WordPress Site Haritanızı Oluşturma ve Ekleme

Web siteleri farklı boyutlardadır. Ve bir web sitesi büyüdükçe, etkili gezinme menüleri olmadan web sitesinde gezinmek zorlaşır. Şimdi bu insani bir bakış açısından. Bir tarayıcının bakış açısından (web sitenizi kontrol etmek için arama motoru tarafından gönderilen bir bot), aynı çok uygulanabilir.


Site haritası gerçek bir haritaya çok benzer. Arama motorları için bir e-harita olarak düşünün, arama motorlarının web sitenizin her aramasını kolayca bulmasına ve erişmesine yardımcı olur.

Neden Önemli? ?

 • Web siteniz gerçekten büyük veya birçok farklı kategoride çok fazla içeriğe sahip. Web siteleri büyüdükçe, arama motorlarının daha yeni içerikte gezinmesini ve taramasını zorlaştırırlar.
 • Birbirinize zayıf bir şekilde bağlanmış çok fazla içeriğiniz varsa, web sitenizden yalıtılmış herhangi bir içeriğiniz varsa. Aksi halde referansı olmayan bu içerik temelde bir yetimdir ve bir ziyaretçi için erişim aracı yoktur. Bir saniye için, bu izole edilmiş içeriğin diğer web sitelerinden gelen bağlantılardan yoksun olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda, arama motorları onlar için bir bağlantı sağlamazlarsa, hiç trafik olmadan tamamen izole edilecektir. Bir site haritası, web sitenizde referans verilmeyen, yalıtılmış içeriği kapsayacaktır.
 • Site haritaları, web sitelerinin zengin medya bilgilerini ve meta verilerini de dikkate alır. Bu, arama motorlarının web sitenizin ne hakkında olduğunu ve aynı sitedeki diğer URL’lere göre web sitenizdeki belirli URL’lerin önemini anlamasına yardımcı olur.
 • Google ayrıca bize bir site haritasının web sitelerinin kendilerine yardımcı olabileceğini bildirir, ancak bir site haritası her web sayfasının dizine eklendiğini garanti etmez.

Kısacası, site haritalarına sahip olmak kesinlikle onlardan daha iyidir. Bir arama motorunun işini biraz daha kolaylaştırırlar ve site haritalarını gönderen web yöneticilerinin çoğu, bundan daha sık yararlanma eğilimindedir.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur ?

Site haritaları için özel bir eklenti kullanarak oluşturabilir veya bir arama motoru optimizasyonu eklentisi kullanabilirsiniz. Çok sayıda WordPress bloggerının Yoast SEO (önceden WordPress SEO olarak bilinirdi), Yoast SEO’yu kullanarak site haritalarını nasıl oluşturabildiğimizi ve gönderebileceğimizi tartışarak başlayacağım.

Yoast SEO

Bir arama motoru optimizasyonu eklentisi Yoast SEO veya benzeri bir şey kullanıyorsanız, normalde hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz. Site haritası oluşturma genellikle varsayılan olarak etkindir.

YoastXML

Yalnızca site haritalarını oluşturmak yeterli değildir; arama motorları bu değişiklikten haberdar edilmelidir. Eklenti otomatik olarak Google ve Bing’e ping attığından Yoast bunu kolaylaştırıyor.

Yoast SEO ayrıca HTML dosyası olarak okunabilen bir XML stil sayfası üretir. Bunun önemi, doğru URL’lerin temsil edildiğini ve site haritalarına uygun önceliğe dahil edildiğini gerçekten doğrulayabilmenizdir..

Trend-XML site haritası

Site haritanızın sık sık veya en azından yeni yayınlar yayınladığınız sıklıkta güncellenmesini sağlamak önemlidir. Yukarıdaki XML stil sayfasında, her URL için bir öncelik derecelendirmesi, resim sayısı ile site haritası oluşturma sıklığı ve belirtilen son değişiklik tarihi olduğunu fark edeceksiniz.

Tüm bu bilgiler, arama motoru sıralamalarınızla çok ilgilidir. Örneğin, web sitenizdeki değişiklik miktarı, değişiklik sıklığı ve içeriğin kaç yaşında olduğu gibi içeriğinizin tazeliği. Bu faktörlerin üçü de sitenizin arama motoru sıralamalarını büyük ölçüde etkileyebilir.

İçeriğin tazeliği söz konusu olduğunda, Moz’un Google’ın politikası hakkındaki bu mükemmel yayınını okuyabilirsiniz. İçeriğinizin sık sık oluşturulmuş site haritalarıyla güncellenmiş ve alakalı olmasını sağlamak, içeriğinizin eski olarak değerlendirilebileceği için içeriğinizin arama sıralamasında hiçbir zaman zemin kaybetmemesini sağlamada çok etkilidir..

XML Site Haritası Oluşturucu

Ben tanıtmak istiyorum başka bir eklenti XML Site Haritası Oluşturucu. Kapalı şans Yoast SEO kullanmayın ve mevcut arama motoru optimizasyonu eklentisi bir site haritası sağlamaz. Bu eklenti depolanan ve arama motoru tarayıcılarına sunulan bir site haritası oluşturur. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, web sitesinin site haritası arnebranchhold.de/sitemap.xml adresinde depolanmaktadır..

xml1

XML Site Haritası Oluşturucu, Yoast SEO eklentisinin yaptığı gibi Google ve Bing’i otomatik olarak bilgilendirir. Site haritasının URL’si, web sitesi hakkında daha fazla bilgi bulmak için arama motoru botlarının ilk hedefi olan robots.txt dosyasına eklenir (ve merak ediyorsanız, robots.txt dosyası temel olarak arama motorlarına hangi URL’lerin taranmamasını söyleyen şeydir , bir site haritası olarak bunun tam tersini yapmak üzere tasarlanmıştır).

XML Site Haritası oluşturucu eklentisi ile aşağıdakilerden hangisinin site haritanıza dahil edileceğini belirleyebilirsiniz. Benzer şekilde, belirli yayınları ve belirli kategorileri de hariç tutabilirsiniz:

 • Anasayfa
 • Gönderiler
 • Çok sayfalı yayınların sayfaları
 • Statik Sayfalar
 • Kategoriler
 • arşiv
 • Yazar Sayfaları
 • Sayfaları Etiketle

Web sitenizin hangi bölümlerinin web site haritalarınızın bir parçası olarak dahil edileceğine karar verebilmenin yanı sıra, bir WordPress web sitesinin yukarıda belirtilen her bir yönü için belirli öncelik ve sıklık haritası oluşturma değerleri de atayabilirsiniz.

Manuel Site Haritaları

Her iki eklenti de site haritanızı otomatik olarak arama motorlarına gönderir, böylece bunu yapmanız gerekmez. Şimdi şansınız, bunun mükemmel bir şekilde çalışması. Ancak bir nedenden ötürü yapmazlarsa ve şansınız benim kadar çürükse;), o zaman her zaman site haritanızın bir kopyasını indirebilir ve Google Arama Konsolu ya da Google web yöneticisi hesabınızdan yapabilirsiniz. Site haritası oluşturmak için bir eklenti kullanmak istemiyorsanız, bu çevrimiçi Site Haritası Oluşturucu.

Bu oldukça basit bir süreçtir, ancak sürekli olarak site haritaları oluşturmak ve bunları manuel olarak göndermek zaman alıcıdır. Site haritalarınızı oluşturmak ve sık sık güncellemek için bu yayında belirtilen iki eklentiden birini kullanmak zamanınızın çok daha verimli kullanılmasıdır. Bu, web sitenizi her zaman Google’ın arama merceği kapsamında tutar (ve içerik oluşturma için size daha fazla zaman verir!).

Ek Avantajlar

Birçok web sitesi artık içerik sendikasyonuyla uğraşıyor ve hatta bazıları, site sahibinden herhangi bir resmi izin (içerik kazıma olarak da adlandırılır) olmadan içeriği aktif olarak çalıyor ve web sitelerinde yayınlıyor. Google’ın arama algoritmalarında yer alan yeni değişiklikler nedeniyle, içeriği kopyalayan web siteleri sert bir şekilde cezalandırılmaktadır. Bu iyi bir şey – sadece web sitenizin çalışmasının orijinal içerik oluşturucu olarak tanındığından emin olmamız gerekiyor.

Yeni yayın yayınlarken ve ne zaman site haritası oluşturmak tam da bunu yapmanızı sağlar. Sitenizin içeriği kaç kez çalınırsa çalın, Google’ın arama sonuçları web sitenizden çalınan içeriğin haklı olarak size ait olduğunu yansıtacaktır..

Son düşünceler

Daha iyi makine öğrenimi tabanlı algoritmalar geliştirmeye her zamankinden daha fazla vurgu var, Google gibi arama motorları kelimenin tam anlamıyla daha akıllı hale geliyor. Ancak ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, bir site haritası her zaman tarayıcıların akıllıca hareket etmesine yardımcı olabilir ve bir arama motorunun web sitenizin farklı bölümlerini ne kadar ciddiye aldığını kontrol etmenizi sağlar. Şerefe ��

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map