En Yaygın Yerinde WordPress SEO Hataları

Ortak WordPress Yerinde SEO Hataları

WordPress, arama motorları için kutudan çıkarılmış olarak oldukça iyi bir şekilde optimize edilmiştir, ancak mükemmel değildir. Kullanıcıların yaptığı birçok yerinde WordPress SEO hatası var. Daha spesifik olarak, WordPress’in iki alanda yardım eli olması gerekir:


 1. Gibi gelişmiş bir SEO eklentisi şeklinde ek işlevsellik Yoast SEO.
 2. Yerinde SEO önlemlerinin etkili uygulaması.

en sonunda, sen sitenizin arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) için ne kadar iyi optimize edildiğinden sorumludur. Temel SEO temellerini takip etmiyorsanız, yüklediğiniz eklentiler veya widget’lar çok az kullanılır.

Bunu göz önünde bulundurarak, en yaygın WordPress SEO hatalarının bu listesini ve bunların nasıl önleneceğine dair yönergeler yazdım. Öncelikle tek tek yayınlara ve sayfalara özgü hatalara odaklanacağız. Ardından, tüm web sitesinde sonuçlar doğurabilecek hatalarda. Örneğin. sitenizin alakalı anahtar kelimeler için sıralama yeteneği üzerinde büyük etkisi olabilecek sorunlar. Sitenizin bu hatalardan bazılarının kurbanı olduğunu tespit ederseniz, bunları düzeltmek, WordPress sitenize arama motoru trafiğinin akışında dramatik bir fark yaratabilir..

1. Kalıcı Bağlantıyı Optimize Etmeme

Kalıcı bağınız iki şey için iyidir:

 1. Ziyaretçilere sitenize bir sayfanın ne hakkında olduğuna dair bir fikir verme
 2. Arama motorlarıyla alaka düzeyini gösteren

Bu nedenle, kalıcı bağlantı yapınızın arka ucunuzdaki Ayarlar> Kalıcı Bağlantılar bölümünde doğru şekilde tanımlandığından emin olmalısınız:

Kalıcı Ayarlar
Gördüğün gibi, kalıcı bağlantılar yazı (veya sayfa) adına ayarlanmış. Bu genellikle tavsiye ederim biçimidir. Sitenizdeki içerik bir şekilde tarihle alakalı ise (haber makaleleri gibi) kalıcı bağlantınıza tarih eklemek isteyebilirsiniz. Ancak çoğu blog için posta adını kullanmak en mantıklı.

Kalıcı bağlantı yapınızı doğru bir şekilde ayarladıktan sonra, yayınlarınızın kalıcı bağlantılarının her birinin hedeflediğiniz belirli anahtar kelimeler için iyi optimize edildiğinden emin olmak istersiniz. Örneğin, bu gönderi için kalıcı bağlantı:

Kalıcı Bağlantı Gönder

Gördüğünüz gibi, sadece tüm başlığı yansıtmıyor (bir kalıcı bağlantı WordPress’de varsayılan olarak bunu yapıyor). Alaka düzeyini yorumlama söz konusu olduğunda Google için yararlı olacak, başlıkta yalnızca en önemli anahtar kelimelere odaklanacak şekilde değiştirdim.

2. Postanızın SERP Sunumunu Optimize Etmeme

Ben (bu yazının başında bahsedilen) Yoast SEO eklentisi düşünün birçok nedenlerinden biri çok değerli onun başına / sayfa optimizasyon seçenekleri. Yoast’ın yayın seçeneklerinin nasıl göründüğünün bir ekran görüntüsü:

Yoast SEO Snippet Ayarları

Yukarıdaki alanları doldurarak yayınlarınızı ve sayfalarınızı optimize etmiyorsanız, birkaç püf noktasını kaçırırsınız:

 • Anahtar Kelime Odaklama yazınızın / sayfanızın bir bütün olarak birincil anahtar kelime için ne kadar iyi optimize edildiğini değerlendirmenize olanak tanır.
 • SEO Başlığı ayarlamanıza izin verir başlık etiketi (içeriğin içindeki başlığın aksine) daha arama motoru dostu olmak için.
 • Meta Açıklaması sayfanız / yayınınız için manuel bir açıklama oluşturmanıza olanak tanır. Bu, SERP’lerde ve diğer yerlerde (sosyal medya siteleri gibi) görüntülenecektir. Manuel açıklamalar yazmanın tıklama oranları üzerinde önemli ölçüde olumlu etkisi olabilir.

Sitenizdeki her bir sayfanın ve yayının SERP’lerde görüntülemek için en iyi şekilde düzenlendiğinden emin olun.

3. Kötü Bağlantı

Sitenizdeki blog gönderileri arasında bağlantı kurmanın birçok avantajı vardır. Bu, düşük hemen çıkma oranları veya artan kullanıcı katılımı gibi şeyleri içerebilir. Ancak SEO amaçları için alaka düzeyiyle ilgileniyoruz.

Basitçe söylemek gerekirse, Google sitenizdeki bağlamsal olarak alakalı sayfalara bağlantı verdiğinizi görürse, sitenizin bir bütün olarak belirli bir konuyla olan ilgisini daha iyi anlayacaklardır. Etkili bir bağlantı, belirli bir sayfanın bir konuyla alaka düzeyini gösterebilir. Ama hepsi bu değil. Ayrıca, tüm bir konudaki sıralamalarda genel bir artışa neden olabilir (siteniz bir otorite olarak kabul edildiğinden).

Anahtar, sık sık (ancak alakalı olduğunda) bağlantı kurmak ve anahtar kelime açısından zengin bağlantı metinlerini kullanmaktır. “Daha fazla bilgi edinmek için”, buraya Tıkla“, Yazın“ hakkında daha fazla bilgi edinin köpek Eğitimi“. Bağlantıları daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için son derece yararlı bulduğum bir eklenti Link Whisper. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Link Whisper incelememize göz atın.

4. Kötü Dış Bağlantı

Mantıksız görünse de, arama motoru sıralamalarınızı düzenli olarak olumlu etkileyebilirsiniz. alakalı ve yetkili harici sitelere bağlantı verme. Bunun iki nedeni vardır:

 1. Yukarıdaki birbiriyle bağlantılı bölümde tartışılan alaka düzeyi faktörü
 2. Google, sitelerin başkalarına atıfta bulunduğunu görmeyi sever – tıp dergisinin diğer çalışmalara verdiği gibi

Basitçe söylemek gerekirse, siteniz harici sitelere bağlantı vermiyorsa Google bunu içeriğinizin özellikle değerli olmadığının bir işareti olarak kabul edecektir. Bu nedenle, nişinizdeki alakalı ve yetkili web sitelerine ve bloglara düzenli olarak bağlandığınızdan emin olun. Örneğin, Yoast’ı WordPress SEO hakkında her konuda bir otorite olarak görüyoruz ve harika bir makaleleri var. giden bağlantılar neden önemlidir?.

5. Kötü Görüntü Optimizasyonu

Genel WordPress SEO hataları söz konusu olduğunda, en sık gördüğüm biri kötü görüntü optimizasyonu. Arama motorları metni resim biçiminde göremez, bu nedenle medya söz konusu olduğunda elini biraz tutmanız gerekir. Alt ve başlık etiketleri burada WordPress medya yükleyicide gösterildiği gibi devreye giriyor:

seo-görüntü optimizasyonu

SEO dünyasında alt ve başlık etiketlerinin ne kadar önemli olduğu konusunda sonsuz bir tartışma var. Ama bu konuda zamanımı harcamak yerine, her ikisine de metin ekliyorum. Bu etiketler söz konusu olduğunda, SEO’ya ve kullanılabilirliğe odaklanın.

Birçok kişi için (görme engelli veya mobil kullanıcılar gibi) resimler görüntülenemeyebilir; bu durumda alternatif metin görürler. Bu nedenle, içerikle alakalı anahtar kelimelere odaklanırken, görüntüyü tanımlayıcı olmalıdır. Logolara, sloganlara ve gezinme resimlerine alternatif ve başlık metni eklemeyi unutmayın. Hepsi, arama motorlarına sitenizin konusuyla ilgili daha fazla bağlam sağlamak için kullanışlıdır. Ama bu sadece bir buzdağı görüntüsünün ucu. Hız ve SEO için mükemmel görüntü elde etmenin daha fazla yolunu öğrenmek için görüntüleri nasıl optimize edeceğinizle ilgili bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

6. Kötü Sınıflandırma / Etiketleme

Bu, benim çok sayıda kategori ve etiketle ilişkilendirilmiş gerçek bir evcil hayvanım. Bir arama motorunun çok çeşitli anahtar kelimelerle ilişkili bir gönderiyi nasıl anlamlandırması gerekir??

Seçmeli ve özel olarak kategorilere ayırma ve etiketleme. Çok sınırlı sayıda kategoriniz (genellikle belirli istisnalar dışında 10’dan az) ve sınırlı sayıda etiketiniz (belki de en fazla 50) olmalıdır. Bir etiket kategorisi yalnızca birkaç kez kullanılmışsa, muhtemelen varoluşa layık değildir..

WordPress yayınları ve sınıflandırmalar söz konusu olduğunda işleri basit tutuyorum – daha azı daha fazla. Kendi blogumda her gönderiyi tek bir kategoriye ve bir avuç yüksek alakalı etikete bağlarım. Bu şekilde, Google’ın sıralamaya uygun gördüğü bağlamsal olarak alakalı sınıflandırma sayfaları üretiyorum.

İyi yapılandırılmış kategori ve etiket sayfaları, arama motorlarına çok fazla bağlam sağlar.Bu şekilde, sitenizin belirli bir konuyla bir bütün olarak alaka düzeyi hakkında bir fikir oluşturabilir ve ayrıca bireysel olarak sıralanabilirler. Kalite kategorisini ve etiket sayfalarını bir araya getirmeye karar verirseniz, dizine eklenecek şekilde ayarlandığından emin olun. Kategorize etme ve etiketleme söz konusu olduğunda en iyi uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

7. Kötü Yapılandırılmış Başlıklar

HTML başlıkları (ör.

etiketi) Google’a sitenizin alaka düzeyiyle ilgili birçok bağlam sunun. Başlık etiketlerine yerleştirilen kelimeler, sitenizdeki ana içerikte bulunanlardan daha ağırdır.

Bu nedenle, mümkün olduğunda bu başlıklara alakalı anahtar kelimeler eklemeniz çok önemlidir, ancak bu Ayrıca başlık etiketlerinizin uygun şekilde yapılandırılması önemlidir. Bazı WordPress temaları bu konuda en iyi uygulamaları izlemediğinden, başlık etiketlerinizi şimdi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Kısaca:

 • Ana sayfanızda,

  etiketi sitenizin adı olmalıdır

 • Diğer tüm sayfalarda,

  etiketi başlık olmalıdır (örneğin gönderinin / sayfanın)

Bu şekilde, ana sayfanız sitenizin adı için en iyi sıralama şansına sahip olur ve diğer sayfalar, kapsadıkları belirli bir konu için en iyi sıralama şansına sahiptir.

ayrıca,

ve

etiketlerin bağlamsal olarak alakalı alt başlıklar olarak kullanımı ücretsiz olmalıdır. Senin teman ne olmamalı yapıyor olmak bu etiketleri israf amaçlı kullanmaktır (örneğin, kenar çubuğu widget’ındaki “önerilen gönderiler” başlığı için – arama motorlarına hiç yardımcı olmaz). Üstbilgi etiketlerinin doğru bir şekilde nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi için bu ayrıntılı gönderiyi Joost de Valk.

8. Arama Motorlarına Çok Fazla Endeksleme Talimatı Verme

Birçok kişi Google’ın tüm sitelerini tarayacağını ve dizine ekleyeceğini varsaymakla hata yapar. Google yavaş ilerleme tüm sitenizde sık sık endekslemeyecek herşey yayınların ve sayfaların. Gerçekte, Google’ın aslında sitenizdeki tüm içeriği taramasını istemezsiniz – yalnızca sıralamaya değer olan şeyler. Başka bir şey gereksizdir ve Google’ın dizininde olmanın hiçbir yararı yoktur. Özellikle, bu tür sayfalar şunları içerir:

 • Kullanılmayan sınıflandırma / arşiv sayfaları (ör. Etiketler, yazar arşivleri, tarih tabanlı arşivler vb.)
 • Gizlilik politikanız
 • Yasal sorumluluk reddi

Kaptın bu işi. Google’a sunabileceğiniz “temiz” bir site daha iyidir. Arama yapan kişiler için alakasız veya işe yaramaz olan her şey yalnızca sitenizin alaka düzeyini azaltmaya yarar. Bu nedenle, tüm bu sayfaların “noindex” olarak ayarlandığından emin olmalısınız – yani arama motorlarına dizine eklememelerini söyleyin. Bu gibi bir eklenti ile kolayca yapılır Yoast SEO, tüm taksonomileri / arşiv türlerini noindex yapmanızı sağlar.

Eklenti yüklüyken, SEO> Arama Görünümü. Ardından, “Arama sonuçlarında (Yazı Türü) Gösterilsin mi?” noindex yapmak istediğiniz her gönderi türü için Hayır olarak. Ardından taksonomiler ve arşiv aynısını yapmak için sekmeler.

Yoast SEO: İçerik Türleri Varsayılanları

Bu seçenek, her gönderi veya sayfa bazında da kullanılabilir:

Yoast SEO Post Endeksleme

9. XML Site Haritası Sağlamamak

XML site haritası hiçbir şekilde gerekli değildir. Ama arama motorları için bir sağlamak değil birine adresinizi yerine sözlü olarak evinize karmaşık yönler vermek gibidir. Neyin endekslenmesi gerektiğini söylerseniz arama motorları için çok daha kolaydır. Bu şekilde Google, Bing ve diğerleri, dizine eklenmiş sayfalarınızdan hangisinin en önemli olduğunu bilir.

XML site haritası sağlamamasının en büyük günahı, yapması çok kolay olması gerçeğidir. Yukarıda adı geçen Yoast SEO eklentisini zaten yüklediyseniz, SEO> Genel> Özellikler XML site haritası işlevselliğinde:

Yoast SEO XML Site Haritası

Hepsi bu kadar. Yoast, site haritalarınızı, altında etkinleştirdiğiniz / devre dışı bıraktığınız çeşitli seçeneklere dayandırır. Arama Görünümü Bölüm. Eklenti artık sitenizi tararken arama motorlarının kullanması için sunucunuzda dinamik olarak güncellenmiş bir XML site haritası tutacak.

10. Meta Anahtar Kelimelere Odaklanma

Bu daha az hata ve daha fazla zaman kaybıdır, çünkü Google meta anahtar kelimeleri dikkate almaz siteleri sıralarken. Meta anahtar kelimeler, geçmişte spam gönderenler tarafından Google’ın artık onlara bir değer atamayacağı ölçüde kullanılmıştır. Hala meta anahtar kelimeler kullanıyorsanız, şimdi durma zamanı.

11. Yinelenen İçerik (ve Kurallı URL’leri Tanımlamıyor)

Birçok kişi size yinelenen içeriğin en büyük düşmanınız olduğunu söyleyecektir. Google, başka bir yerde bulunan içeriği yayınladığınızı görürse, bazı karmaşık HTML’den başka bir şey kalmayıncaya kadar sitenizde kutsal cehennemi açığa çıkarır..

Gerçekte bu mutlaka doğru değildir. Google, siteleri yinelenen içerik kullandıkları için (her zaman) cezalandırmaz. Bunun yerine, büyük ölçüde aynı içeriğe sahip iki web sayfası görürse, hangisinin orijinal yayıncı olduğunu anlamaya çalışır. Ardından, arama sonuçlarında bu sayfayı diğerine göre önceliklendirir.

Öte yandan, aynı sitedeki yinelenen içerik harika değil. Dünyada sona ermeyen bir sorun olmasa da, aynı içeriğin birden fazla örneğinin birden fazla sayfada bulunması sadece dağınıktır. Yirmi “Bluehost Review” makalesine sahip olmak, ilk sayfada sıralamanıza yardımcı olmaz. Yinelenen blog makalelerini birleştirmek ve kaldırılan yayınları / sayfaları en alakalı olana yönlendirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın (yine, Yoast SEO, yerleşik yönlendirme yöneticisi ile çok kullanışlıdır).

Ayrıca, yanlışlıkla yinelenen sayfalar olduğunu düşündüğünüzden çok daha yaygındır Sitenizin ana sayfası her ikisinde de bulunabilir www ve olmayan-www (yani https://yoursite.com/) ve http ve https aslında ayrı sayfalardır. Çözüm olarak bilinen standart URL’ler sitenizin web sayfalarının her biri için.

12. Hız için Optimize Etmeme

Sitenizin yükleme hızı çok önemlidir. Kullanıcılar, yüklenmesi yavaş olan sitelerden nefret eder ve uzantıları da Google’dan (ve muhtemelen diğer arama motorlarından). Basitçe söyleyin, sitenizin yüklenme hızının sıralamalarınız üzerinde gerçekten bir etkisi olabilir.

Bu nedenle, sitenizin iki kısa sürede yüklenmesini sağlamalısınız. WordPress’i nasıl hızlandıracağınız konusunda birçok kılavuzun yanı sıra yardımcı olmak için kullanabileceğiniz optimize edilmiş WordPress barındırma ve önbellek eklentileri var.

Sitenizin hızını ve nokta darboğazlarını değerlendirmek için Pingdom ve PageSpeed ​​Insights gibi site hızını test etmek için popüler ücretsiz araçlardan da yararlanabilirsiniz..

13. Sosyal Medya için Optimizasyon Yapılmaması

İster sosyal medyadan hoşlanın ister hoşlanmayın, profillerinizin Açık Grafik ve Twitter Kartları ile doğru şekilde ayarlandığından ve WordPress’inize bağlandığından emin olmalısınız. Henüz tahmin etmediyseniz, Yoast SEO, sosyal ayarlar eklentiye yerleştirildiğinden bunu yapmanın hızlı ve basit bir yoludur.

Yoast SEO Sosyal Ayarları

Nispeten küçük bir şey gibi görünebilir, ancak sitenizin sosyal medyanıza doğru bir şekilde bağlandığından emin olmak, yayınlarınızın daha “paylaşılabilir” olmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak, Yoast ile kendi özel Facebook ve Twitter meta etiketlerinizi ekleyebilirsiniz. Buna bir başlık, açıklama ve optimize edilmiş resim de dahildir. Yine, bu, yayınınızın görünürlüğünü ve paylaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yoast SEO Özel Facebook ve Twitter Meta Etiketleri

Ortak Yerinde SEO Hatalarını Sarma

SEO oldukça korkutucu olabilir – yanlış gidecek çok şey var. Ama bunun ters tarafı, eğer birçok şeyi alabilirsen sağ, rekabete göre büyük bir avantajınız olacak. Yukarıda gördüğünüz WordPress SEO hatalarının çoğu roket bilimi değildir. Ayrıca, SEO’nun temel prensiplerini anladıktan sonra, sitenizin sıralamaları için iyi bir şey olduğunda sezgisel olarak tespit edebilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir..

WordPress kullanıcıları için bu yazıda veya diğerlerinde yer almadığım herhangi bir yerinde SEO ipucunuz var mı? Öyleyse, lütfen yorumlar bölümünde bizimle paylaşın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map