WordPress için Mobil İlk Dizine Ekleme – Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Birçoğumuz, Yahoo ve Google gibi arama motorlarının milyonlarca sayfaya ulaşan büyük bir dizini koruduğunun farkındayız. Bu, bir arama sorgusuyla alakalı içerik bulup sunmalarını sağlar. Söylemeye gerek yok, web sayfalarınızın arama sonuçlarında bir yer bulmasını istiyorsanız, önce bunların dizine eklendiğinden emin olmanız gerekir. Ancak ileride WordPress için önce mobil cihazlara yönelik endekslemeyi de göz önünde bulundurmanız gerekir.


Arama motorları sürekli gelişen karmaşık algoritmalar kullanarak çalışır. Google for one, kullanıcılara mümkün olan en iyi arama deneyimini sunmak için sürekli olarak arama algoritmalarını geliştirmeye çalışıyor. Bu sürecin bir parçası olarak Google, kademeli olarak mobil bir ilk dizine doğru giderek ilerlemektedir. Ancak endişelenmeyin – WordPress için mobil ilk endekslemeye hazırlanmak için izleyebileceğiniz birkaç kolay adım var.

Mobil İlk Dizine Ekleme Nedir??

WordPress için Mobil İlk Dizine Ekleme: Nedir?

Yakın zamana kadar, insanların çoğunluğu masaüstlerinden internette içerik aradı. Doğal olarak, Google’ın arama algoritmaları bu arama sorgularını masaüstlerinden ele almaya yönelikti (ve yine de). “Masaüstü dizini” nden arama sonuçları, mobil sıralama faktörleri için ayarlandı. Bir aramanın bir masaüstü veya mobil cihazda başlatılmasına bakılmaksızın, Googlebot, ilgili web sayfalarını bulmak için bu “masaüstü dizinine” bakar.

Google şimdi yaklaşımlarını değiştirmek, web’de mobil ilk önce tarayıcı görünümünden arama yapmaya başlayacaktır, bu da WordPress için mobil ilk endekslemeyi düşünmeniz gerektiği anlamına gelir..

Google, tüm web siteleri için tek bir dizin oluşturmaya devam edecektir. Aynı zamanda, mobil içeriğe daha fazla güvenmek için algoritmalarında ince ayar yapmaya devam edecektir.

 • o siteden sayfaları sırala
 • yapılandırılmış verileri anlamak
 • sonuçlarda bu sayfadan parçacıklar göstermek için.

Bu arama yöntemi, masaüstü bilgisayarlardan bile başlatılan aramalar için kullanılacaktır.

Bir sitenin mobil ilk dizine eklenmeye hazır olup olmadığını öğrenmek için Google “sınıflandırıcılar” kullanır. Sınıflandırıcılar, bir mobil sitenin masaüstü sitesine kıyasla içerik, bağlantılar, şema, multimedya vb. Açısından ne kadar eşit veya karşılaştırılabilir olduğunu belirler..

Neden Mobil İlk Dizine Geçiş Yapmalı??

Google’ın yaklaşımındaki değişiklik, mobil cihazlardan aramalar. Mevcut arama yöntemi, mobil kullanıcılar için ideal bir kullanıcı deneyimi sunmamaktadır. Bunun nedeni, birçok web sitesinin masaüstü ve mobil sürümlerinin eşleşen içeriğe sahip olmamasıdır. Bir mobil cihazdan bir arama sonucunu tıklamak kullanıcıları mobil sürümde bulunmayan bir sayfaya yönlendirebilir. Veya içerik mobil cihazlarda görüntülenemeyebilir. Veya yanıt vermeyen bir WordPress teması kullanıyor olabilirsiniz. Bu, Google’ın önlemek için çok çalıştığı bir şey olan kötü bir kullanıcı deneyimi ile sonuçlanır..

Google, interneti mobil uyumlu bir yer haline getirmeye istekli ve mobil ilk dizine ekleme bu yönde atılmış başka bir adımdır. Aslında, Google bazı sitelerin zaten bu dizinde olduğunu ve daha fazlası izleneceğini belirtiyor.

Mobil İlk Dizine Ekleme’nin Etkisi

WordPress için Mobil İlk Dizine Ekleme: Etki

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım – Google, mobil bir siteniz olmasa bile WordPress’inizin masaüstü sürümünü tarar. Devam eden vardiya, Google’ın gelecekte sıralamaları belirlemek için öncelikle mobil içeriğe bakacağı anlamına gelir. Pratik olarak, bu, WordPress için mobil ilk dizinleme söz konusu olduğunda anlamına gelir:

 • WordPress sitenizin mobil sürümü, sitenizin birincil sürümü haline gelir (en azından arama motorları için). Google önce mobil sürümü arar ve yalnızca mobil sürüm mevcut olmadığında masaüstü sürümüne geri döner. Bu nedenle, daha iyi bir mobil sıralamaya sahip bir site, masaüstünde bir arama başlatılmış olsa bile, daha az mobil sıralamaya sahip olandan daha yüksek görünecektir.
 • WordPress’inizin mobil sürümünün web sitenizin markalaması üzerinde daha fazla etkisi olmaya başlayacaktır.
 • Web yöneticileri tarafından taramada bir artış farkedecek Akıllı Telefon Googlebot. Sonuç olarak, arama sonuçlarında görünen snippet’ler mobil sayfalarınızdan olacaktır. Google önbellek sayfalarındaki içerik için de durum aynı olacak.
 • Bu, WordPress’inizin mobil uyumlu olmasını sağlamaktan başka bir seçenek bırakmaz. Aslında, hitap ettiğiniz kitleye bağlı olarak, önce mobil bir yaklaşım daha iyi bir alternatif olabilir. Unutmayın, Google zaten web sitenizin mobil kullanım kolaylığını bir sıralama faktörü.

WordPress Sitenizi Mobil İlk Dizin için Hazırlama

Google ile iyi olan tek şey, arama algoritmalarında büyük bir değişiklik olduğunda, size buna nasıl hazırlanırım.

1. Duyarlı Tasarım

Zaten duyarlı bir WordPress teması kullanıyorsanız veya dinamik sunum yerinde, WordPress için mobil ilk endekslemenin bu kısmı için gerçekten daha fazla bir şey yapmanız gerekmez. İçeriğin ve işaretlemenin WordPress sitenizin her iki sürümünde de aynı olduğundan emin olmanız gerekir.

Duyarlı bir web tasarımı (RWD), sunucunun tüm cihazlara her zaman aynı HTML kodunu gönderdiği ve sayfanın cihazdaki oluşturulmasını değiştirmek için CSS’nin kullanıldığı bir kurulumdur.

Dinamik sunum, sayfayı isteyen kullanıcı aracısına bağlı olarak sunucunun aynı URL’de farklı HTML (ve CSS) ile yanıt verdiği bir kurulumdur.

WordPress için Mobil İlk Dizine Ekleme: Mobil siteleri uygulayın

2. İçeriğinizi İnceleyin

Birincil içeriğin ve işaretlemenin farklı olması durumunda, yapılandırılmış işaretlemenin hem masaüstü hem de mobil sürümler için aynı olduğundan emin olun. Web yöneticileri genellikle mobil web sitesinden yapılandırılmış veri büyüklüklerini kaldırır. Bu artık iyi uygulama olarak nitelendirilmeyecek. Hepsini geri eklemeniz gerekecek. Ayrıca, mobil sayfalardaki yapılandırılmış verilerdeki URL’leri güncelleyin.

İçeriğin tüm sürümlerde aynı olup olmadığını kontrol etmek için Yapısal Veri Test Aracı. WordPress’inizin her iki sürümünün URL’lerini girin ve içeriğin her iki sürümde de aynı olup olmadığını kontrol etmek için çıktıyı karşılaştırın. Google ayrıca, dokümanın içeriğiyle alakalı olmayan büyük miktarda biçimlendirme eklemeyi atlamanızı önerir..

WordPress için Mobil İlk Dizine Ekleme: Yapısal veri test aracı

Bir sonraki ziyaret robots.txt.tester robots.txt dosyanızın Google web tarayıcılarını sitenizdeki belirli URL’lerden engelleyip engellemediğini kontrol etmek için. Bu araç, mobil sürümünüzün Googlebot tarafından erişilebilir olduğunu doğrular.

3. Meta veriler

Meta veriler, arama motorlarına bir sayfadaki içerik hakkında ipuçları verir. Bu nedenle, sitenin her iki sürümünde de bulunmalıdır. WordPress’inizin her iki sürümündeki tüm sayfalardaki benzer başlıklar ve meta açıklamalar gibi basit önlemler uzun bir yol kat edebilir.

4. İç Bağlantılar

Ayrı mobil URL’lerle (m-nokta siteler) bağlantı oluşturmak için değişiklik yapmaya gerek yoktur. Ayrı mobil URL’ler kullanıyorsanız, mevcut rel = canonical bağlantısını koruyun ve ardından iki sürüm arasında rel = alternatif öğeleri bağlayın.

5. Diller

WordPress’iniz çok dilli ise, ayrı mobil URL’lerde hreflang bağlantılarını kontrol edin. Mobil ve masaüstü URL’leri arasında ayrıca bağlantı kurmanız gerekir.

6. Barındırma

WordPress web sitenizin mobil sürümü ayrı bir ana bilgisayardaysa, ana makine sunucularının tarama hızında olası bir artışı kaldırabildiğinden emin olun.

7. Doğrulama

Yeterli değil masaüstü web sitenizi doğrulayın yalnızca WordPress için mobil ilk dizinleme için Google arama konsolunda. Doğrulama için WordPress’inizin mobil sürümünü Google arama konsoluna da göndermeniz gerekir.

8. SEO’ya odaklanın

Google’ın, mobil bir kullanıcının bakış açısından bakarken bile masaüstü sürümünüzü dizine eklemeye devam edeceğini unutmayın. Bu yüzden birinci sınıf içerik ve SEO uygulamalarına devam edin.

9. Mobil Uyumluluk

WordPress için mobil ilk endekslemeye hazır olduğunuzdan emin olmak için WordPress’inizi mobil uyumlu hale getirmek çok önemlidir. Mobil bir kullanıcı sayfanızdaki içeriğin tüm bölümlerini yükleyebildiğinde, metni yakınlaştırmak veya sıkıştırmak zorunda kalmadan okuyabildiğinde ve herhangi bir düğmeye kolayca dokunabildiğinde, Google bir web sitesini mobil uyumlu kabul eder.

Mobil sürümünüzün mobil kullanım testi. Google’ın artık daha fazla içerik toplamak için sekmelerin ve akordeonların arkasına gizlenmiş içeriği kabul ettiğini belirtmek önemlidir. Cep telefonlarında pop-up’lar kullanıyorsanız, pop-up’ların SEO’yu etkileyebileceğini bilmeniz gerekir.

WordPress için Mobil İlk Dizine Ekleme ile İlgili Son Kelimeler

Şüphesiz, WordPress için mobil ilk endekslemenin (ve bu konudaki tüm web sitelerinin) benimsenmesi, web sitesi sahipleri ve SEO uzmanları için büyük bir değişikliktir. Ancak endişelenmenize gerek yok, özellikle WordPress için mobil ilk endekslemeye hazırlanmak için bu ipucu listesiyle değil.

Mobil ilk dizine geçişin kademeli olması ve web sitelerinin yeni yaklaşıma uyum sağlaması için zaman tanıması bekleniyor. Google, vardiya için hazır olup olmadığını kontrol etmek için her siteyi bağımsız olarak değerlendirecek ve hazır olduğunda taşıyacaktır. İşlemi tamamlamak için herhangi bir zaman çizelgesi olmasa da, tüm web sitelerinin mobil ilk dizinde üst sıralarda yer alması için işlemler başlatması bir uyandırma çağrısıdır..

WordPress için mobil ilk dizinleme hakkında sorunuz mu var? Web sitenizi nasıl hazırlayabilirsiniz? Yoksa eklememiz gerektiğini düşündüğünüz başka ipuçları var mı? Aşağıdaki yorumlarda ses kapalı.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map