İlk Bayt Zamanı ve WordPress Web Sitenizde Nasıl Geliştirilir?

Belki de bu ifadeyi duydunuz İlk Bayt Zamanı ama bir şekilde konsept bazı insanlardan kaçıyor gibi görünüyor. İnanılmaz derecede teknoloji odaklı olduğu ya da soyut bir kavram gibi göründüğü için, günlük kullanım için o kadar da önemli değil. Hiçbir şey gerçeğin ötesinde olamaz.


İlk bayta kadar geçen zaman aslında sadece teknisyenlerin anlaması gereken bir kavram ya da fikir değildir. Herkes anlamını kavrayabilmeli ve pratiğe uygulayabilmelidir.

Bu yazıda size birkaç kelimeyle açıklayacağım: İlk Bayt Zamanı nedir, bu sitenizi nasıl etkiler ve bu konuya neden dikkat etmeniz gerekir? sitenize göz atarken okuyucularınıza mümkün olan en iyi deneyimi sunmak istiyorsanız.

İlk Bayt Zamanı?

İlk bayta kadar geçen süre (TTFB), bir web sunucusunun veya başka bir ağ kaynağının yanıtının bir göstergesi olarak kullanılan bir ölçümdür.

TTFB, kullanıcının veya istemcinin HTTP isteği yapan sayfanın istemcinin tarayıcısı tarafından alınan ilk baytına kadar olan süresini ölçer. Bu süre soket bağlantı süresi, HTTP isteğinin gönderilmesi için geçen süre ve sayfanın ilk baytını almak için geçen süreden oluşur. Bazen DNS sonrası bir hesaplama olarak yanlış anlaşılsa da, ağdaki TTFB’nin orijinal hesaplaması, bir kaynağın yüklenmeye başlaması için geçen süreyi ölçmede her zaman ağ gecikmesini içerir.

Bu doğrudan ” tekniker ” açıklamasıdır. Vikipedi. Şimdi bunu herkese hizmet eden daha basit bir dile çevirelim.

İlk bayta kadar süre, bir web sitesini oluşturmaya başladığı ana kadar yüklemek için bu düğmeye basmanızın geçtiği zamandır.. Eğer bunu oyun terimlerinden bahsedecek olsaydınız, ilk bayta kadar geçen süre oyun oynarken sahip olduğunuz “gecikme” ya da “gecikmeye” benzer olurdu. Gecikme, sitenizin ne kadar algılanan yanıt verme yeteneğinin doğrudan bir temsilidir.

İlk Bayt Süresini Etkileyen Faktörler?

İlk bayta kadar geçen süre çeşitli faktörlerle temsil edilebilir, ancak bu bir WordPress makalesi olduğundan, WordPress yerinde olduğunda her şeyi etkilenen şeye indireceğiz.

 • DNS yanıt süresi
 • Sunucu yapılandırması ve performansı (PHP ve web sunucusu)
 • WordPress Eklentileri / Tema
 • HTML Önbelleğe Alma Etkin / Devre Dışı

Bu faktörlerin her biri ek bir gecikme ekler sitenizin görüntülenmeye başlaması için geçen süreye Bu demektir ki hepsi toplanıyor. Öyle değil biraz bu faktörlerin bir kısmı gecikmeyi etkileyebilir, herşey bu faktörlerin daha fazla gecikmeye katkıda bulunur! İdeal bir senaryo için, İlk Bayt için çok iyi bir Zaman elde etmeniz için her şeyin hızlı olması gerektiğini tahmin edebilirsiniz ve bu zincirdeki bir şeyin işlenmesi daha fazla zaman alıyorsa, son İlk Bayt Zamanınız acı çekecektir..

Bu önemlidir çünkü İlk Bayt Süresi, sizin veya okuyucularınızın sitenizde yaptığı her şeyi etkiler. Bir okuyucu bir bağlantıyı, resmi, blog yayınını veya sayfayı her tıkladığında, İlk Bayta Kadar Süreç dikkate alınacaktır. Kötü bir İlk Bayt Zamanının okuyucunun kötü bir sunucuya bağlı bir oyuncuya benzer bir duruma sahip olacağı anlamına geleceğini görebilirsiniz. Her tıklamada önemli bir gecikme olur ve bu da deneyimi etkiler.

Not: Bu noktadan sonra, TTFB kısaltmasını kullanarak işleri biraz hızlandırmak için İlk Bayt’a Kalan Süreyi göstereceğim..

1. DNS yanıt süresi

DNS çözünürlüğü denklemdeki ilk faktördür. Her zaman iyi DNS sunucuları kullandığınızdan ve mümkün olan en iyi çözünürlüğü elde etmek için düğümlerin tüm kelimeye yayıldığından emin olun. Bu adımda TTFB’yi azaltmanın iyi bir yolu, aşağıdaki gibi iyi bir küresel hizmet kullanmaktır CloudFlare bu tür bir hizmet uygulandığı için Global DNS önbellekleme. Bu yöntem, diğer çözünürlükleri önbelleğe alarak TTFB’yi azaltmak için son derece iyidir.

2. Sunucu Yapılandırması

TTFB gecikmesindeki ikinci adım, gerçek sunucudur. Burası hostinginizin devreye girdiği yerdir. Kullandığı web sunucusu yapılandırmasının türü ve önbellekleme teknikleri büyük ölçüde azaltmak TTFB. Örneğin, sunucunuz eski PHP 5.4 yorumlayıcısını uygularsa çok yüksek bir TTFB elde edersiniz, ancak modern bir PHP 7.1 yapılandırması kullanmak bu süreyi 2 veya daha fazla faktör azaltacaktır..

Bunun nedeni PHP yorumlayıcısının işlemde önemli bir rol oynamasıdır. Her zaman bir web sitesi sayfası veya blog yayını istediğinizde uncached, sunucunun yapması gerekenler söz konusu PHP dosyalarını işleme HTML biçiminde tekrar tarayıcınıza dönüştürmek için. PHP dosyaları ne kadar karmaşıksa, bunları önceden işlemek ve tarayıcınıza geri göndermek daha fazla zaman alır.

Sunucunun performansının da tüm süreçte önemli bir rol oynayacağını görebilirsiniz. CPU ne kadar hızlı ve hostinginiz size o kadar çok kaynak ayırırsa, bu dosyaları o kadar hızlı işler ve böylece TTFB’niz daha küçük olur.

Ayrıca, barındırma bir PHP önbellekleme uygularsa, PHP dosyasını tekrar işlemek yerine bu dosyanın önbelleğe alınmış bir sürümünü sunacağı için bu ikinci istek üzerine daha da azaltılacaktır..

Artık 2 tür barındırma işi, genel (önbelleğe alınmamış) hizmetler ve genellikle bir uygulama uygulayan WordPress özel barındırma hizmetleri olduğunu görebilirsiniz. PHP için önbellek mekanizması, TTFB’nizi bu süreçte azaltmak.

3. WordPress Eklentileri ve Tema

TTFB denklemindeki üçüncü adım gerçek sitenizdir. Bu en önemli faktör ve size nedenini göstereceğim.

WordPress genellikle barındırma işleminize birkaç PHP dosyası verir ve ne kadar karmaşık olursa, işlenmesi o kadar uzun sürer. WordPress hizmet vermektedir eklentileri ve bu eklentiler ekstra kod ekler son PHP işlemesine kadar, bunu akılda tutarak ne kadar çok eklenti yüklerseniz, barındırma işleminizin bunları işlemesi daha fazla zaman alır ve böylece TTFB’niz artacak.

Ne kadar az o kadar iyi

Genel bir kural olarak, daha az eklenti genellikle daha iyidir. Elbette, kötü kodlanmış bir eklenti, uzmanlıkla kodlanmış 10 eklentiden çok daha kötü olabilir veya çakışan iki eklenti yüklemek mümkündür. Ancak genel olarak, eklenti sayısını yoğunlaştırmak, güncellemeleri yönetmenizi kolaylaştırır ve sitenizin hızını artırır. Bir kurulum için makul miktarda eklenti örneği.

İlk Bayt Süresi: Daha Az Eklenti

Bu sonraki örnek sorunlu olabilir (yine – kısmen yüklediğiniz şeye bağlıdır).

İlk Bayt Zamanı: Daha Fazla Eklenti

Ve tabii ki, 30 eklenti engelini aşan herhangi bir şey muhtemelen gecikmeniz için iyi değildir. 40’tan fazla eklentiye sahip bir web sitesinin, muhteşem bir barındırma hizmetinde barındırılsa bile ciddi bir yüksek TTFB’ye sahip olacağından emin olabilirsiniz ve size nedenini göstereceğim.

4. HTML Önbelleğe Alma

Son faktör en önemlisidir ve önbellek mekanizması WordPress kurulumunuza uygulamaya karar verirsiniz. WordPress’te birkaç tür önbellekleme mekanizması olmasına rağmen, bunların en etkili olanı HTML Önbellekleme.

Gibi iyi bir eklentiye sahip olmak KeyCDN Önbellek Etkinleştirici TTFB’niz üzerinde, barındırıcının kendisinden bile çok büyük bir etkisi olacaktır. Önbellek etkinleştirildikten sonra okuyucularınızın barındırmadaki PHP ön işlemcisinden geçmesine gerek kalmayacak ve tüm dosyalar HTML’ye dönüştürülecektir. sadece web sunucusunun kendisi içeriğinizin sunumundan sorumludur. Aşağıdakileri içeren bir barındırma kullanmaya karar verirseniz, süreci daha da hızlandırabilirsiniz nginx bu makalede açıkladığım gibi ana web sunucusu olarak apache yerine.

İlk Bayt Olgu Sunumu Zamanı: Neden Önemlidir?

Şimdi size neden bahsettiğimizi göstereyim. Aşağıdaki vaka çalışmaları, çeşitli sunuculardaki web sitesi yapılandırmalarının gerçek hayat örnekleridir ve sonunda kullanışlı bir karşılaştırma özeti vardır.

Yavaş Sunucuda Yavaş Bir Web Sitesi

Yavaş bir siteye sahip olmak TTFB için bir acı olabilir ve iyi bir barındırma hizmeti ile ilgilenmiyorsanız, o zaman mümkün olan en kötü sonuçla yüzleşmeye hazır olmalısınız..

İlk Bayta Kadar Süre: Yavaş Site, Yavaş Sunucu Performansı

Bu siteyi ayrıntılı olarak inceleyelim. Bu amaçla Pingdom Tools’u kullanacağım çünkü TTFB’yi görmenizi sağlayan mükemmel bir araçtır. İşin püf noktası detay siteye yapılan ilk talep üzerine.

İlk Bayta Süre: Yavaş Site, Yavaş Sunucu Yanıtı

Gördüğünüz gibi, sitenin TTFB’si 4,2 saniyeden az değil! Bu, web sitesinin gerçekten kullanılabilir olduğuna dair herhangi bir gösterge elde edene kadar 4 tam saniye geçtiği anlamına gelir..

Şimdi bu zamanı sitede yapacağınız tüm tıklamalarla çarpın ve bir okuyucu için ne kadar acı olabileceğini görebilirsiniz. Tabii ki, TTFB, sitenin oluşturulması için geçen toplam süreye eklenmelidir. Sonuç performans için felaket site kadar alacak Oluşturmak için 7 saniye düzgün bazen.

Birkaç faktörün kombinasyonu buna yol açar. Önbelleğe alma mekanizması, çok yavaş bir barındırma hizmeti ve tamamen eski bir PHP yorumlayıcı olmadan zayıf bir şekilde optimize edilmiş bir web sitesi. Siteniz harici bir önbellek mekanizması olarak cloudflare kullansa bile, siteniz ve barındırma hizmetiniz işbirliği yapmıyorsa, durumu iyileştirmek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur..

Ortalama Bir Sunucuda Hızlı Bir Web Sitesi

Apache ve PHP 7.1 kullanan ortalama bir sunucuya çok hızlı bir site koyduğumuzda neler olacağını görelim

İlk Bayta Kadar Süre: Hızlı Site, Ortalama Sunucu Yanıtı

Önbellek olmadan 10’dan az eklentisi olan bir siteyle sonuç, öncekinden en az 5 kat daha iyidir. TTFB’nin artık 521ms olarak ayarlandığını görebilirsiniz. Bu, sitenin sunucudan gittiği andan bilgisayarınıza ulaştığı andan itibaren tarayıcınızda oluşturmaya başlamanın 0,5 saniye süreceği anlamına gelir.

İlk Bayta Süre: Hızlı Site, Ortalama Sunucu Yanıtı 2

Bu web sitesindeki önbelleği etkinleştirdiğimizde ne olur? Büyü olur. Genellikle Apache üzerinde çalışan ortalama bir sunucu, yalnızca 152ms TTFB ile mükemmel sonuçlar verebilir. Ne kadar iyi WordPress önbellekleme mekanizma sonuçları etkiler.

Hızlı Sunucuda Çok Yavaş Bir Web Sitesi

Şimdi tam tersini görelim. Çok yavaş bir siteyi çok hızlı bir sunucuya koyarsak ne olur?.

İlk Bayta Süre: Yavaş Site, Hızlı Sunucu Yanıtı

Nginx ve PHP 7.1.11 ile Plesk çalıştıran optimize edilmiş bir sunucu, eklentilerle dolu bir sitenin oluşturulması için 1.29 saniye sürecektir (27’den fazla).

İlk Bayta Süre: Yavaş Site, Hızlı Sunucu Yanıtı 2

Ancak güzel KeyCDN Önbellek Etkinleştirici aracılığıyla WordPress’te Önbelleğe Alma özelliğini etkinleştirdiğimizde sonuç şaşırtıcı. Çok yavaş olan sitenin TTFB’si sadece 400ms’ye düşürüldü.

Hızlı Sunucuda Hızlı Bir Web Sitesi

Şimdi en uygun durumu görelim. Hızlı bir sunucuda çalışan hızlı bir web sitesi.

İlk Bayta Süre: Hızlı Site, Hızlı Sunucu Yanıtı

Yavaş bir sitede 1,29 saniye TTFB veren aynı sunucu, önbelleksiz hızlı bir sitede 500 ms’den daha kısa sürede yanıt verir.

İlk Bayta Süre: Hızlı Site, Hızlı Sunucu Yanıtı 2

Önbelleği etkinleştirirsek, sonuçlar şaşırtıcıdır. Önbellek etkinleştirilmiş hızlı bir web sitesi ile birlikte hızlı bir sunucu, 150ms’den daha az TTFB sağlar!

Deney Sonuçları

Sonuçları sevenler için büyük bir grafikte görelim.

İlk Byte Deneyleri Zamanı

Barındırma hizmetinin TTFB’nizi azaltmada ve sitenizin gecikme ve algılanan performansını iyileştirmede önemli bir rol oynadığını ancak siteyle yaptıklarınızın performans üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu görebilirsiniz..

Paketleme

İyi bir TTFB metriğine sahip olmak, hızlı ve duyarlı bir siteniz olacağını garanti eder, genel oluşturma sürenizi kısaltır ve performansı belirlemek için mükemmel bir metrik görevi görür. Genellikle, TTFB ne kadar yüksek olursa siteniz o kadar yavaş olur. Sitenizi karşılaştırırken TTFB’yi akılda tutmak çok önemlidir çünkü bu zamanlama WordPress kurulumunuzdaki darboğazları belirlemek için de kullanılabilir. Tüm eklentileri devre dışı bırakarak ve temel bir temayla değiştirerek basit bir alıştırma yapabilirsiniz ve ardından TTFB’yi tekrar ölçebilirsiniz. Sonuçlara hayran kalacaksınız.

Ben veritabanı performansı, bant genişliği ve ağ hızı dahil dikkate alınması gereken başka faktörler olduğu için bu hiçbir şekilde “hepsini yönetmek için bir metrik” olduğunu söyleyerek bitirmek istiyorum. Ancak TTFB genellikle tüm bu faktörlerden de etkilendiğinden, başka bir yerde darboğazların iyi bir göstergesidir..

Umarım TTFB’nizle deneme yapma şansınız olur. Yorumlarınızı aşağıya bırakın. Kendi testinizi duymaktan veya aklınıza takılan herhangi bir soruya yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map