WordPress Yönetici Alanınızı Koruma

WordPress Yönetici Alanınızı Koruma

WordPress yönetici alanınızı ve giriş sayfanızı saldırılara karşı korumak çok önemlidir. Ancak, bilgisayar korsanları büyük bir güvenlik riski oluştursa da, bunlar sadece onlar değil. Kullanıcı kaydı sağlayan siteler için, yönetici alanını kullanıcıların kendilerine karşı korumanız da gerekir. Onaylanan kullanıcılardan kaynaklanan güvenlik sorunlarına “kötü amaçlı olmayan izinsiz girişler” denir.


Neyse ki, birkaç sağduyu ipucu uygulayarak ve yardımcı olacak bazı eklentiler yükleyerek web sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Oturum açma kimlik bilgileriniz gibi yönleri göz önünde bulundurarak ve kötü niyetli saldırıları kaynağında keserek, sitenizi kullanan herkes için daha güvenli hale getireceksiniz.

Bu makalede, öncelikle yönetici ve giriş sayfalarınızı neden korumanız gerektiğini tartışacağız, ardından sitenizi iyi bir şekilde korumanıza yardımcı olacak beş ipucu vereceğiz. Başlayalım!

Neden WordPress Yönetici Alanınızı Korumalısınız (ve Giriş Sayfası)

Hata gösteren bir WordPress giriş ekranı.

Evinizin ön kapısı gibi, WordPress giriş sayfanız, web sitenize erişme konusunda muhtemelen zincirdeki zayıf bağlantıdır. Yönetici ekranınız herkesin gireceği ilk odayı temsil eder, yani her ikisini de kilitlemek güvenlik için çok önemlidir. Bunu yapmamanın sonuçları, müşteri, kullanıcı veya kişisel bilgilerin kaybı, web sitenizin işlevselliğine zarar verilmesi ve hatta tamamen kaldırılması dahil olmak üzere sayısızdır. Dahası, müşteri güveninin aşınması, kârlılığınız için felaket olabilir.

Son olarak, kaba kuvvet saldırılarının bir web sitesine yetkisiz erişim elde etmenin popüler bir yolu olduğunu belirtmek gerekir, bu nedenle buradaki bazı ipuçları sitenizi bundan.

WordPress’te yeniyseniz, sitenizi nasıl güvende tutacağınızı anlamak göz korkutucu olabilir. Süreci belirsizleştirmek için sitenizi güvenceye almak üzere uygulayabileceğiniz beş ipucu belirledik. Hadi bir bakalım!

1. Güçlü Kullanıcı Adları ve Parolalar Seçin

Nihayetinde, güçlü kimlik bilgileri, bazen sayılar ve simgeler içeren uzun bir rastgele karakter dizisidir. Kısa parolalarla karşılaştırıldığında, güçlü bilgisayar korsanlarının tahmin etmesi zordur, bu nedenle hesabınıza erişmelerini zorlaştırır. Çevrimiçi yetişkinlerin% 69’u şifrelerinin ne kadar güvenli olduğunu düşünmediğinden, bu acil bir endişe kaynağıdır. Kısacası, zayıf kimlik bilgileri sitenizi kolayca önlenebilir bir riske açık bırakır.

Daha ne, herkes sitenizin kullanıcı kimlik bilgileri önemlidir – başka bir yönetici hesabının zayıf olması durumunda güçlü bir kullanıcı adı ve şifreniz olması iyi değildir.

1Password web sitesi.

Neyse ki, kullanıcı adlarınızın ve şifrelerinizin sıfırdan oluşturulduğundan emin olmak oldukça kolaydır:

 1. Kullanıcı adınızı gizleyin. Varsayılan kullanıcı adlarını yönetim tahmin etmesi daha zor bir şeye.
 2. Uzun ve tahmin edilmesi zor bir şifre kullanın. Gibi bir web sitesi kullanabilirsiniz Güçlü Şifre Üretici – WordPress ayrıca mükemmel bir şifre üreticisi içeriyor ve birçok tarayıcının kendi sistemleri var. Uzunluğun güvenli bir parolada birincil faktör olduğunu unutmayın.
 3. Şifrenizi güvenli bir yerde saklayın. Bu, güçlü kimlik bilgileri oluşturmak için kesinlikle gerekli olmasa da, şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklamak da önemlidir. Bu amaçla, Son Geçiş veya 1Password tüm şifrelerinizi kolayca yönetmenize yardımcı olmak için.

Tabii ki, yönetim alanınızı korumak için elinizin altında olan tek yöntem bu değildir. Erişimi kısıtlamanın başka bir yoluna bakalım.

2. Yetkisiz Girişleri Engellemek için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) ekleyin

2FA, akıllı cihazınız üzerinden benzersiz bir kod veya jeton isteyerek hesabınızı korumanın bir yöntemidir. Bu, her giriş yaptığınızda WordPress’in bir bilgisayar korsanı veya istenmeyen bir şey olmadığından emin olabileceğiniz anlamına gelir..

Keyy eklentisi.

Diğer güvenlik yöntemlerinde olduğu gibi, 2FA uygulamanıza yardımcı olabilecek birçok eklenti vardır:

 1. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama: Bu eklenti, giriş erişimi için zaman sınırlı kodlar sağlamak üzere Google Şifrematik ile birlikte çalışır.
 2. keyy: Bu benzersiz çözüm, akıllı cihazınızı yalnızca giriş yapmak için kullanarak kimlik bilgilerini tamamen ortadan kaldırıyor gibi görünüyor.

Sonuçta, önce standart bir 2FA eklentisi ile deneme yapmak, ardından rahat olduğunuzda Keyy gibi diğer çözümlere yönelmek istersiniz. Ayrıca, bazı eklentiler Wordfence ve Jetpack bu özelliği dahil et, bu yüzden de kontrol etmeye değer.

3. Kaba Kuvvet Saldırılarını Sınırlamak için Oturum Açma Denemesi Sayısını Sınırlayın

Basitçe söylemek gerekirse, kaba kuvvet saldırıları, olası her kombinasyonu tekrarlayarak kimlik bilgilerinizi tahmin etmeye çalışır. Bir web sitesini hacklemenin popüler bir yöntemidir ve bir kullanıcının giriş yapma sayısını sınırlamak, onları engellemenin basit ve etkili bir yoludur..

Wordfence web sitesi.

Onları nasıl önleyeceğimize gelince, eklentiler bir kez daha kurtarmaya geliyor. İşte önerilerimiz:

 1. Jetpack: Jetpack, diğer özelliklerinin yanı sıra çoklu modüller kaba kuvvet girişimlerini kısıtlayacak ve sitenizi onlar için izleyecek.
 2. iThemes Güvenliği: Bu hepsi bir arada eklenti yalnızca giriş denemelerini sınırlamanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda şüpheli kullanıcıları da yasaklamanızı sağlar.
 3. Wordfence Güvenliği: Kaba kuvvet saldırısı kısıtlamalarının yanı sıra, bu kapsamlı eklenti, güvenlikle ilgili diğer hayati özelliklere de sahiptir..
 4. BruteGuard: Bu eklenti, kullanıcılarını, onu kullanan tüm WordPress sitelerinde başarısız giriş denemelerini izlemek için bağlayarak kaba kuvvet saldırılarına karşı sizi korur, daha fazla insanın kullandığından daha güçlü olan ve öğrenen koruyucu bir ağ oluşturma.

Web sitenizdeki müdahaleci saldırıları durdurmak için başka bir yöntem daha var – bunları geçişte kesmek. Buna daha derinlemesine bakalım.

4. Sitenizi Kod Enjeksiyonlarından Korumak için Bir Web Sitesi Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF) uygulayın

Kod yerleştirme kulağa şöyle geliyor: sitenizin işlevselliğini değiştirmek için kullanılan kod ve yıkıcı olabilir. Özetle, bir WAF, sitenize, bu ve diğer saldırı türlerini dosyalarınıza ulaşmadan engellemek için bir engel sunar.

Hepsi Bir Arada WP Güvenlik ve Güvenlik Duvarı eklentisi.

Bazı eklentiler (Wordfence gibi) standart olarak bir WAF içerir. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır:

 1. NinjaFirewall: Bu özel eklenti, WordPress’in önünde bulunan ve “gerçek WAF” olarak lanse edilen bağımsız bir güvenlik duvarıdır..
 2. Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Güvenlik ve Brute-Force Güvenlik Duvarı: Bu eklenti sadece sürekli güncellenen sağlam bir WAF içermez, aynı zamanda kaba kuvvet saldırılarına karşı korur.
 3. Hepsi Bir Arada Güvenlik ve Güvenlik Duvarı: İsim her şeyi söylüyor – bir şifre üreticisi içerir, zayıf kullanıcı adlarını kontrol eder, kaba kuvvet saldırılarına karşı korur ve ayrıca güçlü bir WAF’ye sahiptir.

Kısacası, sitenizi korumamak için bir mazeret yoktur ve bir WAF uygulamak, bunu yapmanın en iyi yollarından biridir..

5. Sitenizdeki Hesap Özelliklerini Sınırlamak için WordPress Kullanıcı Rollerini Kullanın

Sitenize erişen her hesap için, kullanıcı hesabının yapabileceklerini sınırlayan bir dizi özelliğe sahip tanımlı bir kullanıcı rolü belirleyebilirsiniz. Bu, kullanıcıların yalnızca işlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları şeye erişebilecekleri anlamına gelir – açıkça site güvenliğinin önemli bir yönü.

Kullanıcı Rol Düzenleyicisi eklentisi.

Bu listedeki diğer ipuçlarında olduğu gibi, başlamak bir esinti:

 • Yalnızca kullanıcının neye ihtiyaç duyduğuna ve başka bir şeye erişim sunmamak için doğru kullanıcı rollerini önceden ayarlayın.
 • Gibi bir eklenti kullanın Kullanıcı Rol Düzenleyici veya WPFront Kullanıcı Rol Düzenleyici belirli rollerin sahip olduğu erişimi özelleştirmek için.
 • Kullanılmayan hesapları düzenli olarak kontrol edin ve silin.

Sonuç olarak, kullanıcı rollerini ayarlamak zor olmak zorunda değildir ve potansiyel olarak yönetici alanınıza daha fazla güvenlik sunabilir.


Güvenlik söz konusu olduğunda, birincil kaygınız nereden olursa olsun her zaman yetkisiz erişimi uzak tutmak olmalıdır. Bunu yapmamanın sonuçları siteniz, arama sıralamanız ve potansiyel geliriniz için yıkıcı olabilir.

Bu makalede, yönetici alanınızı uzman bir şekilde korumak için beş ipucu ele aldık. WordPress yönetici alanınızı korumaya yardımcı olacak başka ipuçlarınız var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bunları anlatın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map