Daha Güvenli Bir Alışveriş Deneyimi için WordPress Güvenlik Delikleri Nasıl Onarılır

WordPress’te bir e-ticaret sitesi kurarken, güvenliğin bir numaralı önceliğiniz olması gerekir. İnsanların kişisel bilgileri veya finansal verileri ile her uğraştığınızda iki kat dikkatli olmanız gerekir. Tanınabilir güvenlik logoları aracılığıyla güvenilir bir satıcı olduğunuzu göstermemeniz, müşterilerinizi kaybedebilir. Ancak güvenliği hesaba katmamak çok daha kötü bir sonuca yol açabilir: hırsızlık ve veri kaybı.


Bu, e-ticaret sitesi sahibinin en kötü kabusu. Neyse ki, bunun gerçekleşmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Burada, WordPress tabanlı e-ticaret sitelerinin karşılaştığı en yaygın güvenlik sorunlarından bazılarını tartışacağım ve bu güvenlik açıklarını bir kez ve herkes için takmak için atmanız gereken adımlar boyunca size yol göstereceğim..

1. Adım: SSL

E-ticaret alanında çalışırken kesinlikle ödün veremeyeceğiniz bir şey SSL’dir. Bu, başlatılmayanlar için Güvenli Yuva Katmanıdır ve işlenmek üzere aktarılırken hassas bilgileri (hem sizin hem de müşterilerinizin) korur. Sitenizdeki ödemelerin güvenli olmasını sağlamanın iyi bir yolu, PayPal gibi popüler bir sistem kullanmaktır. Bu, tüm finansal bilgileri sitenizden ve bunun gibi işlemleri koruma konusunda uzmanlaşmış bir şirketin elinde tutar..

Bir joker karakter SSL pahalı olsa da, en iyi WordPress barındırma seçeneklerinin çoğu Let’s Encrypt aracılığıyla ücretsiz SSL sunar. Hızlı, kolay ve tamamen ücretsiz.

2. Adım: Hazır Bir Platform Kullanın

Site güvenliğini artırmanın bir yolu, hazır bir e-ticaret platformu kullanmaktır. Bu, neleri dahil etmeniz ve eklememeniz gerektiği konusunda tahminde bulunmayı ortadan kaldırır ve başlamak çok daha kolaydır. WooCommerce, Shopify ve diğerleri gibi çeşitli platformlar var. Bu nedenle, ihtiyaçlarınıza uygun bir e-ticaret platformu bulmak için araştırmalarınızı yapın.

Bunun yerine yalnızca bir WordPress teması kullanmaya karar verirseniz, yalnızca WordPress dizininde veya saygın tema web sitelerinde bulduğunuzları kullanmak en iyisidir. Düşük kaliteli temalar genellikle sitenizi ve müşterilerinizin bilgilerini riske atan uygun güvenlik önlemlerinden yoksundur.

Adım 3: .htaccess dosyasını değiştirin

kod

Olası WordPress güvenlik sorunlarını çözmenin bir başka yolu .htaccess dosyasını değiştirmektir. Platformu destekleyen veritabanında birçok site saldırısı gerçekleştirilir. Veritabanı saldırıya uğrarsa, sitenizin işlevini yerine getiren PHP komut dosyalarını çalıştıramaz.

SQL yerleştirme, bilgisayar korsanlarının sitenize sızmasının bir yoludur. Bunu, kendi komutlarını veritabanınızdaki bir URL’ye koyarak yaparlar. Bu komutlar, veritabanını, oturum açma bilgileri de dahil olmak üzere siteniz hakkında bilgi vermeye zorlayabilir. Bu saldırı yöntemindeki değişiklikler, sitenize kötü amaçlı yazılım yükleyen belirli PHP komut dosyalarının çalışmasına neden olabilir. Temel olarak, tüm bunlar, müşterilerinin güvende hissedebileceği güvenli bir site işletmeye çalışan biri için kötü bir haberdir..

Neyse ki, WordPress sitenizin dosyalarındaki .htaccess dosyasını değiştirerek bunu düzeltebilirsiniz. Site güvenliğini artırmak için dosyaya yerleştirebileceğiniz mükemmel bir .htaccess kodu snippet koleksiyonu vardır. Bu kurallar uygulandıktan sonra, belirli IP adresleri ve belirli URL istekleri de dahil olmak üzere belirli kişilerin sitenize erişmesini önleyebilirsiniz..

İnsanların görebileceği dosyaları da sınırlandırabilirsiniz. Bu komutlar .htaccess dosyasına da eklenebilir ve herhangi bir yaşlı kişinin sunucunuzdaki özel dosyalara erişmesini engellemenize olanak tanır. Bunu genellikle dizin listeleri erişimini engelleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Site ziyaretçilerinin sitemizdeki tüm dosyaların bir listesini görmesine gerek yoktur, bu nedenle erişimi engellemek, kötü niyetli kullanıcıların bu bilgileri kullanarak bir saldırı gerçekleştirmesini önler.

4. Adım: Yönetici’yi atlayın

E-ticaret WordPress sitenizi kurarken kesinlikle yapmak istediğiniz başka bir şey, kullanıcı adınızın ve şifrenizin harf, sayı ve karakter kombinasyonundan oluştuğundan emin olmaktır. Kullanıcı adınızı asla varsayılan “yönetici” olarak tutmamalısınız. Korsanların kaba kuvvet saldırıları yaparken en sık kullanıcı adı olarak tahmin ettikleri şey budur (aşağıya bakın). Kesinlikle bilgisayar korsanlarının hayatlarını kolaylaştırmak istemezsiniz. Bu yüzden kullanıcı adınızı yapın ve şifre karmaşık.

Keyy eklentisi

Sitenize iki adımlı kimlik doğrulaması da yüklemek isteyebilirsiniz. Gibi bir şey Keyy İki Faktör hile yapabilir.

5. Adım: Giriş Denemelerini Sınırlayın

Yukarıda belirttiğim gibi, insanlar kaba kuvvet saldırıları yoluyla sitenize erişebilir. Bu saldırılar, sitenize tekrar tekrar giriş yapmaya çalışan otomatik komut dosyaları tarafından gerçekleştirilir. Komut dosyaları binlerce kez çalıştığından, sonunda başarılı olma olasılıkları iyidir.

Yani, güvenli bir önlem almazsanız. Böyle bir arıza güvenliği bir giriş sınırlayıcısıdır. Oturum açma sınırlayıcısı, belirli IP adreslerinin veya kullanıcı adlarının belirli bir zaman dilimi içinde belirli sayıda oturum açmasını engelleyen bir araçtır. Birkaç dakika içinde 10 kez tipik bir sınır, bu kullanıcının veya IP’nin bir saat boyunca zaman aşımına uğramasına neden olur. Kaba kuvvet saldırganları, bir giriş sınırlayıcı ile karşılaştıklarında etkili değildir, çünkü başarılı olmak için gerekli binlerce veya milyonlarca giriş denemesini yapamazlar. Genellikle sitenizden devam ederler ve daha kolay bölgeler ararlar.

iThemes Güvenliği

Birçok giriş sınırlayıcı eklentisi var ama size kişisel olarak sevdiğim birkaç şeyden bahsedeyim. İlk olarak, iThemes Güvenliği, sitenizi çok çeşitli saldırılara karşı korumak için tasarlanmış sağlam bir eklentidir. Aslında, müstehcenlik taktikleri, giriş sınırlaması, bot algılama ve daha fazlası dahil olmak üzere site saldırılarını önlemenin 30’dan fazla yolunu içerir.

Ve sonra Giriş Denemelerini Sınırla, bu, bir kişinin giriş yapma sayısını sınırlandırmanıza izin vererek kaba kuvvet saldırılarını önler. Ayrıca tamamen özelleştirilebilir ve site kilitlenmeleri oluştuğunda isteğe bağlı günlük ve e-posta bildirimleri sağlar.

Elbette başka seçenekler de var, ancak bunlar sadece güvenilir bulduğum iki tane.


Ne tür bir siteniz olursa olsun, güvenliği göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ancak, e-ticaret siteleri işletenler için daha da önemlidir. Diğer kişilerin bilgilerinden sorumlu olduğunuzda, onu korumak için elinizden gelen her şeyi yapmanız hayati önem taşır. Bu, hazır bir e-ticaret platformu kullanmak veya tüm işlemlerin güvenli bir hizmet aracılığıyla tesis dışında işlenmesini seçmek anlamına gelebilir. Veya WordPress sitenizin dosyalarına manuel olarak girilmesi ve kötü niyetli saldırganlardan korumak için bazı kodlar eklemeniz gerekebilir. Ayrıca, kullanıcı adınızın ve şifrenizin yeterli olduğundan emin olduğunuzda, kaba kuvvet saldırılarını önlemek için giriş denemelerini bile sınırlayabilirsiniz..

Birlikte kullanıldığında bu yöntemlerin tümü, sitenizin güvenliğini artırmanıza ve müşterileriniz için daha güvenli bir alışveriş deneyimi elde etmenize yardımcı olabilir. Hangisi bütün mesele bu, değil mi?

Şimdi sana. Çevrimiçi mağazalar için WordPress site güvenliğini artırmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Sizin için sahip olunması gereken araçlar veya eklentiler nelerdir? Yorumlarda her şeyi duymak isterim!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map