Saldırıya Uğramış Bir WordPress Sitesi Nasıl Temizlenir ve Kurtarılır

Birkaç gün önce normalde kaçınmaya çalıştığım bir şey yaptım; Rütbe için sosyal medyaya gittim. Bu, web barındırıcımla iletişim kurmamı isteyen e-posta yoluyla cesaret kırıcı bir mesaj aldıktan sonraydı, ancak teknik destek yardımcı olmaktan başka her şeyi yaptı, dolayısıyla Twitter’da kirli çamaşırları havaya çıkarma ihtiyacı.


Ben kimim olarak, bu konunun kaymasına izin vermeyi tercih ederdim, ama ihtiyaç duyduğumda web sunucumdan aldığım destek türü en çok emilen büyük zamana yardımcı oldu. Hem bir şok hem de bir göz açıcıydı. Şimdi yeni bir web barındırıcısı için alışveriş yapan memnun olmayan bir müşteriyim.

Yani, bu kadar zayıf müşteri desteğinden sonra ne beklediler? Temsilcilerden biri, memnun kalmazsam sitemi başka bir yere taşımamı istemek için cesarete sahipti. Sinir. Lütfen yorumlarda büyük bir ev sahibi önerin ve yüzüme bir gülümseme koyun �� Ama kalitesiz müşteri hizmetleri dışında, sıkıntılarımın nedeni neydi? İşte bu cesaret kırıcı e-postanın arkasındaki hikaye:

nasıl yapılır-kurtarma-a-hack-wordpress-site-sıkıntı verici-bildirim e-postası

Son zamanlarda, WordPress siteme erişen ve sonunda public_html dizinimin tamamını ele geçiren gerçekten kararlı bir hacker’a kurban düştüm. Ya da tam tersi – Web barındırıcım bu bilgileri birkaç kez sorduktan sonra bile sağlayamadığı için nasıl saldırıya uğradığımı gerçekten bilmiyorum.

Şimdi, bu hesapta yaşayan altı WordPress sitem vardı. Saldırının bir sonucu olarak, hepsi bir güvenlik önlemi olarak alındı ​​ve bu tamamen anlaşılabilir. Ancak durum tamamen kontrolden çıktıkça trafik azaldı ve 72+ saat içinde hiçbir zaman tek bir soruşturma almadım..

Bu yüzden Twitter’a gittim ve çok gürültü yaptım, ardından Matthew adında hoş bir arkadaş (okuyorsanız teşekkür ederim) kurtarıma geldi. Matt müdahale ettikten sonra, temel işlevsellik açısından büyük darbeler almış olmasına rağmen ana sitemi kurtarabildim. Diğer beş web sitesi o kadar şanslı değildi, tozu ısırmak zorunda kaldılar, beni ağızda kötü bir tat bıraktılar.

Özellikle Bluehost’taki destek temsilcilerinden aldığım ufak yardımla sinir bozucu ve stresli bir deneyimdi. Evet, sana Bluehost’a kapıldım. Söylemek yeterli, bu onların paylaşılan barındırma paketinde hacklenmiş ikinci kez. Öğrenmeye başlamalıyım.

Yasal Uyarı: Deneyimlerim, ev sahibi ile harika zaman geçiriyor olmanızla ilgili bir şey değil – bu sadece benim izole deneyimim.

Matt farklı ne yaptı? Bana bozuk dosyaların ayrıntılarını içeren bir malware.txt dosyası yaptı. Bu dosyaların çoğunu temizlemek kolaydı, ancak önemli eklentileri silmek ve ana sitemi ciddi bir yetersizlikle terk eden çekirdek dosyaları değiştirmek anlamına geliyordu. Hiçbir zamandan daha iyi oldu, ama hiçbir şeyden daha iyi değildi.

Diğer beşi tamamen sildim çünkü bozulmuşlardı ve destek temsilcilerine göre yedeklemeler de bozuldu. Bilirsiniz, onarımın ötesinde. Bu bir utanç. Şimdi Bluehost gibi büyük bir şirket için gerçekten hayal kırıklığı yaratan beş farklı web sitesinde çalışmaya başlamam gerekiyor. Her iki durumda da, Matt’e harika bir inceleme yaptım, ancak diğer temsilciler o kadar şanslı değildi. Ama yine de hacklenebileceğimden endişeliyim ve bir iş yürütürken ihtiyaç duyduğun zihniyet değil.

Bir kenara koşmak, saldırıya uğramak hiç kimseye, hatta en büyük düşmanınıza bile, istemeniz gereken bir şey değildir. Sitenizi kurtarmanıza rağmen, gereksiz yere strese neden olur ve değerli zaman ve paraya mal olur. Web barındırma benim gibi berbat, ikinci kez saldırı riski. Trafiği ve satışları kaybedeceksiniz ve acı hafızanın ölmesi uzun sürecek. Güvenilirliğiniz hatta yatıyor, bu yüzden evet, saldırıya uğramak eğlenceli değil.

Peki, bir yerlerde pislik WordPress sitenizi ele geçirdiğinde ve tüm çabaları yok ettiğinde ne yapmalısınız; zaman, para ve hırs, projenize mi koydunuz? Arayabileceğiniz bir numara var mı? İnternet polisi belki? Sitenizi tıklamak ve günler yerine dakikalar içinde kurtarmak için hızlı bir düzeltme düğmesi var mı??

Benim gibi üzücü bir deneyim yaşamak zorunda mısınız yoksa seçtiğiniz sunucu dijital varlıklarınızı kaybettiğiniz için zaten stres altında olduğunuzu anlayacak mı? WordPress kullanıcısı ne yapacak? Bilgisayar korsanlarından korkuluyor mu yoksa kendinizi koruyabilir misiniz? Umarım asla benim gibi bir deneyim yaşamamak için istihdam edebileceğiniz bazı ipuçları.

WordPress Güvenliği

Önlemenin tedaviden daha iyi olduğunu söylüyorlar ve kabul ediyorum. WordPress güvenliği önemlidir. Aynı zamanda, ne kadar çok denerseniz deneyin, kötü adamlar her zaman tam olarak nerede vurmak ve müstahkem web sitenize girmek biliyor gibi görünüyor. Bunu söylüyorum çünkü web sitelerimde sınıfının en iyisi güvenlik eklentileri kullanıyordum, ancak yine de saldırıya uğradım.

İster bir WordPress neophyte, ister deneyimli bir web yöneticisi olun, sitenizi zaten parçalara ayrılmış halde kurtarmaya çalışmak yerine WordPress güvenliğinizi her zaman desteklemeye çalışmalısınız. Saldırıya uğramış WordPress web sitenizi nasıl geri yükleyebileceğinizi tartışmadan önce, önleyici tedbirler açısından orada neler olduğunu görelim. Bilgisayar korsanları WP tabanlı çevrimiçi işinizde aldıkları her şeyi atsalar bile, sarsıntısız kalma şansınızı nasıl artırabilirsiniz? İşte meyve suyu.

Harika Bir Web Sunucusuna Yatırım Yapın

seçme-a-host'lar

Harika bir WordPress ana bilgisayarını yapan nedir? Geçmişteki en iyi WordPress ana bilgisayarını nasıl seçeceğimizi tartıştık, bu yüzden daha ince ayrıntılara girmeyeceğim. Ancak, mükemmel web barındırma seçerken akılda tutulması gereken birkaç önemli hususdan söz edelim.

Fiyat ve Değer Karşılaştırması

Her şeyden önce, barındırma çözümünüzle “kuruş peni” ye bakmamalısınız. Düşük hosting maliyeti neden seçtim ve Bluehost ile sıkışmış nedenidir. Bunun dönüp beni ısırması hakkında hiçbir fikrim yoktu **.

Sana basit bir sorum var, mi amigo. Ayda 4 $ ödemenizi ve saldırıya uğramayı (+ kötü hizmet) veya ayda 29 $ ödemeyi ve işletmeniz için özel olarak tasarlanmış yıldız ve kişiselleştirilmiş hizmet almayı mı tercih edersiniz? İç huzuru ne kadar?

Yakın geçmişte, barındırma için ayda 4 $ ödeyerek para biriktirdiğinden çok emindim. Şimdi daha iyi biliyorum ve yönetilen WordPress hostingine geçmeyi düşünüyorum. Tabii ki Bluehost egomuma kocaman bir doğum günü pastası ya da başka bir şeyle masaj yapmak istemiyorsa. Şaka yapıyorum tabii, ama müşteri hizmetlerine bakmalılar. Daha sonra işinizi kaybetmek istemiyorsanız, yönetilen WordPress hostingini de düşünmelisiniz.

Ayda 4 $ paylaşılan barındırma planları ile ilgili sorun, sitenizin aynı sunucuda milyonlarca başka site ile yaşamasıdır, yani diğer sitelerden biri tehlikeye girerse, saldırıdan kaçmak için şanslı olursunuz. Müşteri verilerini sitenizde toplar / depolarsanız, bu tür bilgilerin yanlış ellere geçmesini istemezsiniz. Harika içerikler oluşturmak için zaman ve para yatırdıysanız, hepsini bir Viagra satıcısı ana sayfasına veya daha da kötüsü hiçliğe düşürmek için biraz hacker’a ihtiyacınız yoktur..

Yönetilen WordPress barındıran kişilere taşınmamız gerekiyor. Daha uygun fiyatlı ana zaten yönetilen barındırma planları sunuyor ve eğer biz talep rampa belki fiyatlar sonuç olarak aşağı gelecek. Kulağa bir plan gibi geliyor değil mi? Hareketli…

Kalite Desteği

Hatta web barındırıcınızın neden büyük destek sağlaması gerektiği hakkında konuşmamız gerekiyor mu? Bir an önce hazır olmak harika, ancak bir Bluehost destek temsilcisiyle canlı sohbet oturumu yapmak için 20 dakikadan fazla beklemek zorunda kaldım. Ve göründükleri zaman, uygun bir şekilde, aynı anda birden fazla sohbette olduklarını, sanki kadrolarını telafi etmeniz gerekiyormuş gibi söylüyorlar. Havalı değil, havalı değil.

Böylece, diğer sohbetlerdeki sorunları taşıdıkları için önemsizlikler üzerinde daha fazla zaman harcıyorsunuz. Bazen korkunç tavırlara sahip olmalarının nedeni bu olabilir mi? Ama parmakları işaret etmek yerine, ayda 4 dolardan çok fazla mı bekliyorum? Belki de öyleyim. Web barındırıcınızı dikkatlice seçin veya trafik kaybıyla (veya potansiyel olarak işletmenizle) ödeme yapabilirsiniz.

Bu bir yana, güvenli sunucuları var mı? Başka hangi güvenlik önlemleri var? WordPress sitenizi saldırıya uğraması durumunda geri yükleyebilecek misiniz, yoksa yedeklemelerinizin de bozuk olduğunu söyleyecekler mi? Saldırganın ciddi hasara yol açmasından çok önce saldırıları fark edecekler mi yoksa sitenizi kapatıp çok geç olduğunda size bildirecekler mi??

Gerçekten o paylaşılan hosting paketinde kalmanız gerekiyor mu? Web barındırıcınız güvenli mi yoksa sizi her türlü saldırıya karşı savunmasız bırakıyorlar mı? Bu soruların cevaplarını bulmanın tek yolu, başkaları olabilir. yorumları oku (ve bu gönderi bir olarak sayılır) ve gerekli olanı yapın Araştırma. Demek istiyorum ki, sadece yapın ve büyük WWW’deki bir şirket hakkında ne kadar öğrenebileceğinize şaşıracaksınız..

Temiz WordPress Temaları + Eklentileri Alın

-Wordpress-eklentileri seçerek

Bilgisayar korsanının favori oyun alanı, temaları ve eklentileri (özellikle kötü kodlanmış türler) site yöneticinize kolay erişim sağlar. Şu anda, bazı hackerlar kötü kodlanmış bir tema veya eklenti kullanarak WordPress sitenize / blogunuza erişmeye çalışıyor. Bir bilgisayar korsanı yönetici alanına erişmek için bir arka kapı kesmek (bir tema veya eklenti içinde gizlenmiş) kullanıyorsa, kaz kızarıyorsunuz. İstedikleri gibi yıkım yapabilirler.

Bu nedenle, güvenilir sitelerden tema ve eklenti indirmek önemlidir. Temiz bir tema mı arıyorsunuz? WPExplorer profesyonel temaları, Elegant Temaları, Genesis ve Themeforest’u öneriyoruz. Temiz eklentilere mi ihtiyacınız var? Kontrol et WordPress Repo ve CodeCanyon. Tema ve eklenti alabileceğimiz başka güvenilir siteler biliyor musunuz? Lütfen yorumlarda paylaşın.

Temaları Güncelleştirme + Eklentiler + WordPress

wordpress-güncellemeler

Bazen, harika bir tema veya eklenti güvenlik açığı ile gelebilir. Genellikle, geliştiriciler bu güvenlik açıklarını kapatmak için güncellemeler yayınlar. Ancak, temanızı veya eklentilerinizi güncellemezseniz, çoğu durumda güvenlik açığının farkında olan bilgisayar korsanları için kolay bir hedef olursunuz. Sonuçta, güvenlik açığı hakkında bilgi kamu malı olarak mevcut, bu yüzden evet, bu güncelleme düğmesine zaten basın.

Temaları ve eklentileri güncel tutun. WordPress kurulumunuzu da yükseltmeyi unutmayın, yoksa cehennem gevşediğinde faul yaparsınız.

WordPress Sitenizi Yedekleyin

WordPress sitelerinizi tamamen sizinki gibi sıfırdan yeniden oluşturan kişi olmayın. Tam ve düzenli yedeklemelerle, bilgisayar korsanı kişi menteşelerden yırttı ve Atlantik Okyanusu boyunca salladı bile WordPress sitenizi kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Ayrıca, web barındırma sitenizin, pazarlama broşürlerinde gururla ilan etseler bile sitenizin güvenli yedeklerini tuttuğunu varsaymayın. Kendinizi korumanın tek (ve en iyi) yolu, profesyonel ve saygın bir yedekleme çözümüne yatırım yapmaktır. VaultPress. Diğer seçenekler arasında BackWPup, blogVault, Sucuri.net ve WPEngine gibi yönetilen birçok ana bilgisayar, çeşitli planlarla kendi yedekleme seçeneklerini bile sunuyor.

Web sunucunuzda yolunuzu biliyorsanız, düzenli aralıklarla manuel yedeklemeler bile oluşturabilirsiniz (ve daha fazla güvenlik için, yukarıda belirtilen eklentilerden birine ek olarak kendi manuel yedeklerinizi almanızı öneririz). İki haftada bir başlamak için harika bir program. WordPress web sitenizi sıkıştırın ve yerel makinenize indirin. WordPress veritabanını da indirin ve her ikisini de bilgisayarınızdaki güvenli bir klasöre kaydedin. Bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olun.

Teklifinizi yapmak için birçok WordPress yedekleme eklentisi de var, bu yüzden bir web sunucusunda yolunuzu bulamıyorsanız endişelenmeyin. WordPress web sitenizi koruma hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve ipuçlarınızı da paylaşabilirsiniz. Devam edelim ve saldırıya uğramış WordPress sitenizi nasıl kurtarabileceğimizi görelim.

WordPress güvenliğinizi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Web sitenizi güvende tutmak için atmanız gereken temel adımları kapsayan Sucuri WordPress Güvenlik Kılavuzu’na göz atın.

Saldırıya Uğramış Bir WordPress Sitesi Nasıl Kurtarılır

Genç hacker

Yeni uyandınız ve siteniz orada değil. Puf, rüzgarla böyle gitti. Muhtemelen size bildiren bir e-posta veya kısa mesajınız var meşhur yağmurlu gün burada dışarıdaki maskeli melezlerin kontrol dizginlerini kaybettin. Ne yapalım?

İlk tepkiniz panik olur, ki bu hala hayatta olduğunuz anlamına gelir ve hack hakkında – ya da gerçekten şanslıysanız – hacker hakkında bir şeyler yapabilir. Ama zihinsel erime noktasına kadar endişelenmemelisin, hala sana ihtiyacımız var. Sonuçta, hasar genellikle kısa sürede geri kazanılabilir.

Hala Giriş Yapabilirsiniz

Bazı saldırılarda WordPress yönetici alanınıza erişmeye devam edebilirsiniz. Bu sizseniz, hasarlı dosyaları ortadan kaldırarak ve giriş noktasını mühürleyerek sitenizi kolayca kurtarabilirsiniz. Genellikle Google ve web barındırıcınız saldırıya uğradığınızı size bildirir. Saldırıya uğramış dosyaları ve URL’leri bile gösterebilirler.

Tek yapmanız gereken WordPress sitenize giriş yapmak, etkilenen dosyaları kaldırmak veya giriş bilgilerinizi değiştirmek ve tüm WordPress kurulumunuzu güncellemektir. WordPress’i yönetici alanınızdan yeniden yüklemeniz yeterlidir. Etkilenen temaları ve eklentileri yeni kopyalarla değiştirmeniz gerekebilir.

Ah-oh, Kilitlisin

Diğer durumlarda, bir bilgisayar korsanı sizi tamamen kilitleyebilir veya WordPress sitelerinizden kilitlemenizi sağlayabilir. Bu benim durumumda oldu – sitelerimin hiçbirine giriş yapamadım. Sitemi nasıl kurtardım? Sana kolay olduğunu söylemek isterdim, ama dişlerden uzanıyorum.

İlk, web barındırıcınızla iletişim kurun, ve bilgilerle birlikte gelmese bile, virüslü dosyaların bir listesi de dahil olmak üzere saldırıya ilişkin ayrıntıları sağlamaları için onlara baskı uygulayın. Canlı destek adamları size zor zamanlar verirse, onlara bir yüzük verin ve bu yeterli değilse, savaşı sosyal medyada yapın. Birçok şirket, sadece web barındırma şirketleri değil, hoşnutsuz bir müşterinin hesabında marka itibarını sosyal medyada kararlaştırmayı iki kez düşünecek. Kibar ol ancak; yazdırılamayan küfürlerle uğraşmayın. Yaptığım bu ve yeterince eminim Matthew sunucuma bir malware.txt dosyası kaydetti.

eklenti-temizleme

Böyle bir dosya yerinde olduğunda, WordPress sitenizi temizlemek ve sonunda kurtarmak, etkilenen dosyaları eleme ve değiştirme. Yine de, etkilenen her dosyayı tek tek bulmanız gerektiğinden, özellikle hasar genişse uzun bir süreç olabilir..

Ancak, virüslü dosyaların nerede olduğunu gösteren bir dosya ile, tek yapmanız gereken cPanel -> Dosya Yöneticinize giriş yapmak ve mağdur dosyaları silmek / değiştirmek. Bu, tüm eklentileri ve hatta temaları silmeye zorlayabileceğinizi unutmayın. Bir alt tema kullanmazsanız ve ana temanıza virüs bulaşırsa, özel tasarımınızı kaybedersiniz, ancak hey, en azından siteniz hazır! Eklentileri her zaman değiştirebilirsiniz, bu nedenle bu bir sorun olmamalı.

Temel WordPress dosyalarını silmek sitenizi kesinlikle istemediğiniz şekilde etkileyecektir. Bu durumda yapılacak en iyi işlem, etkilenen dosyaları yenileriyle değiştirmektir. Yeni dosyaların, kullandığınız WordPress ile aynı olduğundan emin olun. Aksi takdirde sitenizi bozursunuz. WordPress kurulumunuzu her zaman güncel tutmanın neden önemli olduğunu görün?

Yerinde güvenilir bir yedekleme çözümünüz varsa, saldırıya uğramış WordPress sitenizi kurtarma şansınız on kat artar. Tek yapmanız gereken sitenin önceki bir sürümüne geri dönmek ve rahatlamak.

Sitenizi kurtardıktan sonra yeniden yapılandırılması gerekebileceğini unutmayın. WordPress sitenizi eski haline getirdikten sonra (bu, yönetici alanına giriş yapabileceğiniz anlamına gelir), tüm temel işlevlerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Aranacak şeyler arasında widget’lar, iletişim formları, sosyal medya eklentileri ve etkilenen herhangi bir eklenti veya temaya bağlı başka şeyler var.

Örneğin, sitemi geri yükledikten sonra, tüm formlarımı yönlendiren eklenti İletişim Formu 7’yi silmek zorunda kaldığım için formlarımın hiçbiri çalışmıyor. Jetpack’i de silmek zorunda kaldım, bu yüzden diğer özellikler arasında sosyal paylaşım, yorumlar ve RSS beslemelerini kaybettim. All in One Favicon’u da sildim ve özel favicon’umu kaybettim. Etkilenen eklentileri yeniden yükleyerek tüm bu özellikleri kurtardım.

Unutmayın, kendi eklentileri sorun değildi, ancak bilgisayar korsanı sunucuma ve WordPress sitelerime yönetici erişimine sahip olduğundan istedikleri yere kötü amaçlı kod ekleyebilirler. WordPress SEO’yu Yoast tarafından da sildim, bu da SEO çabalarımın biriktiği anlamına geliyor. İsabet aldım bir adamın yapması gerektiği gibi, ve hala iyileşiyorum.

Neyse ki bilgisayar korsanı içeriğimden rahatsız görünmüyordu. Geçmişte olduğu gibi bazı sahte sitelere tüyler ve bağlantılar eklemediler. Hâlâ sitemi yeniden oluşturuyorum ve bir sitenin / içeriğin yeniden tasarlanmasını düşünüyorum. Görmek? Ne de olsa saldırıya uğramak o kadar da kötü değildi. Gözlerimi yanlış yaptığım şeylere açtı ve bana daha iyisi için harekete geçmem gereken itici gücü verdi. Aslında, Bluehost destek temsilcileri zamanımın çoğunu boşa harcamasaydı, sitemi hemen geri yüklerdim ve bu ayrıntılı incelemeyi bağışlardım.

Sitenizi temizledikten sonra saldırıya geri dön, sizi kara listeden kaldırmak için web barındırıcınıza başvurun. Aynı zamanda, saldırıya uğramış WordPress sitenizi kurtarmak, ikinci kez saldırıya uğradıysanız jack anlamına gelmez. Güvenlik delikleri açık bırakılırsa, tüm kurtarma çalışmalarınız boşuna olur. Web barındırıcınızla iletişim kurun ve nasıl yapacağınız konusunda size bilgi vermelerine izin verin ihlali mühürlemek. Bazen, sorun paylaşılan barındırma planınızdaki başka bir site olabilir. Bu size biraz huzur verebilir, ancak daha güvenli bir plana geçmeli veya yukarıda belirtilen güvenlik seçeneklerine yatırım yapmalısınız.

pressapps codecanyon tarafından özel giriş erişimi wordpress eklentisi

Sitenizi geri yükledikten sonra yapılacak en temel şey tüm giriş bilgilerini değiştir, yönetici e-postası dahil. Bu, bilgisayar korsanının web sitenize ve hatta diğer çevrimiçi hesaplarınıza tekrar erişememesini sağlar. Uyarı kelimesi: Giriş bilgilerinizi değiştirseniz bile, bilgisayar korsanı sitenize giriş yapmış olabilir. Ne yapalım? Öncelikle, sitenizde birden fazla kullanıcı varsa, hiçbirinin giriş noktası olmadığından emin olun. Çeşitli kullanıcılarınız için yenilerini oluşturabilirsiniz; yazarlar, web tasarımcıları, editör vb..

İkincisi, yapmanız gerekenler güvenlik anahtarlarını değiştir hacker dahil olmak üzere tüm yetkisiz kullanıcıları otomatik olarak kapatmak için wp-config.php dosyanızda. Yeni güvenlik anahtarları oluşturmak kolay bir iştir. Sadece git yeni güvenlik anahtarları oluşturma, yeni anahtarlar oluşturun, sunucunuza giriş yapın ve wp-config.php dosyasını yeni ayrıntılarla güncelleyin. Süreç oldukça basittir, herhangi bir sorunla karşılaşmanızı beklemiyoruz.

kapakları yenilenmesi

Başka ne unutuyorum? Bir bakayım; kısaca, kendinizi nasıl koruyacağınız ve düşünülemez olursa WordPress sitenizi nasıl kurtaracağınız:

 • İlk olarak, daha iyi bir web barındırma tercihen yönetilen WordPress hosting örn. WPEngine
 • WordPress güvenlik çözümlerine yatırım yapın – Güvenlik duvarları, yedeklemeler – çalışır. Sucuri.net’i öneriyoruz, VaultPress, blogVault vb.
 • Güçlü giriş bilgileri oluşturun ve gizli tutun
 • Bilgisayarınızı temizleyin ve üzerindeki yazılımı güncel tutun
 • WordPress’i, temaları ve eklentileri güncelleme
 • Saygın kaynaklardan tema ve eklenti alın

Ve en kötüsü olursa:

 • Aklını kaybetme, her zaman bir çözüm var. Sıfırdan yeniden oluşturmak da geliştirmek için bir fırsat
 • Web barındırıcınızla iletişim kurun ve onları delirtin
 • Sorunu düzeltin veya bir profesyonel kiralayın (bunlar hazırdır)
 • Küllerden yüksel ve bir kez daha gökyüzünde süzül
 • Harika olun ve belki de başka birine yardım etmek için deneyiminizi belgeleyin

kaynaklar

Belki bazı alanları masumca bıraktım ya da sitenizi burada paylaşılan ipuçlarıyla kurtaramadınız. Belki de sadece daha fazla bilgi edinmek istersiniz. Ben senin yolunda kim olacağım? Sonuçta, saldırıya uğramış WordPress sitenizi kurtarmanızı gerçekten istiyoruz. İşte işinizi kolaylaştırmak için harika bir kaynak listesi:

Günün sonunda…

Saldırı yapmak asla hoş bir deneyim değildir ve dünya, kötülükten zevk alan etik olmayan hackerlar olmadan kesinlikle daha iyi bir yer olacaktır. Bizi korumak için işini yapan etik bilgisayar korsanları ile hiçbir sorunum yok.

Yine de, bazı nankör çimenler WordPress sitenizin kalbinden bir demir çubuk sürdüğünde panik moduna girmemeli veya endişe saldırılarına maruz kalmamalısınız. Doğru hazırlık ile ve doğru adımları atarak saldırıya uğramış bir WordPress sitesini hemen kurtarabilirsiniz.

İnternet pisliği ile kötü bir alıştırma duydunuz mu? Nasıl iyileştiniz? Bizimle paylaşın ve bilgisayar korsanlarının tek tek yorum yaptığı tehditlerden kurtulmamıza yardımcı olun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map