Birçok Web Sitesinin Yaygın WordPress Güvenlik Hataları

Genel WordPress Güvenlik Hataları

Web sitenize botlar, bilgisayar korsanları veya diğer haydut unsurlar tarafından saldırıya uğradıysa, tekrar doğru ayarlamanın bir kabus olabileceğini bileceksiniz. WordPress’in popülaritesi arttıkça, getiriler daha büyük olabileceğinden, bilgisayar korsanları ile daha çok bir hedef haline geldi. Kusursuz güvenlik diye bir şey olmasa da, bazı yaygın WordPress güvenlik hatalarından kaçınmak ve botların web sitelerimize girmesini ve tahribat yaratmasını zorlaştırmak için yapabileceğimiz birçok küçük ve büyük şey var..


Bu yazıda, WordPress web sitelerindeki yaygın güvenlik hatalarına göz atalım. Güvenlik tehditlerine karşı savunmasızlığımızı en aza indirgemek için neler yapabileceğimizi de öğreneceğiz.

Hata # 1: WordPress’i Güncellemiyor

WordPress, güvenlik sorunlarına karşı uyanık harika bir topluluğa sahiptir ve WordPress’teki ekip, güvenlik tehditlerini gidermek için düzenli olarak güncellemeler yayınlamaktadır. Ancak bu güncellemeleri WordPress kurulumumuzda yapmak ve güvenlik açıklarını düzeltmek bize kalmış. WordPress çekirdeğinde büyük güncellemeler otomatik olarak gerçekleşir, ancak küçük güncellemeler ve temalarda ve eklentilerde güncellemeler için kontrol panelinizde görünen bildirimlere dikkat etmeniz gerekir..

WordPress’in güncellenmesi genellikle sadece bir tıklama gerektiren pürüzsüz bir süreçtir, ancak bazen web sitenizi bozan uyumsuzluk sorunları olabilir. WordPress’i güncelleme hakkında bu Hızlı Kılavuz’da WordPress’i güncelleme hakkında daha fazla bilgi var.

Hata # 2: Kalite Temaları ve Eklentileri Satın Alma

Kötü kodlanmış temalar ve eklentiler web siteniz için bir güvenlik tehlikesi oluşturur. Yalnızca web sitenizi yavaşlatmakla kalmaz, kullandığınız WordPress sürümüyle veya birbirleriyle de uyumlu olmayabilirler. Buna ek olarak, kötü amaçlı yazılımlar için giriş noktası görevi görebilirler.

Burada benimsenmesi gereken açık önlem, temaları ve eklentileri sadece kalite kaynaklarından satın almaktır. WordPress’te ücretsiz olarak kullanılabilen birçok iyi tema ve eklenti var. Seçiminiz premium tema veya eklenti içinse, Themeforest veya CodeCanyon’a ve WPExplorer gibi tanınmış tema evlerine bakın.

Daha iyi derecelendirilen ve daha fazla sayıda indirmenin keyfini çıkaranları seçin. Temaların ve eklentilerin yorumlarını okuyun ve diğer uzun vadeli, gerçek kullanıcıların kendileri hakkında neler söylediğine bakın. Düzenli güncellemeler olup olmadığını görmek için değişiklik günlüğünü gözden geçirin. Satın almadan önce bu temanın veya eklentinin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için yazarlara yazın. Ve herhangi bir pratik kaygıyı dile getirmek için, mümkünse bir test sitesinde çalıştırabilirsiniz..

Hata # 3: Temaları ve Eklentileri Güncellemiyor

WordPress gibi temalarınız ve eklentileriniz hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları için düzenli güncellemelere sahip olmalıdır. Bu güncellemeleri test etmek ve WordPress web sitenizi güvende tutmak için yüklemek sizin işiniz.

Not: İnsanların temalarının çıkmasına izin vermesinin en yaygın nedenlerinden biri özel koddan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden çocuk temalarını kullanmak önemlidir. Tema dosyalarınızda herhangi bir değişiklik yapmayı planlıyorsanız, gelecekte temanızı güvenle güncelleyebilmeniz için bir çocuk teması kullanmayı unutmayın..

Hata # 4: Giriş Sayfasında Güvenlik Eksikliği

Giriş sayfası, yetkili kullanıcıların web sitesine girdiği yerdir. Ancak istenmeyen birçok hileli kullanıcı, giriş sayfasından web sitelerimize zekice ulaşabilir ve hatta yönetici düzeyinde ayrıcalıklar elde edebilir. Bunu önlemek için, giriş sayfasında güvenliği artırmamız gerekiyor. Gerçekten, bunu yapmak zor değil ve hemen kapınıza yaramazlığı durdurmak için yapabileceğiniz birçok kolay ayar var.

Kullanıcı adını yaygın olarak kullanılan “Yönetici” den değiştirebilir ve güçlü şifreler uygulayabilirsiniz. Veya giriş denemelerinin sayısını sınırlayın; bu özellikle kaba kuvvet saldırılarını durdurmada etkili olacaktır. Benimsenmesi kolay bir başka koruma yöntemi de iki faktörlü kimlik doğrulamadır. Ve birlikte Google, SSL kullanımını zorluyor, bir adım önde olmak ve daha sonra web sitenize uygulamak isteyebilirsiniz. Yani, giriş sayfası web sitenizdeki güvenliği artırmaya başlamak için iyi bir yer.

Hata # 5: Kullanıcı Rollerinin Yanlış Kullanımı

WordPress birçok kullanıcı rolüne sahiptir – Yönetici, Editör, Yazar, Katılımcı ve Abone. Hepsinin web sitenizde aynı ayrıcalıklara sahip olması gerekmez. Sitenize kullanıcı eklerken, arka uçta onlara verdiğiniz ayrıcalıklara dikkat edin. Web sitesindeki rollerini yerine getirebilmeleri için gereken kadar ayrıcalığa izin verin.

Tüm kullanıcılara sınırsız erişim sağlamak, bilgisayar korsanlarının içeri girmesini kolaylaştırabilir.

Tek yapmaları gereken içerik okumak olduğunda abonelere arka uca herhangi bir erişim vermesine gerek yoktur. Editör düzeyinde erişim yalnızca güvenilir kullanıcılara verilmelidir ve yönetici düzeyinde erişim çok az bir şekilde verilebilir. Kullanıcılara sınırlı ayrıcalıklara izin vermek ve güçlü parolalar kullanmaya zorlamak, arka uca erişimi büyük ölçüde kontrol edebilir.

Hata # 6: Kullanılmayan Temaları ve Eklentileri Silme

Zamanla, WordPress’imize ihtiyaç olduğunda ve gerektiğinde eklentiler ve temalar eklemeye devam ediyoruz. Ancak artık onlar için bir işe sahip olmadığımızda, bunları sitemizden silmeyi unutuyoruz. Temaları ve eklentileri devre dışı bırakmak yeterli değildir, kullanmak istemediklerinizi silmeniz gerekir. Bu basit adım, kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmanızı azaltabilir. Etkin olmayan eklentiler RAM, bant genişliği veya PHP tüketmez, ancak sunucu alanı kaplar. Bu sadece sitenizi yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizde kötü amaçlı kod çalıştırmak için de kullanılabilir.

Web sitenize bir eklenti eklemeden önce, WordPress’in belirli bir işlevi yerel olarak işleyip işlemediğini kontrol edin. Ya da kullandığınız tema veya sunucunuz ihtiyacınız olan işlevleri içeriyor olabilir. Dolayısıyla, web sitenizde bu aynı işlevler için herhangi bir eklenti varsa, bunları silmek isteyebilirsiniz.

Artık kullanılmayan eklentileri temizlediğinize göre, tüm mesafeyi gidebilir ve medya kütüphanesini, uploads klasörünü ve include klasörünü temizleyebilirsiniz. Bunlar, sitenize yalnızca kendisini daha sonra yürütmek üzere giren kötü amaçlı yazılımlar için alternatif giriş noktalarıdır. Bu klasörleri incelterek kötü amaçlı yazılım ve bilgisayar korsanlarının erişim noktalarını azaltırsınız.

Hata # 7: Güvenli Bir Ana Bilgisayar Seçmemek

Bilgisayar korsanları genellikle sitenizi hedeflemez, sizinle sunucu alanını paylaşan başka bir web sitesini hedefliyor olabilir. Sen sadece tesadüfi bir kurbansın. Paylaşılan bir barındırma senaryosunda, güvenliği ihlal edilmiş bir web sitesi bir sunucudaki tüm web sitelerini yıkabilir. Bu nedenle, web barındırma büyük bir özenle seçmek önemlidir. Blog sayfalarımızda tekrar tekrar söylediğimiz gibi, barındırma söz konusu olduğunda yalnızca sizin için ne ödeme yaparsınız. Ucuz barındırma seçenekleri neredeyse her zaman güvenlikten ödün verir ve sunucuları güvenlik saldırılarına daha yatkındır. Sadece bu değil, web siteniz saldırı altındayken genellikle tatmin edici olmaktan daha az destek bulacaksınız.

Kaliteli barındırma için iyi para koymak gerçekten yatırım değer. Özellikle işiniz web sitenize yoğun bir şekilde bağlıysanız, sizi bir yük ağrısından kurtarır. Ev sahibi seçmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Önerilen barındırma seçenekleri listemize gidin.

Hata # 8: Kötü Amaçlı Yazılımın Kontrol Edilmemesi

Kötü amaçlı yazılımlar, farkında olmadan web sitenize girebilir. Ziyaretçilerinizi izleme, kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgilere erişme veya diğer web sitelerine geri bağlantı ekleme gibi bilginiz olmadan gizli kalabilir ve birçok şey yapabilir. Web sitenizde gizlenen kötü amaçlı yazılım olduğunda Google, diğer web sitelerine virüs bulaşmasını önlemek için arama motorlarını kapatmaya başlar. Bu, web sitenize gelen trafiğin düşmesine neden olabilir.

Web sitenizi kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayabilecek ve birçoğunu kaldırabilecek birçok eklenti ve hizmet bulunmaktadır. Sadece aşağıdaki gibi web sitelerini ziyaret etmelisiniz Sucuri SiteKontrol Tarayıcı ve web sitenizin URL’sini girin. Tespit edilen kötü amaçlı yazılımı ve bununla nasıl başa çıkmanız gerektiğine ilişkin önerileri görüntüleyen bir rapor oluşturulacaktır. Ya da bir eklenti eklemeyi ve bir tarama çalıştırmayı seçebilirsiniz. İsterseniz, kullanımdan sonra eklentiyi silebilir ve yeniden tarama yapmak istediğinizde yeniden yükleyebilirsiniz..

Hata # 9: Güvenlik Eklentisi yüklememe

Web sitenizdeki güvenliği artırmanın en kolay yollarından biri bir güvenlik eklentisi eklemektir. Bu eklentiler, güçlü parolalar uygulama, güvenlik duvarları kurma, kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma ve daha pek çok güvenlik sorununu çözebilir. İThemes Security gibi birçok ücretsiz eklentinin yanı sıra birçok premium güvenlik eklentisi de vardır ve en eski olanı yüklemek ve etkinleştirmek en iyisidir. WordPress web sitenizde güvenliği yönetmeyi teklif eden Sucuri gibi birçok web sitesi güvenlik hizmeti de vardır..

Hata # 10: Web Sitesi Yedeklerini Tutmamak

Artık yukarıdakilerin tümünü yaptığınızı, web sitenizin kötü adamlardan korunduğunu düşünürsünüz. Hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm, ancak bilgisayar korsanları yöntemlerini geliştiriyor ve yeni tehditler sürekli ortaya çıkıyor. Bu nedenle, bir güvenlik ağı olarak, yedekleme için bir eklenti kullanabilir ve sitenizi düzenli aralıklarla güvenli bir şekilde yedekleyebilir ve güvenli bir yerde tutabilirsiniz..

Sadece veritabanının yedeğini almak yeterli değildir, web sitesinin tam bir yedeği gereklidir. Buna temalar, eklentiler, wp içerik klasörü ve wp-config.php ve .htaccess dosyaları gibi önemli WordPress yapılandırma dosyaları dahildir. BackupBuddy gibi kaliteli eklentiler kullanın veya VaultPress ve düzenli olarak güncelleyin. Ayrıca, farklı tesis dışı ve çevrimdışı konumlara geri dönebileceğiniz birden fazla yedek kopya bulundurun.

Kısacası

Web sitesi güvenliği her zaman yüksek duvarlar ve çitler ile ilgili değildir, aynı zamanda tek seferlik bir düzeltme de değildir. Daha çok yaramazlık üreticilerinin önünde kalmakla ilgilidir. Bir web sitesini güvenli ve güvenli tutmak için uygulayabileceğiniz birçok küçük ve kolay adım vardır. Web sitenizin gereksinimlerine uygun olduklarından emin olmak ve savunmanızı güvende tutacak güvenlik uygulamaları geliştirmek için savunmalarınızı gözden geçirmeniz önemlidir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map