunu göz önünde bulundurarak, bu yazıda, sitenizden 404 hata sayfasını tamamen ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak mükemmel bir ücretsiz eklentiyi tanıtmak istiyorum.

Broken Link Checker ile tanışın

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi

Bu eklentiyi daha önce duymuş olabilirsiniz – aslında, WordPress Eklentilerinin Periyodik Tablosundaki özelliğimin bir parçası olarak özellikle bahsetmiştim. Son derece popüler bir eklenti ve iyi bir sebeple: sitenizdeki 404 hata mesajlarını geçmişte bırakmanıza yardımcı olabilir.

Bozuk Bağlantı Denetleyicisinin işlevselliği basit ancak son derece etkilidir: her birinin tanımlanan URL’ye doğru bir şekilde çözümlendiğinden emin olmak için sitenizdeki her bağlantıyı tarar ve test eder. Eklenti bir sorunla karşılaşırsa (404 hatası gibi), bunu daha sonra buna göre ele alabileceğiniz bozuk bağlantılar listesine ekler..

Broken Link Checker’ın son zamanlarda ara sıra kötü incelemeyi çektiğinden ve bazılarının sadece işe yaramadığından şikayet ettiğinden bahsedilmelidir. Eklenti ile hiçbir sorun yaşamadım ve yorumların çoğunluğu hala ezici bir çoğunlukla olumlu. Birçok kişi eklentinin kendisi yerine kendi benzersiz WordPress kurulumuyla ilgili bir sorun nedeniyle olumsuz yorumlar bırakma eğilimindedir, bu yüzden her zaman bir tutam tuz ile bu tür incelemeler alırım. Kullanırsanız, sitenizdeki belirli bir eklenti ile bir çakışma yaşayabilirsiniz. Bozuk Bağlantı Denetleyicisi, ancak bunun potansiyel “risk” e değdiğine inanıyorum.

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi Nasıl Kullanılır

Broken Link Checker kullanma süreci son derece basittir.

Eklenti, sitenizi arka planda kırık bağlantılar için tarayarak tüm zor işleri yapar. Tamamlandığında, WordPress içinde bulduğu herhangi bir bozuk bağlantıyı sunacak.

Broken Link Checker’ın herhangi bir bozuk bağlantı bulunup bulunmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmenin iki yolu vardır:

WordPress Kontrol Paneli ile

WordPress Panosu üzerinden veya…

Kenar çubuğundan

… Kenar çubuğundan.

Gördüğünüz gibi, bildirimler sezgisel ve fark edilmesi kolay – sitenizde bozuk bir bağlantı görünüyorsa, bunu hızlı bir şekilde öğreneceksiniz.

Bu yazının amaçları doğrultusunda blogumu kobay olarak kullanıyorum. Yukarıdaki ekran görüntülerinden görebileceğiniz gibi, şu anda sitemde iki kırık bağlantı var, bu yüzden bir sonraki adım onları kontrol etmektir. Bunu, gösterge tablosu widget’ında “2 kırık bağlantı bulundu” seçeneğini tıklayarak veya altındaki “Kırık Bağlantılar” menü öğesini tıklayarak yapabilirsiniz. Araçlar kenar çubuğunda.

Daha sonra size böyle bir ekran sunulacak:

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi

Gördüğünüz gibi, sitemdeki kırık bağlantıların her ikisi de 404 Bulunamadı hatalarının bir sonucudur, ancak eklenti bulacaktır hiç düzgün çözülmeyen bağlantı. Örneğin, reaktif olmayan bir sunucu nedeniyle yüklenmeyen URL’leri listeler.

Yukarıdaki ekran oldukça açıklayıcıdır. Bozuk bağlantının URL’sine, ardından durumuna, kullanılan bağlantı metnine ve son olarak göründüğü gönderi veya sayfaya sahip olursunuz. Bununla birlikte, Broken Link Checker’ın gerçek güzelliği, bu bağlantıları anında düzeltmenize veya kaldırmanıza izin vermesidir. İmleci kırık bir URL’nin üzerine getirdiğinizde size bir seçenekler listesi sunulur:

Bozuk Bağlantı Denetleyici Seçenekleri

Yine, seçenekler oldukça açıklayıcıdır: URL’yi düzenleyebilir, bağlantıyı kaldırabilir (bağlantı metnini korurken), bağlantıyı bozuk olarak işaretleyebilirsiniz (örneğin geçici bir sunucu sorunu çözülmüşse) veya yalnızca bağlantı.

Yukarıdaki örnekte, kaldırıldığım 301 yönlendirmesine işaret ettiği için bağlantının koptuğunu biliyorum. Bu nedenle, doğru konuma işaret edecek şekilde URL’yi düzenlemeniz gerekir:

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi'nde bir URL'yi düzenleme

Bu kadar basit! Bu ekrandan çıkmadan, bozuk bağlantıları düzeltmek için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Ve WordPress gösterge tablonuzdaki widget ile sitenizdeki herhangi bir kırık bağlantı uzun süre bozulmayacak.

Kapattığınız bağlantılar sayfanın üst kısmındaki “Kapatıldı” bağlantısının altında bulunabilir:

Kapatılmış Bozuk Bağlantılar

Gördüğünüz gibi, yukarıdaki ekran görüntüsü başka hangi hata mesajlarını görebileceğinizi gösterir. Life Stoked bağlantısı, düzenli olarak güncellenen bir blog olduğunu bildiğim için iyi bir örnektir. Bozuk Bağlantı Denetleyicisi son tarandığında, bozuk bir bağlantı olarak işaretlenmesine neden olan geçici bir sunucu hatası olması gerekir. Ancak daha iyi bildiğim için (ve kontrol ettikten sonra tekrar çevrimiçi olduğunu buldum), bağlantıyı “Kırık değil” olarak işaretleyebildim.

Bağlamını anlamak için bağlantının bulunduğu gönderiye veya sayfaya bakmanız gereken zamanlar olabilir. Yukarıdaki trafik gezegen bağlantısı buna iyi bir örnektir. Tek yapmam gereken imleci kaynak bağlantısının üzerine getirip “Görüntüle” yi tıklamak. Daha sonra bağlantıyı sayfa içinde bulabilirim:

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi

Bağlantının artık mevcut olmayan belirli bir forum gönderisine yol açtığını görebiliyorum. Bu nedenle, kullanıcı deneyimi açısından yapılacak en iyi şey:

  1. Trafik Gezegeni forum ana sayfasına bağlantıyı değiştirme
  2. Yayına, adlandırılan hizmetin artık kullanılamadığını belirten bir not ekleyin

Broken Link Checker eklentisi ve gönderi üzerinde küçük bir düzenleme ile hızlı bir değişiklik ve gönderi ziyaretçileri için olası karışıklıkları çözdüm.

Eşsiz Bir Eklenti?

Broken Link Checker’ın sunduğu işleve uyan başka bir eklentinin farkında değilim. SEO eklentileri ve benzeri sonsuz çeşitleri ile dolu bir dünyada, bu benim için bir sürpriz olarak geliyor. Şahsen ben herhangi bir blog sürekli kullanılabilirlik için hayati olduğuna inanıyorum bir alanda bazı rekabet görmek istiyorum.

Çoğunlukla görmek istediğim blog yayınlarını yazıyorum, zamanın testine dayanıyorum. Genellikle bugünden bir yıl sonra geçerli olan “yaprak dökmeyen” parçalar yazmayı severim. Bunu göz önünde bulundurarak, eski blog yayınlarında bağladığım sayfaların gelecekte doğru kalmasını sağlamak benim için çok önemlidir. Bu yüzden Broken Link Checker’ı çok değerli bir araç olarak görüyorum.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünden sormaktan çekinmeyin.!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map