WordPress için HTTP / 2’ye Giriş

WordPress için HTTP / 2'ye Giriş

HTTP / 2, modern web’de tanıtılacak en önemli kilometre taşlarından biridir. Bu makalede, HTTP’nin geçerli durumu vurgulanır ve HTTP / 2’nin temel avantajları (ve bazı teknik olmayan kavramlar) tanıtılır. Ayrıca 2018’de WordPress için HTTP / 2’yi nasıl uygulayacağımızı öğreneceğiz.


HTTP’nin Kısa Geçmişi

HTTP, 1991 yılında Tim Berners Lee tarafından oluşturulan Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü temsil eder. Tim, World Wide Web için teşekkür etmemiz gereken adamdır. HTTP en yaygın ve yaygın olarak benimsenen programlardan biridir uygulama protokolleri internette. Ama sadece bu değil.

Bir saniye bekle. Cümleyi vurguladım uygulama protokolleri. Neden? Gördüğünüz gibi, İnternet aslında dört hiyerarşik protokol katmanının bileşimidir. Her katman bir dizi protokolden oluşur ve bir çekirdek işlevi.

Bir bakıma, İnternet Protokolü (IP) paketinde dört katman var:

 1. Uygulama katmanı
 2. Taşıma katmanı
 3. İnternet Katmanı
 4. Bağlantı Katmanı
İnternet Uygulama Katmanı protokolleri

İnternet Protokol Katmanları. Kaynak: Vikipedi

Çok fazla ayrıntıya girilmeden, son üç katman (yani Ulaşım, İnternet ve Bağlantı katmanları), veri alışverişi için güvenilir bir bağlantı kurmaktan sorumludur.

En üstteki katmana Uygulama katmanı, tüm uygulamaları internette.

 • Web sayfalarını görüntülemek, İnternet’te HTTP protokolü ile mümkün kılınan bir uygulamadır..
 • E-posta İnternet’teki başka bir uygulamadır – POP veya IMAP protokolü ile mümkün kılındı.

Var uygulama katmanında birden çok protokol İnternette YouTube Canlı Videolar ve Klan çatışması mümkün.

HTTP / 2’nin Doğuşu

WordPress Başlangıçları için HTTP / 2

HTTP, istemciler ve sunucular arasındaki ortak dildir ve modern web’i etkinleştirir. Tek bir anahtar kelime ve belge yolu olarak basit başlangıcından itibaren, yalnızca tarayıcılar için değil, İnternet’e bağlı her yazılım ve donanım uygulaması için de tercih edilen protokol haline gelmiştir..

Bu şu soruyu akla getiriyor – bu önemli yazılım parçasını ne sıklıkla güncelliyoruz? Görünüşe göre – çok sık değil

Aslında, HTTP protokolü en son güncelleme aldığında, ilk iPhone’un piyasaya sürülmesinden on yıl önce 1997 yılındaydı! HTTP sürümü 1.1 ve 20 yıl sonra, bugün hala en yaygın kullanılan HTTP sürümü!

İnternette gerçekleşen her şey – akan kedi videolarından, Uluslararası Uzay İstasyonundan yayınlanan canlı görüntülü sohbetler ve trilyonlarca çevrimiçi işlem – her şeyden önce güncellenmemiş olan teknoloji üzerinde gerçekleşir yirmi yıl. Yıllar geçtikçe, İnternet için yeni uygulamalar oluşturma konusunda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Ancak, tüm bunları geçici çözümler HTTP / 1.1 sınırlamalarından

HTTP / 1.1’in kötü olduğunu söylemek istemiyorum. Ama yapabilir kesinlikle bir güncelleme kullan. İşte bu yüzden 2015’te İnternet Mühendisliği Görev Gücü HTTP için daha iyi bir protokol oluşturma konusunda iki katına çıktı.

Sonuç, temel teknolojide bazı ciddi iyileştirmeler yaparken HTTP / 1.1 üzerinde çalışan tüm öğelerle sorunsuz bir şekilde çalışan yeni bir protokoldür. Bu yeni protokole HTTP / 2 adı verildi.

HTTP / 2’de Neler Değişti?

Aslında bir çok şey. Ama hepsini burada ele almayacağız. O zamandan sıkılmış olacağınızdan emin olabilirsiniz ve olayları geeky olmayan bir şekilde açıklayamayacağımdan daha da emin olabilirsiniz. Ancak WordPress için HTTP / 2 söz konusu olduğunda, işte birkaç önemli nokta.

çoklama

HTTP / 1.1’de, sunucu ve istemcinin kaynak istemek için ayrı bağlantılar kurmaları gerekiyordu. UpWork’in bu güzel örneğiyle açıklayayım:

WordPress için HTTP / 2: Çoklama

Çoğullamayı gösteren resim oDesk

Bir web sitesi HTML, CSS, JavaScript, resimler ve diğer dosyalardan oluşur. Bu dosyalara toplu olarak kaynak denir. Bu örnekte, üç kaynaktan oluşan bir web sitesi var – JavaScript dosyası, CSS dosyası ve resim dosyası.

HTTP / 1.1’de, tarayıcının bu kaynakları istemek için sunucuyla üç TCP bağlantısı gerektirdiğini görüyoruz. Neden? Çünkü HTTP / 1.1’de her bağlantı yalnızca bir istekte bulunabilir. Daha fazla sayıda bağlantı genellikle en iyi kaynak ‘trafik sıkışıklığı’ olarak tanımlanabilecek sonuçlarla sonuçlanır ve bu da sonuçta yavaş bir web sitesi deneyimine yol açar.

HTTP / 2 Çoklama özelliğini destekler

Çoklama, sunucuların tek bir bağlantı üzerinden birden çok dosya göndermesine izin veren bir teknolojidir. Sonuç olarak, aynı web sitesi HTTP / 2 kullandığında, üç kaynağın tümü tek bir bağlantı üzerinden gönderilebilir. Sonuç olarak, yükleme süreleri ve ağ kaynaklarının tüketimi önemli ölçüde azalacaktır. Daha basit terimlerle, daha azıyla daha fazlasını yapabilirsiniz. Dolayısıyla, WordPress için HTTP / 2, WordPress sitenizi hızlandırmanın (potansiyel olarak) harika bir yoludur.

Alan Adı Kırma ve Diğer Geliştirmeler

Yeni uygulamaların HTTP / 1.1’in belirli sınırlamalarının üstesinden gelmek için nasıl ‘geçici çözümler’ gerektirdiğini hatırlıyor musunuz? Alan adı parçalama böyle bir çözümdür. Etki alanı parçalamanın neden gerekli olduğuna bakalım.

HTTP / 1.1 genellikle bir sunucu (etki alanı) ile istemci arasındaki maksimum açık bağlantı sayısını sınırlar. Çoğu web sitesinin paralel olarak yüklenecek birden fazla kaynağı vardır. Sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için web siteleri kaynaklarını birden çok alt alandan sunmaya başladı. Buna alan adı kırma denir.

WordPress için HTTP / 2: Alan Adı Kırma

Etki alanı parçalarını UpWork tarafından gösteren resim

Artık HTTP / 2 ile alan adı paylaşımına gerek yok. HTTP / 2, maksimum açık bağlantı sayısının sınırını koymadığı için değil. Ancak HTTP / 2 çoğullamayı desteklediğinden. Tüm kaynaklar doğrudan tek bir bağlantıda gönderilebilir!

HTTP / 2’de çoğullama sayesinde, bu ‘geçici çözümlerin’ birçoğuna artık gerek yoktur. Bunlar CSS spriteları, kullanarak CSS’deki satır içi görüntüler veri URI’leri, ve CSS ve JavaScript’in birleştirilmesi. Koymak için Smashing Dergisi‘Kılıçlar:

HTTP istekleri HTTP / 2 dünyasında ucuzdur. Geliştirme sırasında varlıklarınızı kullanılacakları sayfalara göre düzenlemek çok daha iyi olacaktır. Daha sonra yalnızca ziyaretçinin ihtiyaç duyduğu kodu sunabilirsiniz. Çok sayıda küçük stil sayfası indirmek önemli değil. İşlerin ne sıklıkta değiştiğine bağlı olarak da organize edebilirsiniz; uzun ömürlü varlıklara daha uzun süre bakım yapılabilir.

İkili Protokol Desteği

Bilgisayarların 0’larda ve 1’lerde konuştuğunu biliyoruz, değil mi? HTTP / 1.x eskiden böyle konuşmuyordu. İstek yanıtlama döngülerini tamamlamak üzere metin komutlarını işlemek için kullanılan HTTP1.x.

HTTP / 2, bir metin protokolünden ikili protokole dönüştürmeyi destekler. Bu, sunucunun ve istemcinin gerçek metin yerine 0s ve 1s’de konuşmasını sağlar – böylece aynı istek yanıt döngülerini tamamlamak için gereken zaman ve enerji miktarını önemli ölçüde azaltır..

HTTP / 2 Sunucu Aktarma

Bu özellik açıklamak biraz karmaşık olabilir, ancak basit tutmaya çalışacağım. Klasik HTTP / 1.1 senaryosunda, bir sunucu (veya web sitesi) yalnızca istemciye kaynak istediğinde kaynakları istemciye (tarayıcı) gönderir. Bu tipik bir istek-yanıt senaryosudur.

Bununla birlikte, HTTP / 2 sunucu itme konseptini sunar, burada sunucu ilk kez istemciye açıkça kaynak istemesine gerek kalmadan istemciye kaynak (veya bilgi) gönderebilir. Bu mekanizma, bir istek-yanıt gidiş-dönüşü kaydeder ve ağ gecikmesini azaltır.

Web geliştiricileri, Server Push’tan yararlanan uygulamalar oluşturabilir ve istekleri tahmin ederek istemciye ek kaynaklar / bilgiler gönderebilir. Sonuç? Daha hızlı, daha pürüzsüz uygulamalar.

Üstbilgi Sıkıştırma

HTTP / 2, istemci ve sunucu arasında veri alışverişi yaparken HPACK başlık sıkıştırması olarak adlandırılan bir şey kullanır. Bunun neden önemli olduğunu anlamadan önce, protokoller hakkında biraz daha fazla bilgi edinme zamanı.

Herhangi bir protokoldeki (HTTP dahil) bir veri birimi üç temel bileşenden oluşur – üstbilgi, yük ve altbilgi.

 1. Üstbilgi: Üstbilgi, veri birimi hakkında bilgi içerir
 2. Yük: Bu, sunucudan istemciye aktarıldığı gerçek verilerdir
 3. Altbilgi: Bu, veri biriminin hatasız bir şekilde başarıyla teslim edilmesini sağlayan bir tür kontrol listesidir..

Üstbilgi sıkıştırma oldukça basit bir yöntemdir – sunucu üstbilgi bilgilerini sıkıştırır önce istemciye aktarma. Veri birimini (veya paketi) aldıktan sonra, istemci üstbilgiyi açar ve kullanıcıya görüntüler (veya kullanır).

Medya açısından zengin web siteleri (Netflix veya New York Times gibi) bugün norm haline geldiğinde, HTTP / 2’nin HPACK başlık sıkıştırması, sunucudan istemciye veri aktarırken çok fazla bant genişliği tasarrufu sağlayabilir.

Geliştirilmiş TLS

TLS, sunucu ve istemciler arasındaki bağlantıları şifreleyen bir teknoloji olan Aktarım Katmanı Güvenliği anlamına gelir. Bunun HTTPS olduğunu biliyoruz. Bu, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi işlemler sırasında kredi kartı bilgilerimizi ve diğer kişisel verilerimizi çalmasını önlemeye yardımcı olan teknolojidir..

HTTP / 2, mevcut TLS teknolojisiyle kusursuz bir şekilde çalışır ve daha az TLS anlaşması, hem istemci hem de sunucu tarafında düşük kaynak tüketimi ve HTTP / 1 ile ilişkili belirli güvenlik açıklarını ortadan kaldırırken mevcut web oturumlarını yeniden kullanma konusunda gelişmiş özellikler gibi bir dizi gelişmiş özellik sunar. .x.

Dünya HTTP / 2 İçin Hazır mı??

Bu duruma bağlı. Chrome ve Firefox dahil olmak üzere modern tarayıcıların çoğu HTTP / 2 protokolünü desteklemektedir. HTTP / 2 protokolünü uygulamak için kaynaklarınız varsa – devam etmeli ve yapmalısınız.

Büyük web tarayıcıları arasında HTTP / 2 için uyumluluk kontrolü.

CanIUse.com büyük web tarayıcıları arasında HTTP / 2 için güncel bir uyumluluk kontrolü sağlar

WordPress için HTTP / 2 kullanmaya başlama?

WordPress için HTTP / 2

WordPress ana makinenize HTTP / 2 uygulamak çok fazla teknik bilgi gerektirir. Bir geliştiriciyseniz veya ağınız varsa ve sunucuları yönetmek sizin işinizse – bunun için gidin.

İyi haber şu ki, WordPress için HTTP / 2 uygulamasının iyi WordPress barındırma sağlayıcıları sayesinde yapılması kolay. Düşman örneği, hem WPEngine hem de Kinsta HTTP / 2’yi destekliyor ve yeni protokolü desteklemeyen site ziyaretçilerinin HTTP / 1.1 deneyiminin güvenilir, tam olarak optimize edilmiş bir sürümünü almasını sağlamak için gerekli tüm yedeklere sahip.

İnternet kullanıcısının bakış açısından, tarayıcınızın en son sürümünü indirmek dışında bir şey yapmanız gerekmeyecek. Web sitesi HTTP / 2 ile uyumluysa, tarayıcınız yeni protokolü kullanarak web sitesi ile otomatik olarak iletişim kuracaktır. Ancak, HTTP / 2 tamamen geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle eski HTTP’yi kullanan web siteleri bundan etkilenmez. Bu, arkanıza yaslanıp daha hızlı web sitelerinin keyfini çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

WordPress için HTTP / 2’yi Paketleme

WordPress için HTTP / 2, dünyanın önde gelen teknolojilerinden birine çok ihtiyaç duyulan, devrim niteliğinde bir güncelleme parçasıdır. Ancak, çok / 2’nin HTTPS web sitelerinde olduğu gibi genel kullanıma girme süresi. Bununla birlikte, bu makalenin amacı, okuyucularımızı World Wide Web’in yüzünü potansiyel olarak değiştirebilecek bu harika teknoloji parçasına tanıtmaktır..

WordPress için HTTP / 2 Üzerine Düşünceler? Sorular? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map