WordPress için Yoast SEO’nun En Önemli 10 Fonksiyonu

Bir WordPress web siteniz varsa ve SEO’nun ne anlama geldiğini biliyorsanız, zaten Yoast SEO WordPress eklentisi yüklüdür. Ancak bu eklentinin oldukça kullanışlı olabileceği göz önüne alındığında, herkes yeteneklerinden tam olarak yararlanamayacak . Bu yazıda WordPress için Yoast SEO’nun en önemli 10 fonksiyonuna ve bunları kendi web siteniz için nasıl kullanacağınıza bakacağız..


XML Site Haritaları oluşturur

Uygun organizasyon SEO için bir zorunluluktur ve bunun ayrılmaz bir parçası bir XML site haritasıdır. Yükleme sonrasında Yoast SEO otomatik olarak bir tane oluşturur ve yeni içerik oluşturduğunuzda sürekli olarak günceller. XML ayarlarınızı aşağıya giderek kolayca değiştirebilirsiniz. SEO> XML Site Haritaları WordPress yönetici kontrol panelinizde.

xmlsitemap

XML Site Haritalarını Google / Diğer Arama Motorlarına Otomatik Olarak Gönderir

Ping olarak da adlandırılan Yoast SEO, güncellenmiş site haritalarını otomatik olarak Google ve Bing’e gönderir. Bunun amacı, arama motorlarının hızlı bir şekilde yeni içerik eklemesine yardımcı olmak ve dizine eklenmiş diğer içerik parçalarını değiştirirseniz güncel tutmaktır. XML site haritası seçenekleri altında, her yeni içerik yayınladığınızda Yahoo’ya ve Ask.com’a ping atmasını da seçebilirsiniz..

Özel Meta Başlık / Açıklama Oluşturmanıza İzin Verir

Genellikle, aboneleriniz için mükemmel bir e-posta konu satırı oluşturacak bir başlık, SEO amaçları için korkunç bir başlık yapar. Yoast’ın eklentisiyle, biri insanlar ve diğeri arama motorları için olmak üzere iki başlık yazmanız yeterlidir. Ayrıca içeriğiniz için özel bir meta açıklama da eklemelisiniz. Bu yalnızca doğru anahtar kelimeleri hedeflemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla kişinin arama sonuçlarına göz atarken sayfanızı gerçekten seçmesini sağlayan inanılmaz derecede cazip bir açıklama da oluşturabilirsiniz. Her ikisine de doğrudan normal yazı / sayfa düzenleyicisinin altındaki SEO kutusunda erişebilirsiniz.

seotitledescription

Odak Anahtar Kelimelerini Kontrol Edin

Diğer faktörlerin yanı sıra altına girip girmediğinizi veya anahtar kelime yoğunluğuyla ilgili olmadığınızı kolayca ve hızlı bir şekilde kontrol edebilir ve sayfanızı / yayın URL’lerinizi / salyangozlarınızı ve sayfa SEO’nuzu etkileyen diğer şeyleri düzeltmeniz gerektiğini hatırlatabilirsiniz. . Yazıdan sonra sizi takip mesajında ​​tutan harika bir genel hatırlatma olabilir. Sadece odak / anahtar kelime yazı / sayfa WYSIWIG editörü altındaki normal SEO kutusuna girin ve altında ne açılır görmek.

focuskeyword

Kolayca Sayfa Yönlendirmeleri Eklemenize İzin Verir

Web sitenizdeki bir yayını veya içerik sayfasını güncellerseniz, ancak eski sayfanız hala en fazla trafiği alıyorsa, yeni sürüme basit bir yönlendirme eklemek harika bir fikir olabilir. Bu, ziyaretçilerinize daha güncel / daha iyi / daha net bilgiler sağlayarak muhtemelen daha fazla paylaşım ve genel kullanıcı katılımı sağlayarak SEO’nuza dolaylı olarak yardımcı olabilir..

Ekmek kırıntıları eklemenizi sağlar

Ekmek kırıntıları, bir sitenin organizasyonunu ve şu anda ziyaret etmekte olduğunuz bir sitenin belirli alanını görsel olarak gösterir. Burada WPExplorer’da ekmek kırıntıları kullanıyoruz, böylece bu yazının en üstüne giderek bunun nasıl çalıştığına dair bir örnek görebilirsiniz. (Veya bu blogdaki yayınlardan birinden alınan aşağıdaki örneğe göz atın.)

Ekmek kırıntıları ziyaretçilerinizin web sitenizde gezinmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Google’ın (ve diğer arama motorlarının) web sitenizin belirli bir konuyla veya anahtar kelimeyle ilişkili olup olmadığını / ne kadar alakalı olduğunu anlamasına da yardımcı olabilir. Dahili bağlantı seçenekleri altında ekmek kırıntılarını etkinleştirebilirsiniz. Düzenleme yapmak için çok fazla özgürlüğünüz olsa da, hem güzel hem de basit tutmak, hem insanlar hem de botlar için anlaşılabilir tutmak genellikle iyi bir fikirdir..

galeta unu

Kalıcı Bağlantıları Değiştirmenize İzin Verir

Kalıcı bağlantı seçenekleri altında, doğru web sitesi için çok yararlı olabilecek birkaç farklı işleve erişebilirsiniz. Burası, yayınlar veya sayfalar için URL’yi veya bilgi akışını yönetebileceğiniz yerdir.

Kalıcı bağlantıları temizlemek için Çirkin URL’yi yeniden yönlendirin.

redirectuglyurl

Bu işlev, diğer sitelerden veya kendi sayfalarınızdan sayfalarınıza biraz yanlış bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olur. Birisi yanlışlıkla bir sayfa URL’sinin sonuna bir sayı veya aşırı bir şey koyarsa, otomatik olarak temiz / doğru URL’ye geri döner. (F.ex: http://website.com/page2/291 -> http://website.com/page2)

Önemli: Herhangi bir e-ticaret eklentisi kullanırsanız veya URL’deki kampanya etiketlerini kullanarak satışların kökenini izlerseniz, sayfalarınıza kaç çirkin bağlantı bulduğunuz fark etmeksizin bunu etkinleştirmemelisiniz.

Durdurma Kelimelerini Sümüklü böceklerden otomatik olarak kaldır

removestopwords

Adından da anlaşılacağı gibi, bu işlev sümüklü böceklerden durma sözcüklerini kaldırır. Bu, temel olarak, her gönderi için belirli bir bilgi girmeseniz bile, durdurma kelimelerinin (Google’ın herhangi bir anlam sağlamadığı için URL’nin dışında kalmasını önerdiği) otomatik olarak kaldırılacağı anlamına gelir. Bunun gibi küçük şeyleri unutmak kolay olabileceğinden, etkinleştirilmesi çok yararlı olabilir.

Başlıkları / Açıklamaları Toplu Düzenlemenize Yardımcı Olur

Diyelim ki Yoast SEO partiye yavaş geldi ve eklentiyi yüklemeden önce popüler yayınlarınızın ve sayfalarınızın birçoğu oluşturuldu ve belirli bir SEO başlığı veya açıklaması yok, oyun bitti mi? Demek istediğim, bir sayfa ve bir gönderiyi düzenlemek ve düzenlemek çok zaman alıyor?

Neyse ki eklenti bir toplu başlık editörü ve bir toplu açıklama editörü sunuyor. Eski yayınlarınızın ve sayfalarınızın başlıklarını ve açıklamalarını kolayca düzenlemenizi sağlar. Elbette içerik birikiminiz çok genişse, bunu her içerik parçası için yapmaya çalışmak üç kişi için tam zamanlı bir işe dönüşebilir, bu nedenle yalnızca yüksek öncelikli sayfaları düzeltmek harika bir fikirdir.

Arama Motorlarından Belirli Yazıları / Sayfaları ‘Gizlemenize’ Yardımcı Olur

noindex

Tüm sitenizi arama motorlarından gizlemekle ilgilenmediğiniz halde (sonuçta bir SEO eklentisi kullanma hakkında bir makale okuyorsunuz), ancak belirli sayfaları arama motorlarından gizlemek isteyebileceğiniz zamanlar vardır. Diyelim ki e-posta aboneleriniz için özel bir tanıtımınız var ve Google’ın arama sonuçlarında göstermesini istediğiniz bir sayfa değil, daha fazla ayrıntı içeren hızlı bir sayfa oluşturdunuz..

Neyse ki, Yoast SEO ile kolayca herhangi bir yazı veya sayfa söz konusu yazı veya sayfanın WYSIWYG editörü içinde gizlemek seçebilirsiniz. Gelişmiş seçeneklerin altına gidin ve “Meta Robotlar Dizini” ni aşağıdaki resimdeki gibi “noindex” olarak değiştirin. Artık robotlar komutunuzu istedikleri gibi dinledikleri sürece, yalnızca doğrudan bağlantıya sahip kişiler sayfanızı özel abone anlaşması hakkında bulabilir.

Bonus ipucu: Çok sayıda katkıda bulunan bir sitenin ana yöneticisiyseniz, diğer yazarlarınız / yöneticileriniz için gelişmiş seçenekleri devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, muhtemelen birisinin birkaç önemli sayfayı kendi seçtikleri web sitelerine yönlendirmesini veya Google’daki en büyük hitlerinizi noindex’e çevirmesini sağlama riskiniz olabilir..

Paketleme

Yoast SEO’nun sizin için yapmasını sağlayabileceğiniz 10 yararlı şeyi zaten ele almış olsak da, dikkat çekici olan şey, sadece yüzeyi çizmemiz. WordPress siteleri için SEO’da hala biraz yeniyseniz veya genel olarak terminoloji tarafından biraz şaşkın hissediyorsanız, WordPress SEO için Başlangıç ​​Kılavuzumuza göz atabilirsiniz. Ve aşağıdaki yorumlar bölümünde Yoast SEO ile ilgili ipuçlarını paylaştığınızdan emin olun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map